کد خبر:2056
پ
۱۳۹۹۰۱۰۴۱۱۲۰۴۴۹۸۰۱۹۹۶۶۹۱۴

کاظم جلالی: سفر رئیسی به روسیه نقطه عطفی در روابط نوین بین دو کشور است

سفیر ایران در مسکو گفت: سفر رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران به روسیه نقطه عطفی در روابط نوین بین دو کشور است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص ابعاد سفر رئیس جمهور به روسیه با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو به صورت تلفنی ..

سفیر ایران در مسکو گفت: سفر رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران به روسیه نقطه عطفی در روابط نوین بین دو کشور است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص ابعاد سفر رئیس جمهور به روسیه با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کاظم جلالی سفر رئیس جمهور به روسیه را از ابعاد مختلف دارای اهمیت دانست و با بیان اینکه نسبت به این سفر حساسیت و حتی بعضا بغض وجود دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول دوران پس از انقلاب بر روی استقلال خود تاکید کرد و از طرف دیگر در مقابل هژمونی غرب که آمریکا سمبل آن محسوب می شود ایستادگی کرده است.

وی با تصریح بر اینکه ایران برای ایستادگی در مقابل غرب هزینه های مختلفی نیز پرداخت کرده است، اظهار کرد: حرف جمهوری اسلامی ایران از روز نخست نه شرقی و نه غربی بود. اما بعد از اینکه شرق فروپاشید و غرب در تدارک جشن یک جانبه گرایی خود بود، ایران اعلام کرد یک جانبه گرایی را در عرصه جهانی بر نمی تابد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو عقب نشینی آمریکا در منطقه غرب آسیا را نتیجه مقاومت ایران دانست و عنوان کرد: این یک موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. امروز شاهد رویارویی فدراسیون روسیه با غرب هستیم و این کشور تلاش دارد کشورهای جدا شده از جماهیر شوروی را از غرب جدا نگه دارد و به همین جهت شاهد درگیری ها در حوزه اوکراین هستیم و در نتیجه تقابل امروز روسیه با غرب یک تقابل جدی است.

وی به دیگر کشور توسعه یافته در شرق یعنی چین اشاره و بیان کرد: اقتصاد چین اقتصاد جوانی است و در حال حرکت تبدیل شدن به اقتصاد اول دنیا شدن است. در این مرحله سه قدرت بزرگ به نام چین، روسیه و ایران اگر در کنار یکدیگر قرار بگیرند حتما به نفع غرب نیست و به همین جهت امروز شاهد هستیم وقتی رئیس جمهور ایران قصد سفر به روسیه را دارد حجم زیادی از تبلیغات در رسانه های دنیا علیه این سفر صورت می گیرد و یا به آن توجه می کنند.

جلالی با بیان اینکه سفر حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران به روسیه نقطه عطفی در روابط نوین بین دو کشور است، اظهار کرد: برخی افراد در داخل کشور مرتبا می گویند روس ها قابل اعتماد نیستند و یا از مسائل گذشته ایران با روسیه حرف می زنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با تاکید بر اینکه باید چهار دوره در روسیه را با یکدیگر تفکیک کرد، گفت: یک دوره تزار است و سوابق بسیار بدی در این دوران برای ایران وجود دارد. دوران دیگر مربوط به اتحاد جماهیر شوروی است و ایران در این دوران علیه مبانی شوروی شکل گرفت زیرا آن ها اعتقاد داشتند دین افیون توده ها است.

وی افزود: دوره سوم مربوط به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۹۰ است که در آن زمان تلاش برای نزدیکی به غرب صورت گرفت. اما دوره آقای پوتین، دوره واکنش به دهه قبل در برابر غرب است زیرا قصد دارند روسیه متحد و مقتدر باشد.

کاظم جلالی با رد این ادعا که جمهوری اسلامی ایران در ذیل قدرت روسیه قرار دارد، تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته بر مبنای عزت، حکمت و مصلحت بوده است. البته ممکن است گاهی در سیاست خارجی دچار اشتباه شده‌ایم اما اشتباه از خودمان بوده است و کسی به ایران دستور نداده است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران