کد خبر:4466
پ
۱۴۰۰۰۶۱۲۱۰۳۵۳۹۵۵۰۲۳۵۲۱۲۴۴

کاخ سفید: به قانون کنگره برای بررسی توافق احتمالی با ایران پایبند می‌مانیم

سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری تصریح کرد دولت ایالات متحده آمریکا به مفاد قانونی از کنگره برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهد ماند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنجشنبه تصریح کرد که دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور ..

سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری تصریح کرد دولت ایالات متحده آمریکا به مفاد قانونی از کنگره برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران پایبند خواهد ماند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز پنجشنبه تصریح کرد که دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا به مفاد قانون موسوم به «بررسی توافق هسته‌ای ایران» (اینارا) که دست نهاد قانونگذار آمریکا را برای اظهارنظر درباره هر گونه توافق هسته‌ای با ایران باز می‌کند پایبند خواهد بود.

یک خبرنگار از جنیفر ساکی پرسید: «"قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران" می‌گوید کنگره باید هر توافق جدید با ایران را بررسی کنید. این توافق، همان توافقی نیست که اوباما در سال ۲۰۱۵ به آن دست پیدا کرد. آیا رئیس‌جمهور بایدن معتقد است که این معاهده به نظر و مشورت کنگره نیاز دارد؟ اگر اینطور فکر می‌کند آیا ایشان معتقد است که از آرای لازم برای کسب تأیید برای آن برخوردار است؟»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ گفت: «بسیار خوب، اگر ما به توافق دست پیدا کنیم و زمانی که این اتفاق بیفتد (لازم است همینجا بگویم که در مقطع زمانی فعلی چنین توافقی حاصل نشده، چون اگراین اتفاق افتاده بود، همه شما در جریان می‌بودید) به دقت واقعیت‌ها و شرایط مربوط به توافق آمریکا به برجام جهت تعیین کردن دلالت‌های قانونی این توافق، از جمله دلالت‌های آن ذیل قانون "بررسی توافق هسته‌ای ایران" را در نظر خواهیم گرفت. ما متعهد هستیم که اطمینان حاصل کنیم که الزامات این توافق رعایت می‌شوند. بنابراین، به طور قطع به این قانون پایبند خواهیم بود.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه تصریح کرد که دولت بایدن در روزهای گذشته تلاش کرده قانونگذاران کنگره را در جریان مسائل مربوط به مذاکرات وین درباره برجام قرار دهد. او به حضور «برت مک‌گورک»، دستیار ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در جلسه‌ای محرمانه با حضور اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرد.

پیش از این پایگاه خبری پولیتیکو مدعی شده بود دو مقام ارشد دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با نماینده‌های کنگره مدعی شده‌اند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین به مسائل نهایی رسیده است. پایگاه پولیتیکو مدعی شده این اظهارات نشانه‌ای دیگر از حصول قریب‌الوقوع توافق در وین است.

طبق نوشته این رسانه، «برت مک‌گورک»، دستیار ارشد شورای امنیت ملی آمریکا و «راب مالی»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در جلسه‌ای محرمانه با شرکت اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان حضور داشت.

پولیتیکو به نقل از سه مقام که یا جزو حاضران در جلسه محرمانه مذکور بوده‌اند و یا از محتوای آن اطلاع داشته‌اند نوشته دو مقام آمریکایی با لحنی مثبت درباره به سرانجام رسیدن تلاش‌های یک ساله دولت جو بایدن برای احیای برجام ابراز امیدواری کرده‌اند.

یک قانونگذار حزب دموکرات که به شرط عدم افشای نام با پولیتیکو مصاحبه کرده گفت: «توافق، نزدیک است و فقط منتظر تصمیم ایران است. روسیه از تصمیم خودش برای برخوردار شدن از تخفیف تحریم‌ها عقب‌نشینی کرده است.»

با وجود این، یک مقام ارشد آمریکایی که نزدیک به مذاکرات است گفته که لحن مک‌گورک و راب مالی بیشتر خنثی بوده. این مقام تأکید کرده که حصول توافق نه قطعی است و نه قریب‌الوقوع و دولت بایدن به همان اندازه که برای دنیای با توافق آماده می‌شود، در حال آماده شدن برای دنیای بدون توافق است.

قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران در ماه مه سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید. این قانون به نماینده‌های کنگره اجازه می‌‌داد هر گونه توافق حاصل‌شده ازگفت‌وگوهای میان گروه ۱+۵ و ایران که به حصول برجام منتهی شد را مورد بررسی قرار دهند.

به تازگی برخی از نمایندگان کنگره آمریکا گفته‌اند که مفاد این توافق برای هر گونه توافق احتمالی حاصل‌شده از مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که در صورت رسیدن به توافق به بازگشت آمریکا به برجام منجر خواهد شد نیز لازم‌الاجرا است. گروه دیگری از قانونگذاران آمریکایی معتقدند که برجام در سال ۲۰۱۵ طبق مفاد این قانون مورد بررسی قرار گرفته و توافق احتمالی وین نیازمند بررسی در کنگره نخواهد بود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران