کد خبر:1920
پ
۱۴۰۰۰۹۲۹۱۵۲۵۳۵۶۸۲۴۳۱۶۰۷۴

تصویب باز تعریف جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان ستاد سیاست‌گذاری علم و فرهنگ

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب هفت نماینده جدید این شورا در شورا‌های تخصصی کشور خبر داد. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با دستور جلسه طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن پاسداشت ر..

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب هفت نماینده جدید این شورا در شورا‌های تخصصی کشور خبر داد.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با دستور جلسه طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن پاسداشت روز مقاومت و ساگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: در ابتدای جلسه از سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک انسان متدینِ انقلابیِ محبوب دل‌های مردم ایران یاد شد. ایشان به عنوان یک شاخص الهی است که افراد میزان عملکرد خوب و بدشان را با ایشان به مقایسه می‌گذارند. انسان فاخری که در دل مردم ایران اعم از اقوام ایرانی، طبقات سنی مختلف، سلیقه‌ها و فرهنگ‌های گوناگون جایگاه وزینی دارد و اگر ما یک شخص مومن و متدینِ انقلابی واقعی بخواهیم باشیم، الگوی الهی سردار سلیمانی نماد عینی ماست.

وی ضمن اشاره به اینکه در این دوره ۱۱ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور ندارند، افزود: از سوی دیگر هفت نفر عضو حقیقی جدید به شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه شده است و ناگزیریم که به شوراهای تخصصی نمایندگان جدیدی معرفی کنیم بنابراین برای هفت شورا نمایندگان جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تایید و تصویب شورای عالی قرار گرفتند.

عاملی ادامه داد: در ستاد نقشه مهندسی فرهنگی کشور دکتر میرباقری، دکتر پیغامی و دکتر کبری خزعلی به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شدند. در ستاد هماهنگی علم و فناوری در حوزه دفاعی چون یکی از اعضای محترم در این دوره نیست، دکتر سوزنچی به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص شد. در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی دکتر میرباقری و دکتر سوزنچی و جناب حجت الاسلام و المسلمین قمی و دکتر افتخاری به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شدند. همچنین در شورای فرهنگ عمومی دکتر ساعی و در شورای فرهنگی اجتماعی زنان دکتر بانکی پور و خانم دکتر یاوری به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شدند.

استاد دانشگاه تهران افزود: در ستاد نقشه جامع علمی کشور نیز دکتر مخبر دزفولی، دکتر پارسانیا، دکتر افتخاری و دکتر کبگانیان به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تایید اعضا شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفتند. در شورای برنامه ریزی اهل سنت هم حجت الاسلام و المسلمین رستمی به عنوان نماینده تعیین شد.

عاملی به دستور اصلی جلسه در ادامه بحث سه جلسه درخصوص سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و اذعان داشت: این سند به نوعی اساسنامه تحول دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود که در جلسه ۸۵۳ طرح شد. ابتدای جلسه بر روی چالش‌های پیش روی شورای عالی انقلاب فرهنگی در گذشته اشاره شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به چالش‌ها، از چالش اساسی درباره مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی سخن گفت و اظهار داشت: مسئله ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که گاهی مصوبه‌ای داریم اما پیامدهای اجرایی آن به لحاظ منابع انسانی، بودجه و اقداماتی که باید صورت گیرد، مبهم باقی می‌ماند و یا در بسیار از موارد تصمیمات عملی در حوزه علم و فرهنگ منقطع از سیاست‌ها و برنامه‌های کلان مصوب شورای عالی است. چالش دوم مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیامدهای حقوقی است چه امتداد مصوبات در مجلس شورای اسلامی و چه امتداد مصوبات در دستگاه‌های حقوقی و قضایی کشور که باید نظام مشخصی وجود داشته باشد و اگر در دستگاه اجرائی در عمل به مصوباتی که در حکم قانون است کوتاهی در اجرایی شدن آن صورت می‌گیرد، ساز و کار مشخصی برای اقدام حقوقی وجود داشته باشد.

عاملی تصریح کرد: در این جلسه مروری بر مجموعه دیدگاه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در زمینه‌های مختلف در حوزه اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و نسبت فرهنگ با سایر امور جامعه مثل سبک زندگی، هنر و رسانه و صنایع فرهنگی و حتی ابعاد مربوط به حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی مورد بحث قرار گرفت. فرهنگ را برخی امر تشریفاتی فرض می‌کنند در صورتیکه فرهنگ ضمیمه بسیار مهمی است که هم در شهرسازی و هم معماری و هم حوزه‌های صنعتی و اقتصاد و… خود را بروز و ظهور می‌دهد. به عنوان مثال یکی از پیامدهای اقتصادی فرهنگ در حوزه اقتصاد، بحث مصرف است. اگر فرهنگ مصرف عادلانه در جامعه فراگیر شود و یا اگر فرهنگ نظم و مسئولیت اجتماعی در قبال مردم تبدیل به یک اخلاق عمومی شود، بسیاری از هزینه‌های گزاف در حوزه انرژی و سایر منابع کشور اصلاح می‌شود. لذا فرهنگ به معنای عام و خاص آن که مبنای سیاستگزاری‌های فرهنگی و باز تعریف جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی است مورد توجه در طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

استاد دانشگاه تهران از تصویب مصوبه‌ای در زمینه جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ در این جلسه خبر داد و اظهار داشت: بر مبنای این مصوبه جایگاه شورای عالی بعنوان ستاد عالی سیاستگزاری و برنامه ریزی کلان همراه با جایگاه هماهنگ کننده و نظارت کننده بر حسن اجرای مصوبات در حوزه علم و فرهنگ و همچنین امتداد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرائی مورد تصویب قرار گرفت. اهمیت این مصوبه باز تعریف نظامند روابط و مناسبت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی با سایر قوا خواهد بود که حسب تعریف جایگاه شورای عالی، مصوبات این شورا برای همه قوای سه گانه لازم الاجراست. جنبه نظارتی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر حسن اجرای مصوبات، به این معناست که از مجموعه امکانات نظارتی کشور بهره ببرد و یا اینکه گزارش‌های خود نظارتی دستگاه‌ها مورد اعتبار سنجی قرار گیرد. به هر حال قلمرو فرهنگ و علم دو حوزه مهم و پایه برای سلامت و پیشرفت جامعه است که ظرفیت بزرگ برای سرمایه انسانی و اجتماعی جامعه و البته عامل مهم برای رفع مشکلات و تسهیل امور زندگی سالم و الهی جامعه خواهد بود. بدیهی است موفقتی در این حوزه مستلزم تعامل، همکاری و هم افزایی همه سرمایه‌های ملی کشور در قوای سه گانه همراه با همکاری و همیاری جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خواهد بود.

وی مسئله دیگرِ مورد توجه در این جلسه را، بحث لازم اجرا شدن مصوبات در حوزه جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد و گفت: در بیانات متفاوت حکیم فرزانه انقلاب تاکید شده است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تمام قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی کشور لازم الاجرا است. بنابراین لازم اجرا بودن مصوبات نباید جنبه توصیه‌ای و سلیقه‌ای پیدا کند. اگر قانونی در مجلس شورای اسلامی مثلا در زمینه حجاب به تصویب می‌رسد، امتداد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. و در سایر مواردی که جنبه سیاست گذاری کلان دارد.

نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۷ شورای تخصصی مشخص شدند
همچنین در مورد ترکیب اعضای حقوقی هم نظر تمام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت کتبی گرفته شد و نتیجه آن به عنوان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تلقی می‌شود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران