کد خبر:2737
پ
۱۴۰۰۰۹۱۳۱۶۱۴۵۶۴۵۹۲۴۱۹۵۷۵۴

خاتمی: تمامی تحریم‌ها باید به‌صورت دائمی لغو بشود/ درباره سفر پرفایده رئیسی به مسکو بی‌مهری شد

خطیب جمعه تهران گفت: باید تمام تحریم‌ها و نه‌فقط تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشری و غیره، بلکه همه تحریم‌ها لغو بشود و نه تعلیق، و نه به‌صورت موقت و بلکه به‌طور دائمی لغو شود و این ملت تا این‌جا ایستاده است. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نماز ..

خطیب جمعه تهران گفت: باید تمام تحریم‌ها و نه‌فقط تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشری و غیره، بلکه همه تحریم‌ها لغو بشود و نه تعلیق، و نه به‌صورت موقت و بلکه به‌طور دائمی لغو شود و این ملت تا این‌جا ایستاده است.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نماز عبادی ـ سیاسی جمعه تهران طی سخنانی درباره سبک زندگی قرآنی اظهار داشت: قرآن کریم می‌فرماید که باید با آیین‌نامه خدایی زندگی کنیم؛ این آیین‌نامه آن است که به دستورات خدا، پیامبر و اهل‌بیت(ع) عمل بشود تا بتوان زندگی انسانی داشت. در آیات قرآن مجید به حیات گیاهی و نباتات، حیوانات، انسانی، جاویدان و هم‌چنین علم و تواناییِ بی‌انتها اشاره شده است و خداوند می‌فرماید "اگر می‌خواهید زندگیِ انسانی داشته باشید به دعوت خدا و پیامبر لبیک بگویید".

وی افزود: رسالت دین فقط آبادی آخرت نیست و دین هم دنیا و هم آخرت را آباد می‌کند. کسانی که به‌خاطر آخرت با دنیا خداحافطی می‌کنند و کسانی که به‌خاطر دنیایشان، آخرت را فراموش می‌کنند کارشان درست نیست؛ باید هر دو را منظور داشت، این سخن نقطه مقابل سکولاریسمِ مذهبی است، آن‌ها که خود را مسلمان می‌دانند اما می‌گویند دین فقط برای آخرت است و دنیا باید به دنیایی‌ها سپرده شود.

** باید برای حیات انسانی خداباوری و عمل صالح داشت

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: نکته بعدی این‌که ستون فقرات زندگی‌ای که به آن دعوت شده‌ایم خداباوری و عمل صالح است که در هر زمان می‌تواند متفاوت باشد و یک‌سری عمل صالح ثابت داریم. خداوند می‌فرماید باید ایمان‌مدار باشید و نه ایمان‌شعار؛ حیات واقعی در سایه دین و دستورات خدا و رسول اوست و کسی که از این عبور کند خبری از زندگی نیست و آن‌چه دارد، زندگی‌نماست. از مصادیق عمل صالح، جهاد و تلاش در راه خدا و دغدغه دین را داشتن است.

خاتمی در ادامه خطبه اول نماز جمعه ادامه داد: این تلاش گاهی به‌شکل نظامی است که نامش «قتال» می‌شود؛ گاهی در عرصه فرهنگی است که می‌شود «تبیین» و همان جهاد تبیینی که بارها مقام معظم رهبری فرموده‌اند و روشنگری و نشان دادن راه و چاه به مردم است. جهاد در عرصه سیاسی نیز این است که همگان سعی کنند بر سرنوشت خود مسلط بشوند و قرآن مجید می‌فرمایند بیگانگان حق ندارند برای مؤمنان تصمیم بگیرند و آن‌چنان که به‌برکت پیروزی انقلاب، مردم ما سربلند هستند که سرنوشت خود را ملت‌مان تعیین می‌کنند. جهاد در عرصه اقتصادی نیز مطرح است و همان اقتصاد مقاومتی است و تلاش بر این است که اقتصادمان را طوری بسازیم که تکانه‌های خارجی آن را نلرزاند؛ همه اینها جهاد است.

وی در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه بهترین توشه این جهان و آن جهان تقوا و حفظ حریم برای خداست، خاطرنشان کرد: ماه رجب، شعبان و رمضان، این ماه‌ها و فرصت‌های الهی را در پیش داریم و بتوانیم این فرصت‌ها را دریابیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: هم‌چنین صعود تیم ملی فوتبال کشورمان به جام جهانی را تبریک می‌گویم و امیدوارم در همه عرصه‌های زندگانی‌شان مانند این عرصه خوش بدرخشند.

خاتمی درباره لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و موج ششم کرونا بیان کرد: همگی باید بدانیم که موج ششم کرونا واگیری سریعی دارد و این‌میزان از مبتلایان باید مورد توجه قرار بگیرد و این مسئله ضروری است؛ ان‌شاءالله با تزریق واکسن‌ها و رعایت ماسک و فاصله‌های اجتماعی این موج را پشت‌سر بگذاریم، هم‌چنین باید بر این‌که ماسک نزدن و این‌که اگر دیگران را با عدم رعایتِ پروتکل‌ها به این بیماری مبتلا کنیم، حق الناس است باید توجه کنیم.

** محکومیت جنایات علیه مردم یمن/ سازمان همکاری اسلامی خفقان گرفته است

وی با اشاره به مقاومت مردم یمن تصریح کرد: در یمن فاجعه انسانی رخ می‌دهد و ائتلاف عبری ـ‌ عربی که صهیونیست‌ها هم با آن‌ها هستند، مدام یمن را می‌زند و در بمباران اخیر ۶۰ نفر از زنان و کودمان و غیرنظامیان به شهادت رسیدند و صدها نفر مجروح شدند، اینترنت‌شان را قطع کرده و در سیستم اطلاع‌رسانی‌شان اخلال ایجاد کرده‌آند تا فریاد مظلومیت یمن به جهانیان مخابره نشود. مایه تأسف است که دیده می‌شود سازمان‌های بین‌المللیِ اسلامی و سازمان همکاری اسلامی خفقان گرفتند و در برابر این آدم‌کشی و مظلوم‌کشی حرف نمی‌زنند. انصارالله یمن از خود دفاع کرده و جواب داده و این طبق آیه قرآن است ولی سازمان‌های بین‌المللی به‌اصطلاح حقوق بشر، انصارالله را محکوم کردند اما متجاوزان را محکوم نکردند، این یعنی جای ظالم و مظلوم را عوض کردن؟ این حقوق بشر است؟ بشریت باید به فکر مجامع بین‌المللی حقوقی دیگر باشد، این مجامع به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند حقوق بشر است.

خطیب جمعه تهران در ادامه گفت: مقاومت مردم مجاهد یمن مایه افتخار است؛ عربستان دوهفته‌ای می‌خواست با تجاوز به یمن، این را تصرف کند ولی نزدیک به ۸ سال است که مردم یمن با مقاومت‌شان دشمن را عقب زده‌اند و این مقاومت شایسته تحسین و تکریم و همراهی است. راهپیمایی امروز شما نمازگزاران نیز راهپیمایی همدلی است و به مردم یمن می‌گوید که "با شما همدل و همراه هستیم و مقاومت شما را تحسین می‌کنیم".

** ملت ما با حضور در صحنه، شکر نعمت انقلاب اسلامی را به‌جا می‌آورد

آیت‌الله خاتمی با اشاره به دهه فجر و چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: دهه فجر از مصادیق ایام‌الله است، و ایام‌الله روزهایی است که خدا نعمت ویژه‌ای را به ملت می‌دهد. این انقلاب جز با عنایت خداوند متعال پیروز نمی‌شد، دنیای استکبار و همگان از شاه حمایت می‌کردند و بر نگه‌داشتنِ شاه اتفاق داشتند اما مقاومت ملت عظیم ایران زمینه‌ساز شد که با «مرگ بر شاه»گفتن، شاه برود و رفت.

وی افزود: این نعمت خداوند است؛ سنت الهی این است که اگر شکر نعمت به‌جا آورده شود، آن نعمت می‌ماند و مانده و انقلاب ما علی‌رغم همه توطئه‌ها ۴۳ سال است که مانده است و اگر کفران نعمت شود نعمت گرفته می‌شود و عذاب می‌شویم. شکر نعمت انقلاب نیز حضور همیشگی در صحنه است. در دفاع مقدس کار بزرگ و ستودنی را ملت ایران صورت دادند، حضور در تمام انتخابات‌ها و در راهپیمایی‌ها از مصادیق شکر این نعمت است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری ۱۹ دی امسال برای تداوم انقلاب بر ۴ نکته تأکید کردند؛ اول بر غیرت دینی تأکید داشتند که باید پای دین ما بایستیم؛ بعضی نام غیرت دینی را خشونت و بی‌منطقی می‌گذارند در حالی که غیرت دینی تبلور خردورزی است. این غیرت دینی انقلاب را در بزنگاه‌ها نجات داده است.

خاتمی ادامه داد: نکته بعدی این‌که نقشه دشمن این است از مردم و متدینین حساسیت‌زدایی و به ارزش‌ها تجاوز کند و مردم هم حرفی نزنند. رهبر معظم انقلاب فرمودند که تسلیم نشدن در مقابل دشمن از اصول انقلاب است؛ و مردم ما ۴۳ سال تسلیم نشدند و این منطق دین است و صرفاً بحث سیاسی نیست. امیرالمؤمنین امام علی(ع) در نهج البلاغه می‌فرمایند که "در مقابل آن‌ها که می‌خواهند شما را بشکنند و به ذلت بنشانند، شما آنان را به روز سیاه بنشانید".

** باید تمامی تحریم‌ها به‌صورت دائمی لغو بشود و ملت پای این ایستاده است

وی تصریح کرد: آمریکا در پی غارت‌گری است و نه در پی مذاکره، آمریکا می‌گوید که شما این‌طرف میز و ما آن‌طرف میز می‌نشینیم و هرچه را من می‌گویم بشنو"؛ آمریکا خواب و خیال غارت‌گریِ قبل از ۴۳ سال پیش را دارد، خوابی که هرگز تعبیر نشده است و نخواهد شد. در این ۴۳ سال هرچه توانست علیه انقلاب توطئه کرد و اگر توطئه‌ای نکرد به این معنا نیست که نخواست، بلکه نتوانست و از این پس هم به‌یاری خدا نخواهد توانست. مدام بر تحریم‌ها افزودند و به صراحت می‌گویم که خط مقام معظم رهبری در این عرصه روشن است و باید تمام تحریم‌ها و نه فقط تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشری و غیره، بلکه همه‌ی تحریم‌ها لغو بشود و نه تعلیق، و نه به‌صورت موقت و بلکه به‌طور دائمی لغو شود و این ملت تا این‌جا ایستاده است.

امام جمعه موقت تهران گفت: رهبری معظم انقلاب همگان را مجددا بر وحدت و انجسام ملی دعوت کردند و تأکید داشتند در صورتی‌که بعضی در مقابل انقلاب بایستند، انقلاب در مقابل‌شان خواهد ایستاد و تردید نکنند.

** سفر رئیسی به روسیه پربار بود و به تمامی اهداف دست یافت

آیت‌الله خاتمی با اشاره به سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به مسکو خاطر نشان کرد: سفر رئیس محترم جمهور به روسیه از سفرهای کلیدی بود که به این سفر پرفایده بی‌مهری شد؛ رئیس‌جمهور در این سفر حدود ۱۸ هدف داشت و به تمام این ۱۸ هدف دست یافت. قانون اساسی می‌گوید که می‌توانیم با تمام دنیا بر اساس منافع متقابل ارتباط داشته باشیم و با رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه ارتباط نخواهیم داشت و با آمریکا هم تا وقتی که آدم نشده رابطه نداریم. این سیاست و رهنمود مقام معظم رهبری است؛ با همه دنیا رابطه داریم و برخی می‌گویند که با همه‌ی دنیا ندارید، آن‌ها دنیا را آمریکا، انگلیس و کشورهای اروپایی می‌بینند و مگر سایر مناطق دنیا، جزو دنیا حساب نمی‌شود؟

وی اظهار داشت: اولویت سیاست خارجی ما همسایگان هستند و ما ۱۵ همسایه داریم که هم ما و هم آن‌ها دارای ظرفیت‌های فراوانی هستیم و می‌توانیم با ارتباط قانونی و عادلانه مشکلات‌مان را حل کنیم. علی‌رغم این‌که می‌گویند "آقای رئیسی را درست تحویل نگرفتند" که این حرف درست نیست؛ مجلس دومای روسیه تعطیل است و مسئولان روس گرفتند که پای سخنرانی آیت‌الله رئیسی بیش از ۴۱۰ نفر آمدند و ایشان را تشویق و تأیید کردند. در این سفر در عرصه‌های مختلف حریم ایشان را نگه داشتند.

امام جمعه موقت تهران در پایان گفت: مایه افتخار ماست که این رئیس‌جمهورِ مردمی ما از کرملین یک‌سره به کرمان و مناطق سیل‌زده می‌رود؛ آفرین بر این رئیس‌جمهور بانشاط، مردمی و انقلابی؛ رئیس‌جمهور مردمی یعنی همین.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران