کد خبر:3604
پ
۱۴۰۰۱۲۰۳۱۰۲۴۰۴۵۸۲۴۸۲۹۳۱۴

خاخام پرحاشیه اسرائیلی چطور به ایران آمد؟

یک خاخام اسرائیلی با حضور در ایران و تردد آزادانه به اماکن مختلف و انتشار تصاویرش در فضای مجازی، این سؤال را به‌وجود آورده است؛ او چطور توانسته است به ایران سفر کند؟ – اخبار سیاسی – گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ـ طی روزهای اخیر، سفر یک خاخام صهیونیست به ایران و حضورش در اماکن مختلف فرهنگی و مذهبی، حواش..

یک خاخام اسرائیلی با حضور در ایران و تردد آزادانه به اماکن مختلف و انتشار تصاویرش در فضای مجازی، این سؤال را به‌وجود آورده است؛ او چطور توانسته است به ایران سفر کند؟

– اخبار سیاسی –

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ـ طی روزهای اخیر، سفر یک خاخام صهیونیست به ایران و حضورش در اماکن مختلف فرهنگی و مذهبی، حواشی زیادی ایجاد کرده است.

عمده این حواشی حول‌وحوش دو سؤال مهم می‌گردد؛ اول، این خاخام صهیونیست چطور و با هماهنگی چه‌کسی به ایران آمده است و دوم، چه اهدافی از این سفر داشته است؟

حضوری که همایون سامه‌یح نجف‌آبادی به‌عنوان نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و رئیس انجمن کلیمیان، از آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و به خبرنگار تسنیم گفته است: «علی‌رغم اینکه این شخص وارد ایران شده و از چند مکان مذهبی کلیمیان هم بازدید کرده است، اما بنده در مورد آن و این‌که چه‌کسی وی را به ایران دعوت کرده است مطلع نیستم و این حضور از نظر ما مردود است.»

او هرگونه ارتباط این سفر با جامعه کلیمیان ایران را رد می‌کند و می‌گوید: «هیچ مذاکره و مراوده‌ای از طرف رهبران و مقامات جامعه کلیمی در ایران با هرتزوگ صورت نگرفته است.»

«یعقوب یسرائیل هرتزوگ» ۴۴ساله یک خاخام یهودی با اصالت آمریکایی است که از ۱۲سالگی به‌همراه خانواده‌اش به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کرده است.

او تحصیلات خود را در دبیرستان «یشیوا» در «کریات اربع» و سپس در دبیرستان یشیوا در «هار براخا» گذرانده است و با همسر و فرزندانش در محله «رامات شلومه» اورشلیم (قدس) سکونت دارد.

هرتزوگ که کنار فعالیت‌های دینی خود به تجارت در زمینه صادرات بذر گیاهانی نظیر گوجه‌فرنگی، فلفل و… از اسرائیل به برخی کشورهای عربی نیز مشغول است، عمده شهرت خود را به‌دلیل فعالیت‌هایش در عربستان به دست آورده است.

خاخام هرتزوگ، یک یهودی ارتودوکس است که بنا بر گفته کانال۷ اسرائیل، از تابعیت مضاعف آمریکایی نیز برخوردار است و در سفر به عربستان نیز از پاسپورت آمریکایی خودش استفاده می‌کند.

به‌گفته این سایت خبری، فعالیت‌های هرتزوگ در عربستان با هدف فراهم کردن زیرساختی برای ایجاد یک جامعه یهودی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی است.

به‌نوشته وال استریت ژورنال، سفر یعقوب هرتزوگ به ریاض طی ماه‌های گذشته و صدور مجوز کار، افتتاح مدرسه و کمک به جامعه یهودی با افتتاح یک کنیسه در عربستان با توافق محمد بن سلمان موجب تعجب بسیاری شده است.

تصاویر هرتزوگ در موقعیت‌های مختلف در عربستان سعودی، رقصیدن با مردم عادی در خیابان‌ها، انجام مناسک یهودی در اماکن مختلف و عکس‌های یادگاری وی عمدتاً از طریق یک حساب توئیتری به نام او که از یک سال قبل (فوریه ۲۰۲۱) ساخته شده است، منتشر می‌شود، در حالی که طبق آمار، تعداد یهودیان عربستان بسیار کم است و این افراد امکان فعالیت آزادانه در این کشور را نداشتند.

برخی منابع عبری درباره این خاخام پرحاشیه اسرائیلی نوشتند: او قصد دارد روزی به‌عنوان خاخام اعظم پادشاهی عربستان سعودی، که زمانی صدها سال پیش جایی برای یهودیان بود، خدمت کند و مطمئن است که به‌زودی فصل جدیدی در روابط بین سعودی‌ها و یهودیان رقم خواهد خورد و او می‌خواهد بخشی از این اتفاق بزرگ باشد.

هرتزوگ در ایران

انتشار تصاویر حضور این خاخام اسرائیلی در ایران و حضور در شهرها و امکان مختلف که عمدتاً توسط خود او در صفحه توئیترش منتشر شده، حواشی زیادی را به وجود آورده است.

طبق آنچه هرتزوگ از حضور خود در ایران منتشر کرده، او علاوه بر تهران، به شهر همدان نیز سفر داشته و بر سر مزار استر و مردخای حاضر شده است.

گفته می‌شود استر دختر یکی از مهاجران یهودی به ایران است که در دوران حکومت خشایارشا در شوش زندگی می‌کرد، مردخای نیز عموی آن دختر بود که با از دست رفتن پدر و مادر استر، سرپرستی او را به‌عهده گرفت.

در کتاب استر آمده است که استر در دوران خشایارشا، ملکه شد و از بروز جنگ میان ایران و یهودیان و کشتار یهودیان جلوگیری کرد. در آن کتاب در خصوص مردخای هم آمده است که وی پیش از ورود استر به دربار در دارالسلطنه خشایارشا در شوش خدمت می‌کرد و یک بار جان شاه را نجات داد.

کتاب استر برای برخی یهودیان بخشی از کتاب مقدس عهد عتیق است، اما برخی نیز آن را تاریخی نمی‌دانند و معتقدند که بسیاری از روایت‌های این کتاب افسانه است.

* حضور در امامزاده زید

بارگاه سید زیدبن زین‌العابدین(ع) یکی از امامزاده‌های قدیمی و مشهور در بازار تهران (محله پاچنار) است که بنای آن در دوره صفویه ساخته شده است.

یکی از افراد شاغل در تولیت امامزاده به خبرنگار تسنیم گفت این فرد روز پنجشنبه ۲۹ بهمن‌ماه مصادف با روز وفات حضرت زینب(س) به‌همراه دو سه نفر دیگر که گویا راهنمای او بودند، به اینجا آمد و محیط امامزاده و حضور دسته‌های عزاداری در آن برایش جالب بود و در آخر با اصرار از تولیت آستان هم خواست تا با او عکس یادگاری بگیرد.

به‌گفته وی، حضور توریست‌های خارجی در این محل مسبوق به سابقه است و از این نظر آنها هم خیلی عادی برخورد کرده‌اند.

* بیمارستان سپیر

از دیگر اماکنی که هرتزوگ به آنجا مراجعه کرده است بیمارستان دکتر سپیر است.

بیمارستان دکتر سپیر یکی از بیمارستان‌های قدیمی تهران در محله سیروس است که به یهودیان تعلق دارد.

این بیمارستان البته از چند ماه قبل به‌دلیل مشکلات مالی به حالت تعطیل درآمده است و سیامک مره‌صدق رئیس این بیمارستان که سابقه نمایندگی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی را هم در کارنامه دارد، به تسنیم گفت: «بنده هیچ ملاقات و مذاکره‌ای با آقای هرتزوگ نداشته‌ام و وی هیچ ارتباط ارگانیک با بیمارستان ندارد.»

شبکه کان اسرائیل در گزارش خبری خود به ماجرای این حضور اشاره و فیلم‌هایی از اظهارات هرتزوگ در ایران و حضورش در اماکن مختلف نیز منتشر کرده است.

در بخشی از فیلم، گزارشگر می‌گوید که احتمالاً به هویت اسرائیلی خاخام هرتزوگ به‌هنگام ورود به ایران توجه نشده و او با تابعیت کشور دیگری به ایران آمده است.

هرتزوگ در این فیلم با نشان دادن سفارش غذا از رستوران یهودی در تهران و همچنین اینکه بدون ترس و واهمه در تهران به‌عبری صحبت می‌کند، سعی در عادی جلوه دادن حضور یک اسرائیلی در ایران دارد، چه اینکه در بخشی از فیلم، مصاحبه‌ای از او در عربستان نشان داده می‌شود که وی به این نکته اشاره می‌کند که مسلمانان و یهودیان قرن‌هاست که در کشورهایی مانند ایران کنار یکدیگر در حال زندگی کردن هستند.

حال سؤال اصلی این است؛ چنین فردی که در یکی از هتل‌های اصلی تهران نیز اقامت داشته، چطور و با هماهنگی چه‌کسی به ایران آمده است؟

سامه‌یح نماینده کلیمیان در مجلس به تسنیم گفته است: این‌که چگونه مقامات کشور به این شخص ویزای ورود داده‌اند بنده در جریان نیستم و دراین‌باره باید از مسئولان وزارت خارجه و سایر دستگاه‌های نظارتی و امنیتی پرس‌وجو کرد که علت و چگونگی ورود وی چه بوده است.

وی بیان کرد: متأسفانه برخی در خارج و برخی در داخل به‌دنبال حاشیه‌سازی برای جامعه کلیمیان ایرانی هستند اما ازآن‌جایی که ما جزئی از اتباع جمهوری اسلامی هستیم، خودمان را ملزم به رعایت کامل قوانین می‌دانیم و از نظر ما هرگونه ارتباط با صهیونیست‌ها محکوم است.

یونس حمامی لاله‌زار از رهبران کلیمیان ایران نیز به تسنیم گفت: حضور هرتزوگ هیچ دعوتی از طرف جامعه یهودیان ایران برای حضور این فرد ارسال نشده است و من هم او را در کنیسه ابریشمی در تهران برای چند دقیقه دیدم که به آنجا آمده بود.

حمامی لاله‌زار گفت: این فرد لااقل تا این اواخر فرد شناخته‌شده‌ای نبوده است و بیشتر هم خودش را خاخام یهودیان عربستان معرفی می‌کند.

به گزارش تسنیم، جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از پیروزی انقلاب روابط با رژیم صهیونیستی را قطع کرد و رژیم صهیونیستی به‌عنوان رژیم اشغالگر قدس و سرزمین فلسطین به‌عنوان مهمترین دشمن ایران و جهان اسلام در سیاست‌های اصلی جمهوری اسلامی تعریف شده است.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، ورود کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که تابعیت رژیم صهیونیستی را دارند، به جمهوری اسلامی ایران ممنوع است و در صورت ورود، به حبس تعزیری درجه۵ و اخراج از کشور محکوم می‌شوند.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران