کد خبر:4291
پ
۱۳۹۸۱۰۱۹۰۱۳۱۴۹۸۸۲۱۹۳۶۶۶۰۴

نقره‌داغ‌شدن اسرائیل با موشک‌هاى فاتح/ شلیک سپاه به "چشم فتنه"

بامداد امروز خبرهایی از وقوع انفجارهای مهیبی در حوالی شهر اربیل در منطقه کردستان عراق منتشر شد. بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که این حمله در پاسخ به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته‌ صورت گرفته است. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، بامداد روز یکشنبه ۲۲ ..

بامداد امروز خبرهایی از وقوع انفجارهای مهیبی در حوالی شهر اربیل در منطقه کردستان عراق منتشر شد. بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که این حمله در پاسخ به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته‌ صورت گرفته است.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، بامداد روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ خبرهایی از وقوع انفجارهای مهیبی در حوالی شهر اربیل در منطقه کردستان عراق منتشر شد، دقایقی بعد فیلمهای کوتاهی از اصابت موشکهایی به‌اشتراک گذاشته شد، فیلم لحظات نهایی قبل از برخورد و شدت انفجار این گمانه را تقویت می‌کرد که موشک بالستیک در این حمله حضور داشته است و اخبار مبنی بر شلیک شدن راکت‌های ۱۲۲میلی‌متری گراد صحیح نیست. اخباری از داخل کشور هم منتشر می‌شد که شلیک موشکهایی از سمت ایران را نشان می‌داد که مهمترین آنها فیلم شلیک چند موشک از منطقه‌ای در حوالی شمال غرب به‌سمت عراق بود.

بیانیه رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که ساعاتی پیش منتشر شد نشان داد که این حمله در پاسخ به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته صورت گرفته است.

اربیل , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , سپاه پاسداران | سپاه ,

اربیل، چشم فتنه

رژیم صهیونیستی از چند دهه پیش ارتباطات گسترده‌ای را با افراد مختلفی در اقلیم کردستان عراق برقرار و افرادی را نیز در این رهگذر جذب دستگاه جاسوسی خود کرده است، در نتیجه به‌واسطه فعالیت این عده و پشتیبانی همه‌جانبه صهیونیست‌ها این منطقه همواره کانون بروز شرارت علیه جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت بوده است. تحریک گروهک‌های تجزیه‌طلب بر محور اختلافات قومی و تسلیح و آموزش آنها برای اجرای عملیات‌های تروریستی مختلف همواره از مقرهای سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی در اقلیم کردستان عراق پشتیبانی شده است.

در نتیجه رصد دقیق این فعالیتها بارها از مبادی رسمی و غیررسمی نسبت به این موارد به مسئولان اقلیم و دولت مرکزی عراق اطلاع‌رسانی و مراتب اعتراض منتقل شده بود اما هیچ‌گونه عمل مثبتی از سوی این افراد برای رفع این مشکلات مشاهده نشد.

سوابق عملیات علیه تروریست‌ها در اقلیم کردستان عراق

پس از پایان جنگ تحمیلی در چند نوبت جمهوری اسلامی ایران اقدام به عملیات نظامی در شمال عراق برای پاکسازی گروهکهای تروریستی و رفع تهدید از این مناطق کرد. یکی از اولین و مؤثرترین آنها به‌فرماندهی شهید احمد کاظمی و برپایه حضور نیروی زمینی سپاه صورت گرفت. یکی از آخرین موارد هم حمله موشکی به جلسه مشترک گروهک‌های تروریستی در کردستان عراق بود که با موشک‌های بالستیک فاتح۱۱۰ صورت گرفت و محل جلسه در قلعه دموکرات در منطقه کوی سنجر هدف قرار گرفت و چندین نفر از افراد کلیدی احزاب معاند مسلح به هلاکت رسیدند.

در زمان حمله به عین‌الاسد و از آن زمان تاکنون هم اخبار متعددی از حمله به اهداف وابسته به رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه کردستان عراق و خصوصاً اربیل منتشر شده است که اغلب از مبادی رسمی تأیید نشده است.

کدام موشک‌ها ضرب‌شست ایران را نشان دادند؟

بنا بر اطلاعات موجود بخشی یا تمام حمله موشکی بامداد امروز از شمال غرب کشور صورت گرفته است. فاصله این منطقه تا اربیل عراق در حدود ۲۷۰ الی ۲۸۰ کیلومتر است؛ اما تعداد موشکهای گزارش‌شده توسط شاهدان عینی از این منطقه با تعدادی که اصابت آنها به هدف گزارش شده است متفاوت است. شلیک چند موشک از منطقه مذکور در یک ویدیوی کوتاه مشاهده شده است در حالی که منابعی در عراق اصابت ۱۲ موشک را گزارش کرده‌اند اما یک منبع آگاه در گفت‌وگو با تسنیم از شلیک ۱۰ موشک در حمله اخیر خبر داد.

جزییاتی از حمله موشکی سپاه به مقر صهیونیست‌ها/ تمام موشک‌ها به هدف اصابت کرده است

با توجه به بعد مسافت، سپاه از موشک‌های خانواده فاتح ازجمله ۱۰ موشک فاتح۱۱۰ برای این حمله استفاده کرده است. در حمله شهریور ۱۳۹۷ به کوی سنجر هم از همین موشک‌ها استفاده شده بود. فاتح۱۱۰ که یادگار شهید گرانقدر حسن طهرانی مقدم فرمانده وقت موشکی سپاه و کار مشترک چندین صنعت از وزارت دفاع و دانشگاه‌های مختلف بود با ۵ میلیون نفرساعت کار به ثمر رسید و در حوالی سال ۱۳۸۱ برای اولین بار آزمایش شد.

اربیل , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , سپاه پاسداران | سپاه ,

تصویری از موشک فاتح۱۱۰

این موشک تا لحظه اصابت به هدف قابلیت هدایت دارد و به‌مرور تا نسل چهارم دقت آن افزایش یافته به توان نقطه‌زنی دست پیدا کرد. حمله دقیق دیشب به اهدافی که فاصله خیلی زیادی با مراکز جمعیتی ندارند نشان داد که این موشکها تا چه‌حد قابل اطمینان هستند.

سوابق حملات موشکی اخیر

برای اولین بار پس از نزدیک به دو دهه از آخرین عملیات موشکی سپاه که علیه منافقین انجام شده بود، در پاسخ به عملیات گروه تروریستی داعش در تهران در تابستان سال ۱۳۹۶ عملیات لیلةالقدر انجام شد که اهدافی در منطقه دیرالزور در شرق سوریه هدف قرار گرفت. سال بعد پس از عملیات شهریورماه علیه گروهک‌های تروریستی در کردستان عراق در مهرماه پاسخ موشکی به جنایت تروریست‌ها در رژه ۳۱ شهریورماه در اهواز باز هم در شرق سوریه این بار به‌صورت عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی صورت گرفت. در دی ۱۳۹۸ و در پاسخ به شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی سپاه مستقیماً به اهداف آمریکایی در پایگاه عین‌الاسد حمله کرد که اولین حمله سنگین به نیروهای آمریکایی بعد از حدود ۷۰ سال بود.

اربیل , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , سپاه پاسداران | سپاه ,

تصویر هوایی از اصابت‌ موشک‌ها در عملیات‌های قبلی سپاه

این حملات موشکی علاوه بر نشان دادن توانمندی بومی صنعت دفاعی کشور در ساخت موشک‌های نقطه‌زن و قدرتمند که هیچ‌گونه وابستگی علمی و فنی به خارج از کشور و قدرت‌های بزرگ موشکی غرب و شرق ندارد میزان بالای دقت آنها را در عملیات نظامی واقعی و نه در یک رزمایش به رخ دشمن کشید، از آن مهمتر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران با وجود تلاش حداکثری در راهبرد بازدارندگی، اراده استفاده از سلاح خود را نیز دارد و در این زمینه تنها امنیت ملی را مبنای عمل خود قرار می‌دهد.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران