کد خبر:6568
پ
۱۴۰۰۰۸۲۸۱۵۳۸۵۵۱۶۹۲۴۰۸۴۴۸۴

حاج‌علی‌اکبری: دولت در اجرای مردمی‌سازی یارانه‌ها تدبیری کند که مردم آسیب نبینند

خطیب جمعه تهران درباره اصلاح‌یارانه‌ها گفت: دولت تدبیری کند که طبقات ضعیف جامعه که معمولا بار اصلاح اقتصادی بر دوش آن‌هاست و آنان را آزار می‌دهد، بیش از این آسیب نبینند و طعم شیرین اصلاح را بچشند و اراده ملی با این عملیات هماهنگ بشود. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلا..

خطیب جمعه تهران درباره اصلاح‌یارانه‌ها گفت: دولت تدبیری کند که طبقات ضعیف جامعه که معمولا بار اصلاح اقتصادی بر دوش آن‌هاست و آنان را آزار می‌دهد، بیش از این آسیب نبینند و طعم شیرین اصلاح را بچشند و اراده ملی با این عملیات هماهنگ بشود.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه(۳۰ اردیبهشت‌ماه) طی سخنانی ضمن تأکید بر حفظ مراقبات بر اعمال و حفظ معنویت پس از ماه مبارک رمضان و گرامیداشت جناب عبدالعظیم حسنی(ع) اظهار داشت: حضرت سیدالکریم باب زیارت حسینی بود و حرم مطهر وی مزیّن به ستارگان درخشانی از علم، عرفان و شهادت است. توصیه می‌کنم که در هر شرایطی خود را به این حرم مطهر برسانیم و از آثار معنوی این زیارتگاه استفاده کنیم.

حاجی‌صادقی: روحانیت سنگرنشین انقلاب است و در برابر تهاجم‌ها میدان را خالی نمی‌کند

وی افزود: امام رضا(ع) پیامی را به‌وسیله‌ی جناب عبدالعظیم حسنی به شیعیان و محبین خود رسانده و می‌فرمایند "سلام من را به دوستانم برسان". حضرت در این پیام توصیه به «مراقبت از نفوذ شیطان»، «راستگویی و امانت‌داری»، «سکوت خردمندانه و ترک کشکمش‌های بیهوده»، «اقبال و دیدار مومنین با یکدیگر»، «حفظ حرمت محبین و شیعیان اهل‌بیت» و «حرکت در مسیر ائمه و آمرزش الهی برای گناهگاران و شرایط آن» می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز عبادی-سیاسی تهران ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله فاطمی‌نیا خاطر نشان کرد: انسان اگر ارتباط خود را با خداوند متعال اصلاح کرده و بر مدار تقوا حرکت کند، طبق احادیث، در زندگی بن‌بست ندارد و مسیر سعادتمندانه برای او فراهم می‌شود.

حاج‌علی‌اکبری بیان کرد: سال‌روز فتح خرمشهر(سوم خردادماه ۱۳۶۱) در تاریخ انقلاب اسلامی نقطه عطفی است که در زمان خود سرنوشت‌ساز بود و برای مسیر انقلاب پیش‌برنده است. دشمن بر این مسئله حساس است چون اتفاق بزرگی رقم خورد و در جریان تحریف دفاع مقدس روی این حماسه کار می‌کنند و این حماسه ذخیره بزرگ فرهنگ‌ساز است. رهبری معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۵ طی فرمایشاتی خطاب به جوان فرمودند که "فردا مال شماست و بار مسئولیت بر دوش شماست و خرمشهرها در پیش است." فتح خرمشهر به‌عنوان نماد یک منطق همیشه پیروز مطرح می‌شود که اگر در جنگ نظامی چنین فتح بزرگی داشتیم، می‌تواند در عرصه عدم تبعیت از دشمنان و صیانت از هویت انقلاب و پیش‌برد آرمان‌ها سهم بزرگی داشته باشد.

وی در ادامه گفت: در فناوری‌های نظامی به کوری چشم دشمنان عرصه را به مرحله‌ای رسانیدیم که امت ما قدرت بازدارنگی فعال را در سطح قدرت‌های جهانی دارد. در عرصه تولید دانش و علم بومی در مرزهای جهانی در بسیاری از رشته‌ها حرکت می‌کنیم و این خرمشهرهایی است که با همت جوانان فتح شده است. اما هم‌چنان در میادینی خرمشهرهای فتح‌نشده داریم که باید امت با تبعیت از امام، حفظ انسجام، انگیزه الهی، اتحاد و داشتن برنامه‌های دقیق عازم فتح آن بشویم.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: اگرچه فتح این عرصه‌ها از جریان حماسه بزرگ خرمشهر سخت‌تر است ولی باید فتح صورت بگیرد. در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، سبک زندگی، دیپلماسی، فضای مجازی و بخش‌های زیادی منتظر حضور فرزندان اسلام و ایران است.

حاج‌علی‌اکبری عنوان کرد: خرمشهر اقتصادی بسیار مهم است که باید فتح بشود و سال‌ها رهبری معظم انقلاب بر این تاکید دارند و حوزه اقتصادی کشور دارای اشکالات اساسی است و هنوز اندیشه‌های غیرانقلابی و عناصر نفوذی، میدان جولان مفسدان در این بخش‌هاست و ساختار معیوب وجود دارد و راه‌حل نیز اقتصاد مقاومتی است و این نقشه‌ی راه فتح خرمشهر اقتصادی برای ملت عزیزمان ماست.

وی در ادامه با توجه به اصلاح یارانه‌ها خاطر نشان کرد: اخیرا دولت محترم با عمل به قانونی که در مجلس تصویب شده، بخشی از این عملیات را آغاز کرده و مسئله مردمی‌سازی یارانه‌ها در بخشی از کالاهای اساسی، مورد اجماع اقتصاددانان است و همه قانع شدند که این اصلاح باید انجام بشود و اقتصاد دنیا و امنیت غذایی و ماجرای اوراین و خشکسالی در دنیا موجب می‌شود که در این کار تسریع بشود. دوستان به این ماجرا سرعت دادند و کشورهای بزرگ جهان از صادرکننده‌ی این مواد به واردکننده‌ی آن تبدیل شده‌اند و در برخی کشورها برای کالاهای اساسی سهمیه‌بندی کرده‌اند.

امام جمعه موقت تهران افزود: وضعیت فعلیِ ارز ترجیحی کشور را به بهشت قاچاقچیان مواد غذایی تبدیل کرده و بناست که این اقدام به شکل مناسبی انجام بگیرد و وضعیتی که در آن هستیم علاوه بر اینکه مصرف را به اسراف آلوده گرده، تولید را از صرفه انداخته و همت بلندی می‌خواهد تا این عیب از اقتصاد برداشته شود.

حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: اگر این خط بشکند، مسیر برای اصلاح‌های بزرگ‌تر فراهم می‌شود. همانند این‌که وقتی در خرمشهر در سال ۱۳۶۱ رزمندگان خط را شکانده و خرمشهر آزاد شد و راه برای عملیات‌های بزرگ دیگر باز شد و به امید رونق تولید ملی و رشد اقتصادی باید این مسیر را پشت سر بگذاریم.

وی گفت: دولت کنونی که جسارت ورود به میدانِ این واجب به‌تأخیرافتاده را دارد، نکته اساسی و مهم روش درست اجراست. دولت تدبیری کند که طبقات ضعیف جامعه که معمولا بار اصلاح اقتصادی بر دوش آن‌هاست و آنان را آزار می‌دهد، بیش از این آسیب نبینند و طعم شیرین اصلاح را بچشند و اراده ملی با این عملیات هماهنگ بشود. از دولت توقع داریم که الان که این مجاهدت تاریخی را در دستورکار قرار داده، گفت‌وگو با مردم، کمک‌گرفتن از آن‌ها، پرداخت به‌موقع یارانه، اصلاح سامانه‌ها، وسعت توزیع کالاهای اساسی در مراکز عرضه، منطقی‌سازی قیمت‌ها، نظارت قوی و برخورد با متخلفان را در دستورکار جدی خود قرار بدهد.

خطیب جمعه تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به مصوبه مجلس برای اجاره بها مسکن اظهار داشت: مسئله مسکن بسیار حیاتی است و مسکن ملی در دستورکار است و ان‌شاالله موفق باشند؛ در شرایط کنونی و مخصوصا در فصل جابجایی‌ها، برای مستأجرانی که از اقشار ضعیف هستند این یک کابوس است و وضعیت روحی و روانی و زیست عموم خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شنیدیم مجلس دوفوریتی این طرح را تصویب کردند ولی مسئله فوری‌تر از این است و معلوم می‌شود قوانین قبلی کارآمد نبوده است. مالکین هم حقوق دارند و باید حقوق آن‌ها محفوظ باش ولی باید به‌گونه‌ای منطقی که قیمت‌ها به‌صورت دل‌بخواهی به مستأجران عرضه نشود و زندگی‌شان به مخاطره نیفتد.

حاج‌علی‌اکبری گفت: از مجلس توقع داریم این مسئله با سرعت پیگیری شده و از دولت هم توقع داریم تا تدابیر ویژه‌ای داشته باشند و سازمان تعزیرات بیش از پیش فعال شده و کنتزل ویژه‌تری بر بازار انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم که وام ودیعه تسهیل شود، عنوان کرد: بانک‌ها باید وام را بدهند و به‌طوری باشد که مشکل حل شده و آسان به مردم داده بشود. هم‌چنین تأکید می‌شود که روند اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید بهتر طی شده و از قوه قضائیه هم توقع است علاوه بر تقویت ظرفیت‌های نظارتی با مفسدانی که با سوءاستفاده از وضعیت فعلی مردم موجب افزایش بی‌رویه اجاره بها می‌شوند، با قاطعیت با آن‌ها برخورد کند. از مردم عزیزمان توقع داریم که مراعات کنند و صاحب‌خانه‌های بسیاری هستند که اهل مراعات هستند و می‌خواهیم که همه این‌طور باشند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت مسئله جمعیت، اظهار داشت: با روند فعلی به چاله عظیم جمعیتی نزدیک می‌شویم که مخاطرات عجیبی را به‌همراه خواهد داشت؛ این‌هم یکی از خرمشهرهاست که باید به همت مردم و مسئولین فتح شود.

حاج‌علی‌اکبری گفت: خرمشهر دیگر خرمشهر مدیریتی است و مدیریت‌های کشور نیاز به پاکسازی از عناصر نفوذی دارند و اصلاح شوند و عناصر ضعیف کنار بروند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران