کد خبر:2723
پ
۱۴۰۰۱۱۰۹۱۱۴۷۵۴۳۸۲۲۴۶۳۵۶۷۴

نگاهی به سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان؛ چرا دیدار با الهام علی‌اف حضوری نبود؟

سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به جمهوری آذربایجان نتایجی را در بر داشت، اما در رسانه‌های کشورمان نیز با حاشیه‌هایی همراه بود. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان، دوشنبه هفته گذشته به‌همراه هیئتی به جمهوری آذربایجان سفر کرد تا راههای توس..

سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به جمهوری آذربایجان نتایجی را در بر داشت، اما در رسانه‌های کشورمان نیز با حاشیه‌هایی همراه بود.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان، دوشنبه هفته گذشته به‌همراه هیئتی به جمهوری آذربایجان سفر کرد تا راههای توسعه روابط و سرمایه‌گذاری ایران و نیز حضور شرکتهای فنی ـ مهندسی ایرانی در این کشور را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد.

کشور جمهوری آذربایجان ,

وی در بدو ورود به شهر فضولی مورد استقبال شاهین مصطفی‌یف، معاون نخست وزیر جمهوری آن کشور قرار گرفت و در اولین روز سفر به جمهوری آذربایجان از برخی مناطق آزادشده در قره‌باغ بازدید کرد و با روند اجرای پروژه‌های زیرساختی و حمل‌ونقل در این مناطق آشنا شد.

هیئت اقتصادی کشورمان ابتدا با شرایط فعالیت فرودگاه بین‌المللی شهر "فضولی" که از تهران مستقیم به این فرودگاه در قره‌باغ پرواز کرد، آشنا شد و در جریان آن اعلام شد که این فرودگاه پس از آزادسازی مناطق متعلق به جمهوری آذربایجان، در سال گذشته طی ۹ ماه احداث شده است.

در ادامه این سفر هیئت ایرانی با فعالیت‌های انجام‌شده در قالب پروژه راه‌آهن هورادیز ـ آقبند که بخشی از مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی در منطقه زنگیلان آذربایجان واقع در مرز ارمنستان است، آشنا شدند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان همچنین با روند ساخت دومین فرودگاه بین‌المللی "زنگیلان" در مناطق آزادشده آشنا شد.

بازدید از تونل‌های در حال ساخت در مسیر زنگزور و طرح راه‌آهن در منطقه "جوجوق مرجانلی" و چند طرح جاده‌ای و ریلی از جمله برنامه سفر هیئت ایرانی به مناطق مذکور بود.

قاسمی با اشاره به بازدیدهایش از محل‌های پروژه‌های مشترک در خاک جمهوری آذربایجان، گفت: مذاکراتی درباره اهداف سفر با مقامات آذربایجانی انجام شده و در حال انجام است که بخشی از آن مذاکرات در خصوص اجرای پل مشترک دو کشور برای افزایش ترانزیت و افزایش حمل بار بین دو کشور است. در صدد هستیم در توافق با مقامات کشور آذربایجان بتوانیم کاهش تعرفه‌ها را نیز در این سفر به نتیجه برسانیم. برای آنکه شرکت‌های ایرانی بتوانند در پروژه‌هایی که امروز در آذربایجان مطرح است مشارکت داشته باشند، در برنامه است که با رئیس کمیسیون مشترک از طرف آذربایجان مذاکراتی داشته باشیم.

وزیر راه کشورمان همچنین در خصوص پایانه آستارا نیز اعلام کرد: در این خصوص، جمهوری آذربایجان بخشی از تعهدات خود را در خصوص سرمایه‌گذاری انجام داد. مشکلاتی در پایانه وجود دارد که بخشی به ایران و بخشی نیز به آذربایجان برمی‌گردد که این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کشور جمهوری آذربایجان ,

در جریان دومین روز سفر قاسمی، توافقنامه ساخت پل جاده‌ای روی رودخانه "آستاراچای" در مرز دو کشور ایران و آذربایجان در باکو به امضا رسید.

این سند را رحمان همت‌اف و خیرالله خادمی معاونین وزارت توسعه دیجیتال و حمل‌ونقل جمهوری آذربایجان و وزارت راه و شهرسازی کشورمان امضا کردند.

کشور جمهوری آذربایجان ,

مراسم کلنگ‌زنی این پل جاده‌ای روی رود آستاراچای روز سه‌شنبه با حضور رستم قاسمی و شاهین مصطفی‌اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان برگزار شد.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این خصوص گفت: رئیس‌جمهور و دولت جمهوری آذربایجان برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای قائل هستند و رؤسای جمهوری آذربایجان و ایران در دیدار صمیمانه در عشق‌آباد علاقه‌مندی برای توسعه هرچه بیشتر روابط فی‌مابین را ابراز داشتند.

وی با اشاره به این‌که جمهوری آذربایجان و ایران روابط عمیقی در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، انرژی، گمرک و سرمایه‌گذاری دارند، گفت: میان دو کشور فرصت‌های خوبی برای اجرایی کردن پروژه‌های مشترک در این حوزه‌ها وجود دارد.

معاون نخست وزیر و رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: علی‌رغم ادامه همه‌گیری کرونا در دو سال اخیر، گردش تجاری ایران و جمهوری آذربایجان در ۱۱ ماه سال گذشته میلادی نسبت به یک سال قبل ۳۰ درصد و میزان حمل‌ونقل جاده‌ای نیز ۶۲٫۵ درصد افزایش یافته است، در این مدت حمل‌ونقل و ترانزیت کالا میان دو کشور یک روز هم متوقف نشده است.

رستم قاسمی نیز توسعه روابط با همسایگان را از اولویت‌های دولت ایران عنوان کرد و با اشاره به مشارکت ایران در اجرای پروژه‌هایی در سرزمین‌های آزادشده جمهوری آذربایجان گفت: همکاری دو کشور در این حوزه می‌تواند به امر بازسازی این مناطق سرعت بخشد. حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی سرزمین‌های آزادشده می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

دیدار مجازی با رئیس‌جمهور آذربایجان

وزیر راه کشورمان پس از آن با الهام علی‌اف رئیس جمهور این کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس جلسه‌ای برگزار کرد.

کشور جمهوری آذربایجان ,

رئیس جمهور آذربایجان در این دیدار با اشاره به دیدار خود با همتای ایرانی در عشق‌آباد گفت: دیدار با آقای رئیسی در عشق‌آباد نقطه عطفی در روابط دو کشور برادر و دوست بود و آثار این دیدار در توسعه مناسبات دو کشور مشهود است.

وی در این دیدار با تأکید بر توسعه همکاری‌های مشترک و منطقه‌ای، با دعوت از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف گفت: شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و طرح‌های ترانزیتی و تولید انرژی برق می‌توانند در توسعه و بازسازی مناطق آزادشده حضوری فعال داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به اولویت سیاست راهبردی کشورمان در توجه به همسایگان گفت: فصل جدیدی از روابط دو کشور دوست و برادر ایران و جمهوری آذربایجان آغاز شده است و اطمینان داریم با اراده جدی که میان دو کشور وجود دارد، شاهد تعمیق روابط دوجانبه بیش از پیش باشیم. ایران تجارب خوبی در بازسازی کشورهای مختلف منطقه دارد و این همکاری‌ها به توسعه و امنیت پایدار منطقه کمک خواهد کرد.

قاسمی با تأکید بر توسعه ارتباطات حمل‌ونقلی گفت: ایجاد کریدورهای ترانزیتی از مهمترین برنامه‌های ما و منطقه است و همکاری دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان می‌تواند گشایش‌های اقتصادی در منطقه را فراهم کند.

چرا دیدار مجازی برگزار شد؟

این سفر در حالی پایان یافت که برگزاری دیدار با رئیس جمهور آذربایجان به‌صورت مجازی با حاشیه‌هایی همراه بود و برخی رسانه‌های داخلی به انتقاد از این موضوع پرداختند.

دراین‌باره باید گفت که تا مدتی پیش، همه دیدارهای الهام علی‌اف به‌صورت حضوری و رودررو انجام می‌گرفت، اما با افزایش موج ابتلا به کرونا در این کشور، دیدارهای رئیس جمهور آذربایجان نیز به‌صورت مجازی انجام می‌گیرد.

نگاهی به وضعیت کرونا در جمهوری آذربایجان

طی روزهای گذشته شاهد موج جدید شیوع کرونا در این کشور هستیم.

کشور جمهوری آذربایجان ,

آمار ابتلا و مرگ مبتلایان به کرونا طی چند روز گذشته

کشور جمهوری آذربایجان ,

آمار مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان طی ۲ سال گذشته

کشور جمهوری آذربایجان ,

آمار مرگ مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان طی ۲ سال گذشته

آیا دیدار مجازی مختص به نماینده ایران بود؟

نگاهى به فهرست دیدارهاى الهام على‌اف طی دو هفته گذشته نشان مى‌دهد که او دیدارهای اخیر خود را به‌صورت مجازی انجام داده است:

۲۶ دى (۱۷ ژانویه) دیدار مجازی رئیس پارلمان مونته‌نگرو

۵ بهمن (۲۵ ژانویه) دیدار وزیر راه و شهرسازى ایران

۸ بهمن (۲۸ ژانویه) دیدار دبیرکل سازمان جهانى گمرک

نکته مهم این است که همه این مقامات نیز در باکو به‌سر می‌بردند.

کشور جمهوری آذربایجان ,

دیدار مجازی با دبیرکل سازمان جهانی گمرک

طی روزهای آینده و تا زمان فروکش نکردن موج جدید کرونا در جمهوری آذربایجان نیز پیش‌بینی می‌شود که دیدارهای آینده رئیس جمهور این کشور به‌صورت مجازی برگزار شود؛ موضوعی که رؤسای جمهور و مقامات عالی سایر کشورها نیز به آن پایبند هستند.

آنچه در سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به جمهوری آذربایجان اتفاق افتاد، کلید خوردن حضور شرکتهای فنی ـ مهندسی ایرانی در پروژه‌های عظیم بازسازی در نقاط مختلف این کشور است و علاوه بر آن، توسعه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی دو کشور را در پی این‌گونه سفرها شاهد خواهیم بود، همچنین این روابط، توسعه مسیرهای ترانزیتی ایران در محور جنوب به شمال را فراهم خواهد آورد، موضوعاتی که باید به آن توجه کرد تا گرفتار حواشی کم‌اهمیت نشد.

گزارش از علی حیدری

سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان/ دیدار رستم قاسمی با الهام علی‌‌اف برای توسعه ترانزیت دو کشورعلی‌اف: امیدوارم شرکتهای ایرانی در سرزمین‌های آزادشده جمهوری آذربایجان حضور یابند

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران