کد خبر:5145
پ
۱۴۰۱۰۱۱۹۱۵۳۱۴۷۳۲۷۲۵۱۰۰۶۷۴

گرامیداشت شهدای حرم رضوی (ع) توسط فعالان افغانستانی در تهران

جمعی از اقشار مختلف مهاجرین افغانستانی، خانواده‌های شهدای مدافع حرم و بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مقابل وزارت خارجه در تهران تجمع کردند و یاد و نام شهدای حمله تروریستی در حرم امام رضا(ع) را گرامی داشتند. – اخبار بین الملل – به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، جمعی از دانشجویان، طلاب، خانواده‌ه..

جمعی از اقشار مختلف مهاجرین افغانستانی، خانواده‌های شهدای مدافع حرم و بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مقابل وزارت خارجه در تهران تجمع کردند و یاد و نام شهدای حمله تروریستی در حرم امام رضا(ع) را گرامی داشتند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، جمعی از دانشجویان، طلاب، خانواده‌های شهدای مدافع حرم و فعالان فرهنگی و مذهبی افغانستانی با هماهنگی جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران و همچنین بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با تجمع مقابل وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در تهران، یاد و نام شهدای حمله تروریستی در حرم امام رضا(ع) را با روشن کردن شمع و محکوم کردن این اقدام تروریستی گرامی داشتند.

این فعالان در مورد توطئه‌های دشمن برای ایجاد اختلاف بین دو کشور و دو ملت بزرگ ایران و افغانستان هشدار دادند و همبستگی، وحدت و یکدلی خود را اعلام کردند.

کشور افغانستان ,

محمد احمدی، از فعالان فرهنگی و مذهبی مهاجر در مورد حضور در این برنامه گفت: علت حضور دوستان در اینجا ابراز همدردی با خانواده شهدای حرم امام رضا(ع) و ابراز انزجار از آن حرکت ناشایست به دست تکفیری‌ها و وهابی‌ها در ماه مبارک رمضان است.

وی افزود: ما الحمدالله بحث سنی و شیعه در افغانستان نداریم، فقط بحث این را داریم که وهابی‌ها و تکفیری‌ها وارد افغانستان شده و می خواهند ملت مسلمان افغانستان را با برنامه‌هایی از قبل آماده شده، به جان هم بیاندازند که انشالله به نتیجه نمی‌رسند.

کشور افغانستان ,

احمدی با اشاره به این‌که ۴۰ سال است که مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند، از برنامه‌های دشمنان برای ایجاد اختلاف بین دو ملت گفت و خاطرنشان کرد که با همفکری بچه‌های شیعه و اهل سنت در افغانستان و ایران، این برنامه‌های به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

حجت‌الاسلام یاراحمدی، مسئول سابق بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهید مطهری و از شهروندان ایران نیز با بیان این‌که دستی که علمای اهل سنت را در گرگان ایران ترور می‌کند، همان دستی است که علمای دیگر را در حرم مطهر رضوی ترور کرد، گفت: از صد سال پیش برنامه واضح دشمن در منطقه ما ایجاد اختلاف بوده است.

کشور افغانستان ,

وی با مطرح کردن این سوال که چه کار کنیم دشمن نتواند سوءاستفاده کند، پاسخ داد: باید فهم و بصیرت را بالا ببریم. باید بپرسیم سود مساله ترور روحانیون ما در حرم مطهر رضوی و ایجاد اختلاف بین ملت های ایران و افغانستان و شیعه و سنی به نفع چه کسی خواهد بود؟!

این فعال دانشجویی تصریح نمود: برنامه دشمن برای ایجاد اختلاف در سطح کشورهای منطقه و اسلامی با ایجاد گروه‌های تکفیری شکست خورده و حالا راهبرد جدیدی را روی دست گرفته است. کار دشمن مرموزانه‌تر شده، که نیاز به بصیرت، فهم و تحلیل دقیق‌تر دارد.

کشور افغانستان ,

سید مسافر، از فعالان فرهنگی افغانستانی هم در سخنانی گفت: این ایام، به خاطر شهادت دو روحانی بزرگوار در حرم مطهر رضوی و همچنین کشتار در مسجد پل خشتی کابل، ایام تلخی برای جامعه اسلامی است. خواهش من از همه عزیزان این است که هوشیارانه رفتار کنند.

وی از مردم دو کشور خواست که به سیاه‌نمایی‌های فضای مجازی هم توجه نکنند، زیرا فضای مجازی سیاه را درست می‌کنند، برای این که سود دشمن در تاریک و سیاه نشان دادن وضعیت است.

این فعال فرهنگی تأکید کرد که الحمدالله بعد از اربعین سن انقلاب اسلامی، این ترفندها دیگر برای مردم انقلابی ایران کارساز نیست.

کشور افغانستان ,

وی تصریح کرد، این که دارند این فتنه‌ها را درست می‌کنند، بیان‌گر آن است که جوامع ایران و افغانستان مسیر درست را می روند و چون مسیر را درست می‌روند، دشمن حساس شده و شروع به فتنه کردن نموده تا جلوی این حرکت را بگیرد.

به گزارش آوا، در بیانیه پایانی این تجمع نیز با اشاره به بیانیات و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) که تأکید کردند "ما در دنیا دشمنانی داریم که تخصص‌شان ایجاد اختلاف و تفرقه است"، آمده است: در طول سال‌های پس از انقلاب به این نتیجه رسیده‌اند که نباید بگذاریم بین امت اسلام و مردمی که پای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خون داده و خون شریک شده‌اند، اتحاد و اخوت باشد. باید بین ما افغانستانی‌ها و ملت ایران جدایی و کینه و کدورت بیاندازند، اما این آرزو را به گور خواهند برد.

کشور افغانستان ,

در این بیانیه با تأکید بر این‌که آمریکای جنایت کار و صهیونیسم جهانی داعیه دار تفرقه و نفاق در بین مسلمانان اند، آمده است: از اتفاق حرم مطهر رضوی، شدیدا ناراحت و متأثر هستیم. در همین داغ تازه بودیم که واقعه مسجد پل خشتی کابل ما و همه مسلمانان جهان اسلام را داغ دارتر کرد. ما این واقعه حرم رضوی را محکوم می‌کنیم و از امت اسلامی می خواهیم که هیچ گاه نگذارند بین امت اسلامی نفاق به وجود بیاید.

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران