کد خبر:4663
پ
۱۳۹۹۰۵۰۸۰۹۵۴۵۳۷۵۷۲۰۸۵۰۱۰۱۰

وزارت خارجه: ایران از مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می‌کند

وزارت خارجه ایران در آستانه ورود به هشتمین سال از جنگ عربستان سعودی و امارات علیه یمن، گفت که ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می‌کند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ..

وزارت خارجه ایران در آستانه ورود به هشتمین سال از جنگ عربستان سعودی و امارات علیه یمن، گفت که ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی حمایت می‌کند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به جنگ عربستان سعودی و اماراتی علیه یمن شد.

در این بیانیه که به مناسبت ورود این جنگ بیهوده به هشتمین سال می‌شود، آمده است: «جنگ ویرانگر و محاصره ظالمانه ائتلاف علیه مردم یمن در حالی وارد هشتمین سال می شود که این کشور مقاوم را با بزرگترین فاجعه انسانی قرن مواجه کرده و تبعات مستقیم و غیرمستقیم این جنگ بیش از همه دامن غیرنظامیان، زنان و کودکان بیگناه را گرفته و موجب از بین رفتن زیرساخت‌های حیاتی و امکانات بخش‌های بهداشت و درمان، معیشت، اقتصاد و آموزش یمن شده است.»

وزارت خارجه ایران تأکید کرد: «ائتلاف متجاوز در طی هفت سال اخیر به بمباران و موشک باران اکتفا نکرده و با استفاده از محاصره غیرانسانی و غیرقانونی به عنوان اهرم فشاری در جهت کسب امتیازات سیاسی و نظامی، در حال تحمیل بدترین جنگ اقتصادی و شدیدترین محاصره با مسدود کردن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی و ممانعت از ورود غذا، سوخت و دیگر مایحتاج ضروری مردم است.»

وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: «این جنایت ضد انسانی ائتلاف متجاوز در سایه تداوم فروش سلاح حامیان غربی و آمریکایی آنها و اعمال استانداردهای دوگانه و نگاه جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل، موجب استمرار نقض تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری در صحنه بحران یمن است. جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی در پرتو تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل حمایت کرده و همچنان تنها راه حل بحران یمن را حل و فصل سیاسی با هدایت یمنی ها می داند.»

یادآوری می‌شود، تا دو روز دیگر جنگ یمن در حالی وارد هشتمین سال خود می‌شود که اخیرا مسئولانی در شورای همکاری خلیج فارس مدعی شدند که این شورا به دنبال انجام مذاکرات بین طرف‌های درگیر جنگ در یمن است.

خبرگزاری رویترز دو هفته پیش به نقل از این مسئولان گزارش داد که این شورا در حال بررسی ارسال دعوت به طرف‌های جنگ یمن از جمله انصارالله جهت مذاکرات و گفت‌وگوها در پایتخت عربستان است. با این حال، تعامل ریاض نشان می‌دهد که عربستان همانند گذشته به دنبال دیکته کردن مواضع خود به دولت نجات ملی یمن و حتی یمنی‌های وابسته به خود است.

دست رد حزب الله به سینه امارات و قطر در پرونده یمنیمن|کشته شدن یکی از سرکرده‌های ارشد امارات در عدناذعان وزارت نفت عربستان سعودی به دقت عملیات موشکی ارتش یمنچرا عربستان سعودی تصاویر و ویدیوهای حملات ارتش یمن را منتشر کرد؟

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران