کد خبر:18641
پ
۱۴۰۲۰۳۰۹۱۸۳۹۰۹۲۲۴۲۷۶۸۸۶۲۴

آملی لاریجانی: در ۵۰ سال اخیر شاهد کمترین چالش مرزی با ترکمنستان بودیم

رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان که به دعوت رسمی آیت الله آملی لاریجانی به همراه هیئتی بلندپایه به ایران سفرکرده است با رئیس و چند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان که به دعوت رسمی آیت الله آملی لاریجانی به ه..

رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان که به دعوت رسمی آیت الله آملی لاریجانی به همراه هیئتی بلندپایه به ایران سفرکرده است با رئیس و چند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان که به دعوت رسمی آیت الله آملی لاریجانی به همراه هیئتی بلندپایه به ایران سفرکرده است با رئیس و چند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کرد.

سند جامع حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان تدوین می شود/ دستور بذرپاش به معاون حمل‌ونقل

آیت الله آملی لاریجانی در این دیدار با تبریک تشکیل شورای مصلحت در ترکمنستان و ریاست بردی محمد اف در این شورا و تشکر از حضور رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان گفت: از این که دعوت ما را پذیرفتید و به ایران سفرکردید، از شما قدردانی می کنم و امیدوارم این سفر برای دوکشور و دو ملت منشا آثار و برکات باشد.

آملی لاریجانی اظهار داشت: ما دو همسایه با مرز مشترک طولانی هستیم و اشتراکات دینی، فرهنگی، تاریخی و سایر ارتباطات ما را به یکدیگر پیوند می زند. در طول ۵۰ سال اخیر، ما کمترین چالش را در مرزها شاهد بوده ایم و ان شا الله با تقویت این روابط حسنه، پیوند دو کشور مستحکم تر شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تقدیر از توجه دولتمردان ترکمنستان به ارزش ها و سنت های دینی و فرهنگی گفت: توجه به فرهنگ و هویت تاریخی و مذهبی، برای حفظ اقتدار بسیار ضروری است آن هم در زمانی که غرب، فرهنگ و هویت کشورهای مسلمان و منطقه را مورد هجمه قرار داده است.

وی با اشاره به فراوانی منابع انرژی در ترکمستان و احداث سد دوستی گفت: تعمیق و گسترش بحث های اقتصادی ضروری است. دو کشور می توانند با گذر از چالش ها، سطح روابط اقتصادی خود را به سطحی بسیار بالاتر از وضع کنونی برسانند.

آملی لاریجانی در ادامه به جایگاه و وظایف مجمع در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به شباهت های مجمع و شورای مصلحت خلق، پیشنهاد می کنم که باتبادل هیئت ها بین این دو نهاد، تبادل نظر و انتقال تجربیات صورت گیرد.

قربانقلی بردی محمد اف نیز با ابراز خوشنودی از حضور در ایران، گفت: ایران را کشور دوم خود می دانیم. روابط ما بالاتر از روابط عادی دو کشور همسایه است و همانطور که رهبر معظم ایران فرموده اند، روابط ما روابط خویشاوندی است.

وی افزود: هر دوره و زمانه، ویژگی های خودش را دارد، اما همواره روابط ما در بهترین سطح بوده است. ایران جایگاه ویژه ای نزد ما دارد و در غم و شادی در کنار یکدیگر هستیم.

رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان، گفت: ما با الهام از الگوی شما، مجلس بزرگان و مصلحت اندیشان را در ترکمنستان تاسیس کردیم. هر دو کشور ظرفیت های خوبی دارند و باید از آن به نفع مردم استفاده کنیم.

قربانقلی بردی محمد اف با ذکر این جمله که شما کشور خوشبخت و با سعادتی دارید گفت: ما ۷۰ سال تحت سیطره شوروی بودیم و دین، زبان و فرهنگ ما از بین رفت. ما از توجه شما به سنت ها و هویت منطقه ای قدردانی می کنیم و از پیشنهاد شما برای تبادل هیئت هایی از اعضای مجلس مصلحتی ما و مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی می کنم و امیدواریم توجه به این اشتراکات، الگویی برای سایر کشورهای منطقه شود.

وی افزود: اشاره شما به سد دوستی نکته ظریفی بود. مساله آب مشکل بزرگ منطقه است و برخی می خواهند قوانین بین المللی را نقض کنند. لازم است که ما در موضوع آب جدی باشیم و از مشکلات در حوزه آب جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران