کد خبر:4340
پ
۱۴۰۰۰۸۳۰۱۰۴۹۲۷۲۴۷۲۴۰۹۵۷۹۴

نظر نهایی شورای نگهبان درباره لایحه بودجه امروز به مجلس ارسال می‌شود/مصوبه بودجه‌ای مجلس درباره واردات خودرو ابهام دارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: دیشب تا آخر وقت مشغول بررسی لایحه بودیم و در نهایت کار بررسی لایحه به اتمام رسید و امروز نظر نهایی شورای نگهبان به مجلس ارسال خواهد شد. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز (سه شنبه ۲۴ اسفند) طی سخنا..

سخنگوی شورای نگهبان گفت: دیشب تا آخر وقت مشغول بررسی لایحه بودیم و در نهایت کار بررسی لایحه به اتمام رسید و امروز نظر نهایی شورای نگهبان به مجلس ارسال خواهد شد.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز (سه شنبه ۲۴ اسفند) طی سخنانی با اشاره به آخرین خبرها از بررسی بودجه ۱۴۰۱ کل کشور در این شورا گفت: این لایحه تقریبا همزمان با مجلس در پژوهشکده شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت تا روز پنج‌شنبه که به شکل رسمی ما لایحه را دریافت کردیم و دیشب تا آخر وقت مشغول بررسی لایحه بودیم و در نهایت کار بررسی لایحه به اتمام رسید و امروز نظر نهایی شورای نگهبان به مجلس ارسال خواهد شد.

وی افزود: بودجه اساسا نقشه راه کشور در یک سال آینده و برنامه مالی کشور در سال آینده است و بسیار اهمیت دارد هم از جهت اولویت‌بندی و نظام مالی و از نظر فنی و حقوق و در همین راستا برای بررسی این لایحه اهتمام قابل توجهی در شورا صورت گرفت. البته زمان‌بندی رسیدگی به بودجه باید اصلاح شود چرا که رسیدگی به چنین لایحه با اهمیتی نباید در ۵ روز باشد و اعضا همواره این نگرانی را دارند که در این زمان کوتاه نتوانند اهتمام کامل را برای بررسی دقیق لایحه بودجه داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: از ایرادات رایجی که در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز وجود داشت این بود که سقف و ردیف مصارف و منابع باید ذکر شود و عدم درج این مهم مورد ایراد شورای نگهبان است که باید مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گیرد. یا بحث گردش خزانه باید تمامی گردش‌های مالی وارد خزانه شود و در غیر اینصورت خلاف قانون خواهد بود. همچنین در بودجه باید نحوه دقیق هزینه کرد منابع و مصارف مشخص شود و مجلس باید از ذکر کلیات در بررسی بودجه اجتناب کند.

طحان نظیف خاطر نشان کرد: همچنین برخی ابهامات جنبه اصلاح ویرایشی یا نگارشی داشت یا این که اعداد و ارقام متناظری که تفاوت‌هایی با هم داشتند. همچنین ایراد عدم استفاده از واژگان فارسی هم از ایردات مصطلح در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بود که باید از سوی مجلس مورد اصلاح قرار گیرد.

وی افزود: از دیگر موارد ایرادی می‌توان به تبصره یک لایحه بودجه اشاره کرد. واگذاری سهام به جای فروش سهام یا اینکه تخصیص سهام به غیر از مواردی که در سیاست‌های کلی مورد تاکید قرار گرفته خلاف قانون اساسی دانسته شد که باید مورد نظر نمایندگان قرار گیرد.

طحان نظیف ادامه داد: همچنین دیروز نامه هیئت عالی نظارت مجمع در ارتباط با برخی مغایرت‌های لایحه بودجه ارسالی به شورای نگهبان با سیاست‌های کلی نظام به دست ما رسید که بر اساس قانون شورای نگهبان باید این موارد مغایرتی را برای اصلاح به مجلس ارسال کند.

وی درباره فروش سربازی به ایرانیان خارج از کشور و همچنین معافیت مشمولان بالای ۳۰ سال و دارای دو فرزند گفت: موضوعاتی که احکام غیر بودجه‌ای هستند و ارتباطی به بودجه سالیانه ندارند باید مدنظر نمایندگان مجلس قرار گیرند. فرآیند بررسی معافیت در نظام وظیفه نیز از این دست است و مجلس باید فرآیند قانونی را طی کند و اینکه مجلس هماهنگی‌های لازم در این رابطه را با ستاد کل نیروهای مسلح نداشته باشد، نشان‌دهنده طی نشدن فرآیند قانون‌گذاری بوده که قابل قبول نیست و در شورای نگهبان نیز از حیث اینکه ترتیبات قانونی در این رابطه در نظر گرفته نشده بود، ایراد گرفته شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه مجلس برای لغو مستثنی شدن نمایندگان از ثبت حقوق و مزایا در سال آینده گفت: در یکی از مصوبات که ذیل یک جز الحاقی از یکی از تبصره‌های لایحه بود مجلس مکلف شده حقوق نمایندگان و مدیران مجلس را در سامانه ثبت کند و در معرض دید افکار عمومی نیز قرار گیرد در حالی که در تبصره‌های ابتدایی بودجه کارکنان و مدیران سران سه قوه از اعلام حقوق و مزایا و ثبت آن در سامانه قانونی مربوطه مستثنی شده‌اند که این مسئله به عنوان یک ابهام به مجلس اعلام شده است که باید مورد نظر قرار گیرد.

طحان نظیف درباره بررسی مصوبه امروز مجلس مبنی بر لغو تغییر ساعت رسمی و احتمال تایید آن پیش از پایان سال ۱۴۰۰ گفت: ما هیچ هماهنگی پیشینه نسبت به هیچ مصوبه‌ای با مجلس نداریم و هرگاه مصوبه‌ای را دریافت کنیم آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ارتباط با مصوبه امروز مجلس نیز منتظر ارسال رسمی آن هستیم تا در مورد این مصوبه اظهار نظر کنیم.

وی درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی خودرو که هم‌اکنون در انتظار نظر هیئت عالی نظارت است، تصریح کرد: علاوه بر اینکه مغایرت‌های هیئت عالی نظارت مجمع همچنان به قوت خود باقی است، شورای نگهبان نیز نسبت به مصوبه واردات خودرو در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ابهاماتی را دارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجلس در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ مصوبه‌ای درباره واردات خودرو داشت که این مصوبه مفادی نزدیک به مصوبه اولیه‌ای داشت که در ارتباط با طرح ساماندهی بازار خودرو مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود. بنابراین این مصوبه بودجه‌ای نیز با ابهام شورای نگهبان مواجه شده و به مجلس ارجاع داده شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران که مشمول کارگران دستگاه‌های اجرایی نشده است گفت: ما راجع به این مورد ابهام داشتیم و این مصوبه به مجلس برگشت می‌خورد.

طحان نظیف همچنین در پاسخ به سوالی درباره کسری بودجه‌ای موجود در بودجه‌ سالیانه کشور، گفت: واقعی بودن بودجه بحث بسیار مهمی است و اگر موارد روشنی وجود داشته باشد حتما به مجلس منعکس می‌شود اما برخی موارد اختلاف نظر کارشناسی است و برای ما هم روشن نشده است.

وی در رابطه با اصلاح قانون انتخابات گفت: معمولا اصلاح قانون انتخابات نزدیک انتخابات انجام می‌شود که اتفاق خوبی نیست و اگر این قانون در زمانی که آرامش نسبی وجود دارد اصلاح شود بهتر است و ماهم از این مورد استقبال می‌کنیم اما بهرحال اصلاح قانون به مجلس برمی‌گردد و اکنون اطلاع دقیقی ندارم که مجلس چه برنامه‌ای دارد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره ضرورت اصلاح نظام بودجه ریزی اظهار کرد: نظام بودجه‌ریزی نیازمند اصلاح از ابعاد گوناگون اقتصادی و حقوقی و به‌روزرسانی است که حدود ۵۰ سال از تصویب آن گذشته و نظام حقوقی ما را با خدشه روبه رو می‌کند. ما هم در شورای نگهبان اعلام آمادگی می‌کنیم اگر مجلس بخواهد قانون یا روندهای بودجه ریزی را اصلاح کند به لحاظ حقوقی کمک کنیم.

طحان نظیف درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز گفت: این بحث کارشناسی است و ما به سیاست‌های اقتصادی دولت ورود نمی‌کنیم اما سعی کردیم نظر دولت و مجلس را بشنویم اما هیئت عالی نظارت در این باره نظریاتی دارد که مجلس باید آن‌ها را تأمین و اصلاحاتی داشته باشد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران