کد خبر:3516
پ
۱۳۹۹۱۲۰۴۱۷۱۹۴۰۷۰۴۲۲۲۹۱۸۶۴

هشدار سوریه به رژیم اسرائیل/ فیصل مقداد: از گفت‌وگوها بین ایران و عربستان استقبال می‌کنیم

وزیر امور خارجه سوریه ضمن هشدار درباره اشغالگری ترکیه وحملات رژیم اسرائیل در سوریه، از آمادگی کشورش برای ایفای نقش برای بهبود روابط بین ایران و کشورهای عربی خلیج فارس خبر داد و گفت که دمشق از گفت‌وگوها بین تهران و ریاض استقبال می‌کند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «فیصل..

وزیر امور خارجه سوریه ضمن هشدار درباره اشغالگری ترکیه وحملات رژیم اسرائیل در سوریه، از آمادگی کشورش برای ایفای نقش برای بهبود روابط بین ایران و کشورهای عربی خلیج فارس خبر داد و گفت که دمشق از گفت‌وگوها بین تهران و ریاض استقبال می‌کند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «فیصل المقداد»، وزیر امور خارجه سوریه، ضمن استقبال از گفت‌وگوهای ایرانی و سعودی و به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها، به رژیم اسرائیل درباره تداوم حملات و تجاوز به حریم هوایی سوریه هشدار داد.

مقداد امروز دوشنبه در گفت‌ؤگو با شبکه راشاتودی روسیه گفت که «به اسرائیل درباره تداوم حملاj به سوریه هشدار می‌دهیم و هرگاه بخواهیم ابزار کافی برای پاسخ به این تجاوزات را داریم.»

تنش اوکراین و چرایی حمایت غرب از این کشور

وزیر امور خارجه سوریه در مورد تنش بین اوکراین و روسیه نیز، با تاکید بر اینکه حمله دروغین رسانه‌ای غرب علیه روسیه امروز مشابه حملات مخربی است که سوریه در مرحله آخر در معرض آن قرار گرفته است، این حملات را نوعی تروریسم رسانه‌ای با هدف محدود کردن نقش روسیه در جهان دانست.

المقداد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گفت: ما در تماس مستقیم با دولت روسیه هستیم و با مقامات روسیه در مورد وضعیت سوریه، تحولات بین‌المللی و تشدید تنش‌های غرب علیه روسیه طی روزهای گذشته رایزنی خواهیم کرد که در چارچوب تشدید فشاری است تا اینکه روسیه بازیگر سیاسی عمده‌ای در عرصه بین المللی نباشد.

وزیر امور خارجه سوریه به موضع حامی روسیه از سوریه در مبارزه با تروریسم مورد حمایت کشورهای غربی اشاره کرد و گفت که دمشق از آن طی سالیان گذشته رنج برده است.

المقداد افزود: اطلاعات نادرست، جعل و ساختگی که رسانه‌های غربی اخیرا علیه روسیه منتشر کرده‌اند، برای ما سوری‌ها یادآور لشکرکشی‌هایی است که سوریه در مرحله گذشته در معرض آن قرار گرفت و در جریان آن کشورهای غربی بدترین تروریسم رسانه‌ای واقتصادی و بدترین انواع تبلیغات گمراه کننده را انجام دادند که جنایتکار را قربانی جلوه می‌دهد.

وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد که غرب می‌خواهد جهان را از نقش متوازن روسیه تحت رهبری «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه محروم کند و می‌خواهد به چندقطبی پایان دهد که مورد حمایت تمام کشورها جهان است.

وی افزود: کشورهایی که از تروریسم برای اهداف سیاسی حمایت می‌کنند، همان کشورهایی هستند که اکنون به روسیه حمله کرده و آن‌ها را تهدید به اعمال مجازات می‌کنند.

المقداد، تشدید هجمه علیه روسیه و قبل از آن علیه سوریه را موضوع عجیبی ندانست و آن را در راستای هیمنه طلبی و تحریم ملت‌ها و تحمیل اقدامات اقتصادی قهری مغایر با قوانین بین المللی برشمرد.

روابط سوریه و کشورهای عربی

وی درباره آینده روابط میان سوریه و برخی کشورهای عربی، از رایزنی‌های گسترده با این کشورها با هدف عبور از مرحله گذشته که در نتیجه روابط ناشی از جنگ علیه سوریه و حمایت برخی این کشورها از این جنگ رخ داد، هم خبر داد.

وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به شکل‌گیری آگاهی‌های جدید در میان برخی از کشورهای عربی که در آسیب رساندن به سوریه نقش داشتند، خاطرنشان کرد: سوریه که همیشه در راه برادران عرب خود فداکاری کرده است، به دنبال بازسازی مواضع عربی است.

مقداد گفت: ما با چشمی پر از خوش بینی به حال و آینده می‌نگریم و از سفرهای برخی هیئت‌های عربی به دمشق و سفرهایی که به برخی کشورهای عربی داشته‌ایم، بسیار خرسندیم.

وی درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و امکان مشارکت آن در نشست پیش رو در الجزایر هم بیان کرد: بحث بازگشت به اتحادیه عرب مهم نیست ما یک لحظه هم احساس نکردیم که از اقدام عربی مشترک غفلت کرده‌ایم. دغدغه اساسی سوریه این است که کشورهای عربی در مقابله با چالش‌های تحمیل شده علیه آن قوی باشند.

سفر وزیر خارجه سوریه به مسکونبیه بری: سوریه باید فورا به اتحادیه عرب بازگردد

وزیرخارجه سوریه ضمن تاکید بر همبستگی میان کشورهای عربی، به رویکرد برخی کشورهای عربی، درباره همبستگی کشورهای عربی و پایان دادن به اختلافات و حرکت به سوی مبادالات اقتصادی و سیاسی و هماهنگی عربی مشترک به منظور غلبه بر مشکلات جهان عرب، اشاره کرد.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: «طولانی شدن جنگ تروریستی علیه سوریه، فرصتی بیشتر برای اجرای طرح‌ها علیه کشورماست؛ به ویژه از سوی نظام ترکیه که بخشی از شمال غربی را اشغال کرده است و نیز از سوی آمریکا که بخش‌هایی از شمال شرق سوریه را اشغال کرده و حامی تحرکات جدایی طلبانه در آن است.»

مقداد تاکید کرد که سوریه به دنبال پایان دادن به اشغال برخی مناطق توسط ترکیه و آمریکا و توقف سرقت ثروت‌های ملی سوریه با همه ابزار است.

وی اعلام کرد: شدت جنگی که سوریه در معرض آن قرار داشت به دلیل استواری ارتش سوریه و حمایت مردم از رهبری آن رو به کاهش است.

سوریه خواهان به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها بین ایران و عربستان است

المقداد درباره گفت‌وگو بین عربستان و ایران گفت: ما خواستار تعمیق این گفتگو و حامی آن هستیم.. ما خواهان به نتیجه رسیدن آن هستیم؛ زیرا اوضاع در منطقه خلیج فارس بدون تفاهم عربی-ایرانی میسر نمی‌شود و از این رو از همه طرف‌ها می‌خواهیم که در راستای این قبیل نشست‌ها به منظور دست یابی به راهکارهایی که در خدمت همکاری و سازندگی در این منطقه است، در راستای روابط مبتنی بر احترام به حاکمیت و اصول گام بردارند.

وزیر امور خارجه سوریه گفت: «سوریه این توانایی را دارد که در نزدیک کردن دیدگاه‌‌ها بین ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، نقش ایفا کند.»

دو روز قبل، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرد که کشورش مشتاقانه منتظر پنجمین دور مذاکرات با ایران است.

وزیر خارجه سعودی: عربستان به‌دنبال پنجمین دور گفتگوها با ایران استآمادگی عراق برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و عربستانانتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران