کد خبر:1990
پ
۱۳۹۲۱۲۰۱۲۰۱۵۲۶۹۳۹۲۱۷۵۵۷۴

آیت‌الله رجبی: کار مهم آیت‌الله مصباح کادرسازی و تربیت نیرو برای انقلاب بود

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی موسسه امام خمینی(ره) گفت: مرحوم مصباح یزدی قبل از انقلاب به فکر کادرسازی برای جامعه اسلامی افتادند و نهادسازی ایشان در موسسه در راه حق و موسسه امام خمینی در این ایده بود که جامعه نیاز به روحانیونی روزآمد و کارآمد دارد – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آی..

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی موسسه امام خمینی(ره) گفت: مرحوم مصباح یزدی قبل از انقلاب به فکر کادرسازی برای جامعه اسلامی افتادند و نهادسازی ایشان در موسسه در راه حق و موسسه امام خمینی در این ایده بود که جامعه نیاز به روحانیونی روزآمد و کارآمد دارد

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله محمود رجبی رئیس موسسه آموزشی پژوهشی موسسه امام خمینی(ره) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، بمناسبت اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله مصباح یزدی اظهار داشت: اولین ویژگی آیت‌الله مصباح این بود که فقط به فکر انجام وظیفه الهی بود. در طول عمر خود در فعالیت‌های فردی، تدریس، تألیف، نهادسازی و کادرسازی برای نظام، در مسائل سیاسی و فرهنگی، تنها در فکر انجام وظیفه الهی بود.

وی با اشاره به ولایت‌مداری آیت‌الله مصباح یزدی اظهار داشت: در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا زمانی که مقام معظم رهبری فرمودند همه باید از دستورات پزشکی پیروی کنیم، وقتی یکی از مدیران در محضر علامه نسبت به موضوعاتی در خصوص این بیماری تشکیک کرد، ایشان سه‌مرتبه فرمودند اشتباه می‌کنید و باید از سخن مقام معظم رهبری اطاعت کنیم.

آیت‌الله رجبی با بیان اینکه ایشان نگاهش به ولایت فقیه تنها محصور به یک نظریه فقهی یا یک اصل در قانون اساسی نبود و با اینکه آن‌ها را قبول داشت اما نگاهی فراتر داشت، گفت: معتقد بود اصل اساسی اسلام، تداوم ولایت معصوم(ع) و نایب امام زمان(عج) است و به آن از عمق جان اعتقاد داشت. هم به لحاظ فقهی، هم فکری و هم کلامی معتقد به اطاعت از ولی فقیه بود. اطاعات از ولی را امری احساسی، سیاسی یا اجتماعی نمی‌دانست و ایشان را نایب امام زمان(عج) می‌دانست. هر زمان مقام معظم رهبری نکته‌ای می‌فرمودند منتظر حکم حکومتی نمی‌ماند و اطاعت می‌کرد و به همه نیز همین را توصیه می‌کرد.

رئیس موسسه امام خمینی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های علامه مصباح کار تشکیلاتی و اتحاد بر محور حق و ولایت و اتحاد بر محور انقلاب و امام بود و از عمق جان به این اعتقاد داشتند. ایشان بر روی مشترکات تاکید داشتند و بر هرکاری از نیروهای وفادار به امام و رهبری با اختلاف سلائق متحد شویم و ید واحده در برابر دشمنان نظام و انقلاب باشیم.

وی با بیان اینکه آیت‌الله مصباح کار تشکیلاتی را از نهضت ۱۵ خرداد شروع کردند و اساسنامه هیئت ۱۱ نفره‌ای که بعدها به جامعه مدرسین معروف شد را نوشتند و از اول نهضت امام همواره با آن جمع در دفاع از نهضت تلاش کرد، گفت: ایشان قبل از انقلاب به فکر کادرسازی برای جامعه اسلامی افتادند و نهادسازی ایشان در موسسه در راه حق، موسسه امام خمینی و موسسه باقرالعلوم(ع) در این ایده بود که جامعه نیاز به روحانیونی روزآمد و کارآمد دارد تا بتوانند در برابر تهاجم دشمن مقاوم بایستند و جامعه را هدایت کنند. علامه مصباح شاگردانی تربیت کردند که به گفته مقام معظم رهبری شاگردان آیت الله مصباح حرف برای گفتن دارند.

آیت‌الله رجبی با اشاره به کادرسازی و تربیت مردم و دانشجویان و اجرای طرح ولایت اظهار داشت: نزدیک به ۸۰ هزار نفر دوره‌های طرح ولایت را گذراندند. از نخبگان کشوری‌، از اساتید دانشگاه و مدیران نظام و طلاب حوزه علمیه در این طرح‌ها بودند. آنهایی که در این طرح بودند می‌گفتند تاکنون چنین محتوایی را نگذرانده بودیم؛ حتی برخی طلاب حوزه گفته بودند تازه معنای طلبگی را فهمیدیم.

رئیس موسسه موسسه امام خمینی(ره) افزود: این طرح برای نظام اسلامی کادرسازی کرد و نیروهایی بودند که در جریان فتنه ۸۸ در برابر فتنه‌گران ایستادند و در صحنه آمدند. مقام معظم رهبری در خصوص این طرح فرمودند کارهای فرهنگی بسیاری شده است اما این طرح متفاوت و بنیادی است و باید فراگیر شود و هرچه برای آن هزینه شود، زیاد نیست. علامه مصباح به قدری در این طرح موفق بود که بعد از رحلتش دشمنان گفتند او برای گام دوم انقلاب هم نیرو تربیت کرده است؛ این جمله درست بود و دشمنان شناخت دقیقی از کار او داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در طول این سال‌ها مقام معظم رهبری در تمام بیانات و سخنان حکیمانه خود همواره از علامه تجلیل کردند و ایشان را آموزگار انقلاب، پشتوانه تئوریک نظام و برطرف‌کننده جالی‌خالی علامه طباطبایی و علامه شهید مطهری معرفی کردند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران