کد خبر:4378
پ
۱۴۰۰۱۲۲۵۱۲۲۴۱۴۹۶۸۲۴۹۸۶۰۹۴

اسناد ساواک از دیدار شهید باکری با آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۵۶ + عکس

آیت‌الله خامنه‌ای از جمله روحانیون مبارزی به شمار می‌رفت که در ایام مبارزه علیه رژیم پهلوی، محل بحث و مشورت اعتقادی و سیاسی دانشجویان بود. شهید باکری سال ۵۶ در همین زمینه دیداری با ایشان داشت. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم، ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۶۶ مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱ ..

آیت‌الله خامنه‌ای از جمله روحانیون مبارزی به شمار می‌رفت که در ایام مبارزه علیه رژیم پهلوی، محل بحث و مشورت اعتقادی و سیاسی دانشجویان بود. شهید باکری سال ۵۶ در همین زمینه دیداری با ایشان داشت.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم، ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۶۶ مهدی باکری فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا در جریان عملیات بدر به شهادت رسید. وی پیش از پیروزی انقلاب جزو فعالان سیاسی بشمار می‌رفت و برادرش علی باکری نیز به دست ایادی ساواک به شهادت رسیده بود و با ورود به دانشگاه و آشنایی با دانشجویان مبارز، نقش مهمی در برپایی تظاهرات شهر تبریز در ۱۵ خرداد ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ داشتند.

بنابر اسناد ساواک، در سال ۱۳۵۶ مهدی باکری که به تازگی در رشته مهندسی از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل شده بود، به همراه تعدادی دیگر از دانشجویان به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد رفت.

آنچه که در ادامه می‌خوانید روایتی از این دیدار است که در کتاب «شرح اسم» آمده و به مناسبت سالروز شهادت شهید مهدی باکری(۲۵ اسفندماه) منتشر می‌شود.

«مهدی باکری روزهایی از تابستان ۱۳۵۶ در مشهد بود و آنچه مسلم است گفت وگوهایی با آقای خامنه ای داشت.

در این سفر او و همراهانش به دیدار آقای خامنه ای رفتند، حتما از مناسبات گسترده او با دانشجویان آگاه بودند. از جزئیات این دیدار خبری در دست نیست. ساواک مشهد متوجه آن نشد، اما چندی بعد که باکری به تبریز بازگشت، جاسوسان این سازمان شنیدند که آقای خامنه‌ای توصیه هایی به این گروه از دانشگاهیان کرده است: ۱-برای رفع اشکالات(سوالات دینی ، فقهی) به حاجی نصرالله شبستری و شریبانی رجوع کنید؛ کتب شریعتی را بایستی بیشتر خواند و بررسی دقیق نمود؛ دانستن زبان عربی؛ کار روی موضوع‌های مشروح و بسط‌دار از قبیل نبوت و بررسی بعد تاریخی… آنها؛ برداشت‌های خود را از قرآن استخراج کردن و حرکت مطابق شرایط موجود؛ بیشتر با حدیث آشنا شدن؛ تماس با علما، گرچه در سطح پایین باشند، برای انس گیری بیشتر؛ نداشتن تعصب و پیش داوری در تحقیق و بررسی؛ آشنایی با افکار و روش‌های علمی و تحقیقی در سطح جهان و کلاً نتایجی که به آن رسیده‌اند، در بررسی قرآن لازم است.

آنچه که مهندس باکری و دوستانش در دیدار با آقای خامنه‌ای در مشهد یادداشت کرده، با خود به تبریز آوردند، در واقع پاسخی بود به چگونگی تقویت مبانی فکری دانشجویان دانشگاه تبریز.»

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران