کد خبر:3101
پ
۱۳۹۴۰۶۲۱۱۰۵۱۰۰۹۰۵۶۰۶۹۵۸۴

جمشیدیها در کرسی آزاد اندیشی مطرح کرد: قدرت و پول آدم‌ها را تغییر می‌دهد

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت:جامعه ای که بخواهد اصلاح شود باید دستگاه نظارتی داشته باشد چون قدرت و پول آدم‌ها را تغییر می‌دهد باید تعلیم و تربیت درست داشته باشیم و بازررسی نیز انجام شود و اگر تخلفی شد پارتی بازی نشود. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، غلامر..

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت:جامعه ای که بخواهد اصلاح شود باید دستگاه نظارتی داشته باشد چون قدرت و پول آدم‌ها را تغییر می‌دهد باید تعلیم و تربیت درست داشته باشیم و بازررسی نیز انجام شود و اگر تخلفی شد پارتی بازی نشود.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، غلامرضا جمشیدیها رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در برنامه کرسی آزاد اندیشی با موضوع نقش نیروهای پیشران و اندیشمندان اجتماعی در وقوع انقلاب اسلامی که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد گفت: اگر بخواهیم بدانیم انقلاب چه کار کرده باید از قبل هم اطلاع داشته باشیم من متولد سال ۳۲ هستم سربازی را در زمان شاه رفتم آنجا خودم مشاهده کردم که نیروهای ما به نیابت امریکا در عمان می‌جنگید. من هم می‌خواستند ببرند اول هم دوست داشتم بروم چون پول خوبی می‌دادند ولی خدا خیلی به من رحم کرد. من می‌دیدم که گروهبان امریکایی به سرهنگ ما دستور می‌داد. من هم کتک خوردم هم کتک زدم می‌خواهم بگویم تجریبات قبل و بعد انقلاب داشتم اصل بحث من یک جمله است که، انقلاب اسلامی یک سرفصل جدید در تاریخ بشیریت است. این انقلاب نخواست طرف غرب یا شرق باشد و این سرفصل جدیدی از سه جهت است. انقلاب انسان جدیدی را به جهان معرفی کرده آن هم انسان الهی نه انسانی که غرب فقط نازل به سودمند بودن ارائه می‌کرد. انسانی که انقلاب معرفی کرد انسانی است که به فراتر از زمین و به اوج فکر می‌کند؛ اما در انقلاب ما متاسفانه کمتر به آن پرداخته شد.

وی در پاسخ به مباحث مطرح شده توسط اخضریان عضور هیئت علمی دانشکده معارف در خصوص نقش نیروهای پیشران و راهبری را یا مکمل بودن آنها اظهار داشت: من معقتدم امام خیلی در تفکرات تاثیر داشته اما اینکه یک مرتبه انقلاب اتفاق افتاد و هیچ کس هم فکرش را نمی‌کرد تا جایی که امام گفتند انقلاب ما انقلاب نور بود. من به اندیشه‌های مادی خیلی معتقد نیستم. رهبری نیز وجه تمایزش در انسان شناسی و تاثیرگذار بودن نقش رهبری در انقلاب است چون امامت جامعه جز اصول دین ماست. اگر امامت جامعه نباشد نیروهای پیشران مورد سواستفاده قرار می‌گیرند. نقش مطهری و بهشتی نیز به عنوان نیروهای پیشران هردو تاثیرگذار بودند. امام در صحیفه خود جلد سوم می‌گوید من گلایه ارادتمندانه از برخی روشنفکران دارم. ما در شرایطی بودیم که به انقلاب به دست کسانی اتفاق افتاد که به حرف امام گوش کردند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در خصوص پرچم داری روحانیت و قبول آن گفت: تجربه زیستی من اینطور می‌گوید که به لحاظ خانواده و نزدیکی به منزل ایت الله مکارم شیرازی پای صحبت هایشان بودم. ایت الله سعید سختترین چیزها را در زندان تحمل کردند. در خصوص نقش دکتر شریعتی در جریان انقلاب نیز از منظر بنده که جامعه شناسی ست شریعتی بیشتر تاثیرگذار بوده صحبت‌های شهید مطهری بیشتر روی نوار بود؛ اما صحبت‌های شریعتی گستردگی بیشتر در جامعه داشت حتی برای دانشجویان. در خصوص نهاد حوزه و بازار و احزاب و نگاه کردن به آنها به صورت سهم مساوی نیز باید بگویم در حوزه آن بخشی فعال بوده که مرجعشان امام بوده. به عقیده من حوادث بعد انقلاب بیشتر جای بحث دارد که گاها به خاطر عملکرد مسئولان جای دفاع نمی‌گذارند.

جمشیدیها ادامه داد: بعد انقلاب اختلاف‌ها تاثیرگذار بودند و باید به نظریه انسان شناسی دقت کنیم کسی که انقلاب کرده انسان است و دو بعد دارد. یک بعدش طبیعت است وقتی انسان ها به قدرت می‌رسند عوض می‌شوند. در ایران هرکس رئیس جمهور شد تغییر کرد یک شهید رجایی بود که دوماه رییس جمهور شد شاید او هم عوض می‌شد. من دسته بندی برای خودم کردم: ۱۰ ساله اول انقلاب دوره معصومیت و سازه زیستی بود، بعد از پیروزی انقلاب ۱۰ سال دوم دوره نوسازی و سازندگی غیرمعصومانه اقای هاشمی بود که نظریه‌های آن بدبختی‌هایی برای ما ایجاد کرد، بعد آن اقای خاتمی کلی هزینه کرد برای گفت‌وگوهای تمدن‌ها، اقای احمدی نژاد هم دوره بازگشت به اصول عدالت بود اما بعدا ادعای پیغمبری کرد، دوره روحانی هم برد برد بود. این دولت هم طبق گفته خودش دولت مردمی است و امیدوارم بتواند موفق باشد و همراه انقلاب باشد. نهادهای آموزشی ما مثل اموزش و پروش و دانشگاه کارشان را به درستی انجام نمی‌دهند بچه ها خوبند اما عیب از ماست.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ای که بخواهد اصلاح شود باید دستگاه نظارتی داشته باشد چون قدرت و پول آدم‌ها را تغییر می‌دهد. از روسای جمهور کدام نهج البلاغه را خواهند؟ راهکار من این است که تعلیم و تربیت درست داشته باشیم و بازررسی نیز انجام شود و اگر تخلفی شد پارتی بازی نشود. سازمان بازررسی کل کشور هم یکسری قواعد دارد که متناسب با جامعه نیست.
انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران