کد خبر:3957
پ
۱۴۰۰۱۲۱۲۱۲۲۸۲۹۷۴۷۲۴۸۹۲۹۸۴

اعلام حمایت‌ معاونت علمی ریاست جمهوری برای بازگشت نخبگان به کشور

اولین همایش علمی بین‌المللی دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان و اساتید ایرانی از بیش از ۲۶ کشور به شکل مجازی برگزار شد. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، اولین همایش علمی بین‌المللی دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور با حضور بیش از ۳۰۰٫٫

اولین همایش علمی بین‌المللی دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان و اساتید ایرانی از بیش از ۲۶ کشور به شکل مجازی برگزار شد.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، اولین همایش علمی بین‌المللی دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان و اساتید ایرانی در بیش از ۲۵ کشور سراسر جهان و بیش از ۱۱۱ مقاله علمی به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا برگزار شد.

دبیر و مسئول تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و دبیر اجرایی همایش و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش و عضو کمیته علمی همایش گفت: این همایش با هدف استفاده از ظرفیت و پتانسیل و ارتقاء صلاحیت‌های علمی اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و سایر دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور در دو روز شنبه و یکشنبه ۷ و ۸ اسفند (۲۶ و ۲۷ فوریه ۲۰۲۲) با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دانشجویان و اساتید ایرانی از بیش از ۲۶ کشور جهان مِن‌جمله ارمنستان، اتریش، آذربایجان، بلاروس، بلغارستان، کانادا، کرواسی، قبرس، انگلستان، فرانسه، گرجستان، آلمان، مجارستان، ایران، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، مالزی، هلند، نروژ، روسیه، اسکاتلند، سنگاپور، سوئیس، اوکراین و آمریکا به شکل مجازی برگزار شد.

وی نسبت به دلایل موفقیت همایش اعلام کرد: کار جهادی و زحمات شبانه‌روزی و چند ماهه شورای سیاست‌گذاری همایش و شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، کار تشکیلاتی و جذب حداکثری افراد، تضارب آرا و پوشش سلایق مختلف در همایش، استفاده از معیارها و استانداردهای علمی بین‌المللی و همچنین پل ارتباطی و همکاری قوی بین اعضای جدید و سابق اتحادیه جزو دلایل اصلی موفقیت این همایش به شمار می‌روند. از شورای مرکزی اتحادیه و شورای سیاست‌گذاری همایش «عبدالحسین قره شیخ بیات»، «مهدی بعیدی‌نژاد»، «محمود قراویری»، «مصطفی تاجدینی»، «حسین قنبری»، «سید یزدان مدنی» و «محمدحسین فیض حداد» جهت زحمات خالصانه و شبانه‌روزی چند ماه اخیر برای همایش تشکر می‌کنم. برندگان جوایز همایش توسط ارزیابی داوران پنل‌ها مشخص شده‌اند و علاوه بر گواهی معتبر از اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، از تمامی همکاران پروژه گواهی دریافت خواهند کرد و جوایز نقدی نیز تقدیمشان خواهیم کرد.

حسین قنبری نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا و رئیس همایش و رئیس دانشکده فناوری نوین علوم پزشکی تهران و عضو ادوار اتحادیه و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش، گفت: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا بزرگترین تشکل دانشجویی ایرانی علمی خارج از کشور هست و ظرفیت خیلی بالایی دارد و با تاریخ غنی و افراد خیلی سرشناسی که در اتحادیه بودند و هدف اصلی همایش هدف منحصر به فردی است و به این وسعت رشته و وسعت جمعیتی که از رشته‌های مختلف داریم شاید همایش کم نظیر باشد.

وی افزود: ایجاد شبکه علمی ایرانیان خارج از کشور و ارتباط با دانشگاه‌های داخل کشور، هدف اتحادیه در درجه اول این بود که زمینه‌های معرفی اساتید به ویژه دانشجویان جوانی که امید آینده کشور هستند که افتخاراتی که دارند سودش به کشور ایران برگردد. از آنجا که دنیا به سمت همگرایی علوم و فناوری‌ها و به نوعی رشته‌های interdisciplinary و multidisciplinary می‌رود از این نظر مهم بود که فضای multidisciplinary را ما در همایش به وجود بیاوریم و ارتباط بین رشته‌ای را بین اساتید گسترش دهیم.

محمدحسین فیض حداد دبیر علمی همایش و عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز و عضو ادوار اتحادیه و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش، گفت: از چکیده‌های ارسالی این همایش، بیش از ۱۱۱ مقاله مورد تأیید قرار گرفت و بیش از ۶۰ ارائه شفاهی و ۴۰ ارائه پوستر و ۱۵ سخنران کلیدی در همایش صورت گرفت. این همایش در ۴ حوزه علوم پزشکی، فنی مهندسی، علوم انسانی و هنر و علوم پایه و دارای ۱۰ پنل و جلسه برگزار گردید. همچنین همایش دارای شورای سیاست‌گذاری، کمیته اجرایی و هیأت مدیره بود که توسط «محمدحسین عطایی دولت‌آبادی»، حسین قنبری و حقیر مدیریت می‌شد.

وی افزود: همایش به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا برگزار شد و همکاران پروژه عبارت‌اند از دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر، دانشکده فیزیک و مهندسی انرژی دانشگاه امیرکبیر، مرکز پژوهشی کاربرد پرتوهای دانشگاه علم و صنعت، دانشکده علوم پایه و دانشگاه بین‌الملل امام خمینی(ره)، دانشکده علوم اجتماعی و دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع)، دانشگاه اسلامی رضوی و پژوهشگاه بین‌المللی عروة الوثقی.

«سورنا ستاری» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این همایش مجازی اظهار داشت: بیش از ۲۹۰ استارت‌آپ توسط دانش‌آموختگان خارج که به ایران بازگشته‌اند راه‌اندازی شده و به عنوان مثال افرادی که در بیوتکنولوژی متخصص هستند حتماً با حقوق‌های بالا جذب می‌شوند. دستاورد اولیه این برنامه این است که تبادل دانش، تبادل علم و شناخت متقابل بین شرکت‌ها و متخصصین خارجی اتفاق بیافتد. بسیاری از این متخصصین در شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت و شرکت‌های دیگر کار کردند. ۴۸۰ نفر عضو هیأت علمی شدند و در دانشگاه شریف بنیاد نخبگان نزدیک به ۱۰۰ نفر هیأت علمی جدید به دانشگاه صنعتی شریف داده در این ۳ یا ۴ سال اخیر و ۷۰ درصدشان متخصصین خارج از کشور بودند و در دانشگاه مشغول به کار شدند.

وی افزود: از ۵۶۷ نفر از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا برای برگشت به داخل حمایت کردیم و در داخل مشغول هستند. ما آمادگی داریم برای هر نوع همکاری که عزیزان ما در خارج از کشور بدهیم و پلتفرم‌هایی هم برای این همکاری راه انداختیم و می‌شود از طریق آن پلتفرم‌ها با مراکز داخل کشور آشنا شوید. با مراکزی که با تخصص‌های شما همراهی دارند، چه شرکت‌های دانش‌بنیان، چه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی آمادگی میزبانی شما را داریم و خیلی از خدمات برای دانشجوان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیاست و خدمات سربازی برای ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیاست ولی برخی خدمات برای دانشگاه‌های دیگر نیز می‌توانیم بدهیم.

«عبدالحسین روح‌الامینی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو ادوار اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا، گفت: این همایش و ایجاد ارتباط علمی بین داخل و خارج خصوصاً کشورهایی که در اروپا دوستان مشغول به تحصیل هستند بسیار مهم است. پروژه‌های علمی که دانشجویان و اساتید ایرانی دارند در اروپا باید به گونه‌ای شود که علاوه بر اینکه عزیزان ما توانمندی شان اضافه می‌شود و دنبال تخصص خودشان هستند از این فرصت استفاده بکنند و با مراکزی که در داخل کشور هست مراکز علمی، صنعتی، دانشگاهی خصوصاً شرکت های دانش بنیان بتوانند ارتباط گسترده ای ایجاد کنند و هم به مهارت شان اضافه می‌شود وهم برای آینده شان در ارتباط با کشور می‌توانند مفید باشند.

حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این همایشگفت: توسعه ارتباطات بین‌المللی و استفاده از ظرفیت دانشمندان و محققان خارج از کشور از اولویت‌های دانشگاه هست. باید همه محققین و دانشجویان ایرانی بدانند که با توجه به حدیث شریف «اطلبو العلم و لو بالصین» تحصیل علم در خارج از کشور یک ارزش است و البته در کنار علم‌آموزی توجه به ارزش‌های اخلاقی و داشتن تقوی باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه بازگشت دانش‌آموختگان به کشور برای مشارکت در پیشرفت علمی و آبادانی میهن اسلامی اولویت دارد و دانشگاه‌های کشور باید برای استفاده از توانمنمدی‌های ایشان مهیا شوند. همچنین از اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا جهت برگزاری این همایش تشکر کرد.

عبدالحسین قره شیخ بیات مسئول فرهنگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و عضو کمیته اجرایی همایش، عضو کمیته علمی همایش و عضو شورای سیاست‌گذاری همایش در یکی از پنل‌های مهندسی همایش نسبت به مطالعه فنی و اقتصادی و ارائه نتایج آزمون سیستم خنک‌کننده مدیا در نیروگاه سیکل ترکیبی یزد مقاله و ارائه دادند.

مهدی بعیدی‌نژاد مسئول ارتباطات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و عضو کمیته علمی و اجرایی و شورای سیاست‌گذاری همایش در یکی از پنل‌های علوم انسانی و هنر همایش نسبت به موضوع دیدگاه و نگاهی نو به چالش‌ها و مشکلات سیاسی و اجتماعی ناشی از امت اسلامی شیعه در دوران حکومت ائمه دوازدهم مقاله و ارائه دادند.

محمود قراویری مسئول علمی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و عضو کمیته علمی، اجرایی و سیاست‌گذاری همایش نیز در یکی از پنل‌های علوم پایه همایش نسبت به بررسی اثر پروتئازهای با منشأ مختلف بر روی نخود و بررسی تنوع ژنتیکی شیرین‌بیان (Glycyrrhiza glabra) ایران توسط نشانگرهای DNA مولکولی (RAPD) مقاله ارائه داد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی در اروپا در این همایش گفت: حقاً جا دارد بنده تشکر کنم از تک تک عزیزانی که زحمت کشیده‌اند. به واقع خدا را باید سپاس بگذاریم. بنده خیلی ممنون الطاف حضرت حق هستم؛ دوستانی که در انجمن‌های مختلف هستند می‌دانند که بنده از همان ماه‌های اولی که تصدّی کردم یکی از حرف‌هایی که دائماً می‌زدم چه به دوستان شورای مرکزی اتحادیه و چه به دبیران تابعه اتحادیه و اگر با انجمن خاصی جلسه داشتم، این جمله را تکرار می‌کردم که سبد فعالیت‌هایتان را باید متنوع کنید. انجمن باید متنوع کار کند، فعالیت فرهنگی داشته باشد، فعالیت ورزشی داشته باشد، فعالیت علمی داشته باشد. در سفری که چند ماه پیش آمدم انگلیس و آنجا توفیقی بود که بعضی از اعضای شورای مرکزی اتحادیه را دیدم من جمله چندین جلسه با جناب آقای عطایی داشتیم. هم آنجا صحبت کردند که یک کنفرانس علمی پایه‌گذاری شود. منتها حقاً نه من نه آقای عطایی به هیچ وجه تصور نمی‌کردیم به این شکل خوب و آبرومند کار در بیاید.

وی افزود: امیدوارم که این همایش نقطه آغاز باشد یعنی ما هر ساله ان‌شاءالله این کنفرانس علمی را داشته باشیم و با اتقان و وسعت بیشتر و این بسیار مایه خوشبختی است که فراتر از اروپا و فراتر از بچه‌ها خود انجمن این مشارکت گسترده بود و این بسیار جای تقدیر دارد.

واعظی با بیان اینکه واقعاً یکی از افتخارات و دستاوردهای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی در این چهل و اندی سال رشد علمی کشور است، گفت: این در واقع قابل کتمان نیست که ایران امروز در ابعاد مختلف علی‌رغم همه سنگ‌اندازی‌ها و علی‌رغم همه تحریم‌ها و تحمیل‌ها و مانع‌تراشی‌ها خیلی رشد کرد. این رشد علمی یکی از ارکان اصلی تأکیدات و حمایت‌های مقام معظم رهبری بوده که الآن در دانش هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، شاخه‌های مختلف دانش نانو، شرکت‌های دانش‌بنیان و اساساً شکل‌گیری منطق استارت‌آپی و اینکه دانش در خدمت اشتغال و رونق اقتصاد قرار بگیرد، ناشی از تأکیدات خاص رهبر انقلاب بوده است. تأسیس معاونت علمی ریاست جمهوری چیزی بود که دائماً رهبر انقلاب مطالبه می‌کردند و الآن دارد به ثمر می‌رسد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی در اروپا با بیان اینکه وضعیت اوکراین باعث شده اذهان بیشتر متوجه امنیت پایدار کشور شود، اظهار داشت: امنیت پایدار کشور به دلایل مختلف از جمله انسجام ملی، مردمی بودن نظام سیاسی و کاهش فاصله بین ملت و دولت، اقتدار نظامی و امنیتی، تقویت بنیه اقتصادی و بسیاری از این مؤلفه‌ها گره خورده است.

واعظی خاطرنشان کرد: نکته بعدی اظهار امیدواری جهت رشد و شکوفایی بیشتر فعالیت‌های انجمن اسلامی هست. امیدوارم دوستان سبد فعالیت‌هاشان را متنوع‌تر کنند. همین گام بلندی که دوستان در زمینه فعالیت علمی برداشتند امیدوارم در زمینه فعالیت‌های دیگر نیز بردارند.

محمود قراویری مسئول علمی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا با اعلام اینکه پس از بررسی فرم‌های ارزشیابی داوران، اسامی برندگان همایش مشخص شده، گفت: برندگان جایزه بهترین ارائه در حوزه علوم پزشکی، «محمد مهماندوست»، «اعظم محمودی»، «صفین حسین» و «امیر نبی‌نژاد»، برندگان جایزه بهترین ارائه در حوزه مهندسی «محمدرضا علیزاده بهجانی» و «محمدرضا آقایی»، برندگاه جایزه بهترین ارائه در حوزه علوم پایه «سید عطاءالله نقوی» و «فاطمه حاتمی‌نیا»، برندگان جایزه بهترین ارائه در حوزه علوم انسانی و هنر، «علیه حنیف‌نژاد» و «مهدیه نوری»، برندگاه جایزه بهترین پوستر در حوزه علوم پزشکی «زکیه‌سادات حسینی»، در حوزه مهندسی «وحید باقری»، در حوزه علوم پایه «فاطمه مدنی» و در حوزه علوم انسانی و هنر «آزاده محمدیان» هستند. همچنین «رضا قدیری راد» جایزه فعال‌ترین شرکت‌کننده همایش را کسب کرد.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران