کد خبر:2829
پ
۱۴۰۰۱۱۱۰۱۵۰۸۲۳۵۶۲۴۶۴۴۲۹۴

آیا قرارداد با روسیه و چین منافی شعار "نه شرقی، نه غربی" است؟/ گفتگو با جواد منصوری

جواد منصوری از مبارزان پیش از انقلاب اسلامی و از دیپلمات‌های سابق پاسخ داد که این شعار به‌معنای عدم پذیرش سلطه شرق و غرب در دوران دوقطبی است و به‌معنای ایجاد توازن در انعقاد قراردادها از سوی ایران تحت هر شرایطی نیست. – اخبار سیاسی – جواد منصوری از مبارزان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و دیپلمات اسبق و..

جواد منصوری از مبارزان پیش از انقلاب اسلامی و از دیپلمات‌های سابق پاسخ داد که این شعار به‌معنای عدم پذیرش سلطه شرق و غرب در دوران دوقطبی است و به‌معنای ایجاد توازن در انعقاد قراردادها از سوی ایران تحت هر شرایطی نیست.

– اخبار سیاسی –

جواد منصوری از مبارزان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و دیپلمات اسبق وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم در خصوص شعار "نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی" گفت: سیاست "نه شرقی، نه غربی" برگرفته از شعار استقلال در انقلاب اسلامی است که این شعار یکی از شعارهای اصلی انقلاب بود.

وی با بیان اینکه این سیاست به‌معنای عدم پذیرش سلطه شرق و غرب است، خاطرنشان کرد: در آن زمان، دنیا دو قطب بود که در یک سو کمونیسم و در سوی دیگر سرمایه‌داری بود. امام در پاسخ به این گفته که "نمی‌توان خارج از این دو قطب فعالیت کرد"، آن شعار را مطرح فرمود.

منصوری عنوان کرد: البته این شعار بدان معنا نیست که رابطه با شرق و غرب نداشته باشیم، اما رابطه باید براساس احترام و منافع متقابل و قانون باشد؛ کمااینکه امام خمینی در سال ۶۴ فرمود که "ما می‌خواهیم با تمام دنیا حتی آمریکا ارتباط داشته باشیم".

سفیر اسبق ایران در چین بیان داشت: اکنون ایران با برخی از کشورها رابطه دارد که توجیه و نفعی ندارد، اما چون ضرری ندارد رابطه داریم، اما اگر دولتی به‌دنبال ضربه زدن به ایران، نفوذ، خرابکاری، تحریم و تهدید است، با آن دولت رابطه نداشته باشیم، بهتر است.

جواد منصوری , امام خمینی , کشور روسیه , کشور چین , کشور آمریکا , کشور انگلیس ,

وی تأکید کرد: هر دولتی چه شرقی و چه غربی اگر به‌دنبال نفوذ و تسلط بر ایران باشد، ایران با آن کشور ارتباطی نخواهد داشت و منافع ملی را فدا نخواهد کرد، بنابراین مفهوم نه شرقی و نه غربی در دنیای امروز همین است.

منصوری اظهار داشت: اکنون هر دولتی و هر کشوری بخواهد با ایران همکاری کند، ما استقبال می‌کنیم. چین و روسیه برای همکاری با ایران تمایل داشتند و به‌عبارتی تمایل طرفینی وجود داشت، اما کشورهای غربی چنین تمایلی نداشتند.

وی با اشاره به بدهی دولت انگلیس به ایران بابت خرید تانک‌های چیفتن در دهه پنجاه شمسی گفت: دولتی که پول ایران را نمی‌دهد، پایگاه ضدانقلاب است و علیه ما سرمایه‌گذاری می‌کند، تمایل به برقراری ارتباط دارد؟

منصوری خاطرنشان کرد: بنابراین "نه شرقی، نه غربی" به‌معنای این هم نیست که چون با روسیه و چین قراردادی منعقد کردیم، پس باید با کشورهای غربی هم قرارداد ببندیم.

وی در پایان در خصوص ظرفیت‌های همکاری با چین گفت: سیاست چین تعامل با تمامی کشورهاست و هیچ کشوری را دشمن خود نمی‌داند، ازاین‌رو با ایران و با بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ترکیه و عربستان قرارداد همکاری بلندمدت به امضا رسانده است، این قرارداد می‌تواند آورده‌های بسیاری برای ایران داشته باشد.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران