کد خبر:2519
پ
۱۳۹۲۰۷۱۰۱۹۲۹۰۱۳۲۲۱۲۸۷۱۲۴

توسعه همه‌جانبه روابط ایران با کشورها، دشمنان را به انفعال کشانده است

رئیس مرکز آینده‌پژوهی جهان اسلام گفت:سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و نگاه به شرق و توسعه روابط همه‌جانبه با چین و روسیه؛ دشمنان مستکبر غربی و برخی رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد در داخل کشور را متحیر و شاید غافلگیر کرده و به انفعال کشانده است. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری ت..

رئیس مرکز آینده‌پژوهی جهان اسلام گفت:سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و نگاه به شرق و توسعه روابط همه‌جانبه با چین و روسیه؛ دشمنان مستکبر غربی و برخی رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد در داخل کشور را متحیر و شاید غافلگیر کرده و به انفعال کشانده است.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سرلشکر سید یحیی صفوی رئیس مرکز آینده‌پژوهی جهان اسلام در همایش ملی ایران و همسایگان که صبح امروز (دوشنبه) در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: از تلاش‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته توسط دو مرکز آینده‌پژوهی جهان اسلام و مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و پنج دانشگاه کشور و اساتید و دانشجویان برای برگزاری این همایش تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم که به برکت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) این همایش بتواند به عبور از وضعیت فعلی و رسیدن به وضعیت مطلوب برای ملت و کشور عزیزمان ایران یاری کند.

وی با بیان اینکه عنوان سخنان امروز من «راهبرد سیاست منطقه‌ای و قاره‌ای ایران برای رسیدن به تفاهم مشترک و منافع مشترک در مقابل تهدیدهای مشترک» است، گفت: حقیقت و واقعیت این است که دوران جدیدی برای سیاست خارجی ایران شروع شده است. این دوران جدید و سیاست همسایگی با ۱۵ کشور به همراه سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و نگاه به شرق و توسعه روابط همه‌جانبه با چین و روسیه، دشمنان مستکبر غربی، برخی رقبای منطقه‌ای و حتی برخی از افراد در داخل کشور را متحیّر و شاید غافلگیر کرده و به انفعال کشانده است.

مشاور مقام معظم رهبری در ادامه اظهار داشت: در آستانه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ و ۴۳ سالگی پیروزی ملت ایران و انقلاب اسلامی ایران هستیم و اکنون جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای غیرقابل انکار شده است. نکته دیگر اینکه این مفهوم سیاسی نگاه همسایگی را بسیاری از تحلیلگران روابط بین‌الملل، سیاست مداران و رسانه‌ها در سراسر جهان را تکرار می‌کنند.

وی با اشاره به نگاه جمهوری اسلامی در مسأله سیاست همسایگی، عنوان کرد: ایران در سیاست همسایگی می خواهد در تنظیم سند ملی و راهبردی آمایش سرزمینی ۱۴۲۴ هجری شمسی خودش، برای هر یک از کشورهای همسایه، روابط همه جانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، علمی، گردشگری دانشگاهی و محیط زیستی را در دراز مدت و حداقل ۲۰ ساله برنامه ریزی کند. هدف اساسی سیاست همسایگی رسیدن به فهم مشترک سیاسی و منافع مشترک برای صلح، امنیت پایدار و پیشرفت و رفاه ملت‌ها در مقابل انواع تهدیدهاست.

رییس مرکز آینده پژوهی جهان اسلام در رابطه با ظرفیت‌های موجود در کشورهایی همسایه، گفت: ۱۵ کشور همسایه ایران قابلیت گردشگری با جمعیت ۶۰۰ میلیون نفره را دارند. صادرات غیر نفتی به بازار چند صد میلیارد دلاری این کشورها می تواند در توسعه سیاست همسایگی مؤثر باشد. همچنین تنظیم سند همکاری امنیتی- دفاعی یا قرار عدم تخاصم ۲۰ ساله با هر یک از این همسایگان یا چند کشور مکمل می تواند شروعی برای رسیدن به امنیت پایدار دسته جمعی و طولانی مدت برای همه این کشورها باشد.
وی اضافه کرد: توسعه روابط بانکی و کم کردن تعرفه های گمرکی بین همسایگان، ایجاد صنایع معدنی و تولید صنایع بزرگ در ۱۶ استان مرزی با مشارکت کشورهای همجوار از راهکارهای توسعه اقتصاد همسایگان ایران است.

رحیم صفوی تصریح کرد: از مهم ترین عوامل تقویت کننده سیاست همسایگی، موقعیت جغرافیایی ایران و قلمرو منحصر به فرد تمدنی آن است.

سردار صفوی با بیان اینکه ایران به نوان یکی از بزرگترین کریدورهای تجاری دنیا اعم از کریدور های شمال به جنوب و شرق به غرب، به عنوان قلب منطقه غرب آسیا مطرح است.

وی با بیان اینکه ما در ۵ حوزه ارتباطات دریایی، فرهنگی، تمدنی فضایی، ارتباطات دیتا می توانیم تاثیر گذار باشیم، تصریح کرد: اگر در طرح یک کمربند یک جاده که چین مبدع آن بود مشارکت داشته باشیم می توانیم چین را به فنلاند وصل کنیم که از نظر افزایش تعاملات تجاری و درآمدهای ارزی برای ایران می‌تواند نقش قابل توجهی داشته باشد.

وی افزود: همچنین حضور ایران در پیمان شانگهای و بهره برداری از شبکه راه آهن چین می‌تواند این کشور را از طریق ایران به مدیترانه و سپس به اروپا متصل کند.همچنین در حوزه سوآپ نفتی یا گازی از طریق دریای خزر می‌توانیم تجارت اقتصادی قابل توجهی با همسایگان داشته باشیم.
سردا صفوی خاطرنشان کرد: این همایش که در آن هم مبانی نظری و هم کاربردی مطرح شده است باید بتواند زمینه ایجاد همکاری راهبردی ۲۰ ساله ایران با تک تک همسایگان و یا با دو همسایه را فراهم کند که لزوم تحقق این هدف این است که این راهبرد در بالاترین سطح مثل شورای عالی امنیت ملی به تصویب برسد تا پس از آن قابلیت اجرا داشته باشد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران