کد خبر:7904
پ
۱۴۰۱۰۳۳۱۱۱۵۶۱۹۹۹۸۲۵۵۵۶۶۳۴

«وحدت ملی» یگانه راه برون‌رفت لبنان از بحران است/ عادی‌سازی هیچ نفعی به لبنان نمی‌رساند| گفت‌وگو با نماینده جنبش امل

صلاح فحص نماینده جنبش امل در تهران معتقد است توطئه اسرائیل، تجزیه لبنان و سوریه بود اما مقاومت با نگاه فراطائفه‌ای مانع تجزیه کشورها می‌شود. – اخبار سیاسی – به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اعلام نتایج انتخابات لبنان، مشخص شد که هیچ جریانی واجد اکثریت قاطع در پارلمان نیست، در این میان مقاوم..

صلاح فحص نماینده جنبش امل در تهران معتقد است توطئه اسرائیل، تجزیه لبنان و سوریه بود اما مقاومت با نگاه فراطائفه‌ای مانع تجزیه کشورها می‌شود.

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اعلام نتایج انتخابات لبنان، مشخص شد که هیچ جریانی واجد اکثریت قاطع در پارلمان نیست، در این میان مقاومت با تأکید بر لزوم «وحدت ملی» و «اجتناب از تبعیت از طرف‌های خارجی مداخله‌گر در لبنان»، دولت وفاق ملی را با حضور همه سلایق و گرایش‌های ملی‌گرا تشکیل دهد. نبیه بری نیز بعد از دستیابی مجدد به منصب ریاست پارلمان، بر لزوم تشکیل دولت وفاق ملی و عبور از دوره تنش‌های سیاسی و رقابت‌های حزبی تأکید کرد، در همین راستا با آقای صلاح فحص نماینده جنبش امل در تهران پیرامون توطئه‌های خارجی به‌ویژه از ناحیه رژیم صهیونیستی، بحران اقتصادی لبنان و چشم‌انداز تحولات سیاسی و اقتصادی این کشور گفتگو کرده‌ایم.

بخش اول گفت‌وگوی تسنیم با ایشان درباره سالروز شهادت شهید چمران بود که در روزهای گذشته منتشر شد.

رهبران فعلی مقاومت در لبنان دانش‌آموزان چمران هستند|گفتگو با نماینده جنبش اَمَل در ایران

بخش دوم گفت‌وگو با وی درباره وضعیت کنونی لبنان و انتخابات پارلمانی بود که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: انتخابات پارلمان لبنان برگزارشد و مجدداً مقاومت توانست کرسی‌های زیادی کسب کند. چندی پیش آقای نبیه بری گفته بودند راه‌حل برون‌رفت از مشکلات، وحدت ملی هست. برای آنکه لبنان بتواند بر مشکلات پیش‌آمده فائق شود، راهکار جنبش امل و حزب‌الله چیست؟

ببینید اسرائیل مدت‌هاست یک کشور یهودی برای خودش می‌خواهد تا همه غیریهودیان را از فلسطین خارج کند؛ حتماً سازمان ملل و تمام دنیا این مسئله را علنی قبول نمی‌کنند؛ تا این مسئله جا نیفتد، اسرائیل نمی‌تواند ادعای کشور یهودی داشته باشد؛ لبنان متشکل از طوایف مختلف و ۱۷ طایفه است. همه کشورهای منطقه طایفه‌ای هستند؛ آنچه داعش و النصره را در منطقه ایجاد کرد، دست اسرائیل بود! اسرائیل می‌خواهد منطقه را به طوایف مختلف تقسیم کند و شیعیان یک کشور، سنی‌ها و مسیحیان و دروزی‌ها همین‌طور یک کشور داشته باشند و هر طایفه یک کشور مستقل بشود تا اسرائیل ادعای کشور یهودی را داشته باشد.

مواجهه با این توطئه با مقاومت لبنان بود و علی‌رغم اینکه خیلی‌ها مخالف ما هستند اما نتوانستند در لبنان این توطئه را انجام دهند و رفتند علیه مقاومت در جنگ ۳۳روزه جنگیدند. اسرائیل در جنگ با مقاومت نتوانست به نتیجه برسد و مقاومت پیروز شد؛ دیدند که "این مقاومت را بخواهیم از بین ببریم، به‌سراغ کمک‌کنندگان مقاومت برویم."، اولین گام سراغ سوریه رفتند و به فکر نابودی و تقسیم سوریه افتادند؛ سال ۲۰۱۱ جنگ سوریه شروع شد اما نتوانستند کاری کنند.

بعد سراغ ایران رفتند، از آنجا که نمی‌توانستند با ایران بجنگند، سراغ تحریم اقتصادی رفتند. در لبنان هم از سه سال و نیم پیش، فشارها را بر لبنان زیاد کردند. کمک‌هایی که برخی کشورها می‌کردند متوقف شد و هیچ کمکی به لبنان نمی‌رسید؛ جلوی لبنانی‌هایی که از خارج کشور پول می‌فرستادند گرفتند؛ همین موجب شد از دوسال قبل تا کنون، وضعیت اقتصادی لبنان خیلی بد شود.

در این وضعیت اقتصادی، هر دلار که معادل ۱۵۰۰ لیر بود حالا ۳۰۰۰۰ لیر شده است و کسی که دارای دو میلیون لیر بود و هزار دلار معادلش بود، الآن هفتاد دلار شده است! لبنان یک کشور توریستی بود که با شیوع کرونا حضور توریست‌ها هم متوقف شد؛ دولت درآمد ندارد و توان خرید نفت برای برق و آرد برای نان را ندارد و این وضعیت اقتصادی لبنان، وخیم شد.

هدف تحریم‌کنندگان این است که در این سه سال، مقاومت را مقصر وضع موجود نشان دهند و مقاومت را محدود کنند و چون‌وچرا برای مقاومت ایجاد کنند و ادعا کنند اگر مقاومت نباشد، کشورهای عربی و اروپایی کمک می‌کردند اما این تبلیغات راه به جایی نبرد و در انتخابات پارلمان مقاومت پیروز شد و آنها نتوانستند حتی یک نفر شیعه به‌نمایندگی از خودشان به مجلس بفرستند؛ اگر آقای نبیه بری نبود ممکن بود جنگ داخلی رخ دهد و ایشان با حکمتش توانست جنگ داخلی را کنترل کند و بین سنی و شیعه اتفاقی نیفتد. امل و حزب‌الله دنبال این هستند که این فتنه بین شیعه و سنی ایجاد نشود چراکه ارتباطات زیادی در شهرها بین این دو مذهب وجود دارد و حدود سیصد چهارصد هزار نفر از شیعیان و سنی‌ها با یکدیگر ازدواج کرده‌اند.

برخی از کشورهای عربی و اروپایی این فشارها را به لبنان وارد می‌کنند تا تسلیم شویم و روابطمان با اسرائیل عادی شود، هدف اصلی‌ آن‌ها این است و چیز دیگری نیست.

** عادی‌سازی روابط با اسرائیل هیچ نفعی برای لبنان ندارد

به‌نظر شما هدف اسرائیل از عادی‌سازی چیست؟ اگر عادی‌سازی کنیم وضعیت ما بهتر می‌شود؟ تجربه نشان داده است که هیچ کشوری با عادی‌سازی روابط، وضعیتش بهتر نشده است. مصر کنونی بهتر است یا دوره جمال عبدالناصر؟ قطعاً دوره جمال عبدالناصر بهتر بود. مصر مانند ایران حدود هفتاد هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد. مصر رودخانه نیل، کشاورزی، نفت، مواد اولیه، دانشمند و… دارد، ایران هم منابعی دارد، اما ایران تحریم است و مصر تحریم نیست و مصر روابطش هم با اسرائیل عادی است، وضعیت کدام یک بهتر است؟ اصلاً قابل مقایسه نیستند.

هدف آن‌ها بازگرداندن ما به چهل سال پیش است؛ در دوره‌ای که فقر داشتیم. آن‌ها می‌خواهند زیر نظر اسرائیل باشیم و هرچه می‌خواهیم از آن‌ها بخواهیم، در آن صورت دیگر راه بازگشتی نخواهیم داشت.

حزب‌ الله لبنان , لبنان ,

تسنیم: راهکار برون‌رفت از بحران چیست و چگونه لبنانی‌ها می‌توانند از این شرایط خارج شوند؟

یکی از بهترین مقاومت‌های ضداسرائیل، وحدت ملی است که متأسفانه در لبنان وجود ندارد. من اگر کار صددرصد درستی انجام بدهم، ممکن است فرد مقابل چون من آن کار را انجام داده‌ام، مخالفت کند. او می‌داند که کار من درست است، اما به‌بهانه‌هایی اعتراض می‌کند، نمی‌خواهم اسمی ذکر کنم، اما در عرصه سیاسی لبنان معروف هستند و هر روز اسم‌شان را می‌شنوید، این یکی از مشکلات لبنان است و به همین دلیل هم نتوانستند مشکلات اقتصادی را حل کنند.

لبنان یک کشور فقیر و ورشکسته نیست، یکی از ثروت‌های لبنان، لبنانی‌های خارج از کشور هستند. لبنان می‌تواند کشاورزی کند، اما باید وحدت ملی وجود داشته باشد.

** برخی در لبنان بر سر استخراج نفت و گاز کارشکنی می‌کنند

تسنیم: در خصوص مناقشات مرزی آیا اسرائیل می‌تواند فشاری به لبنانی‌ها وارد کند یا اینکه با بهره‌گیری از معضل انرژی در این زمینه سوءاستفاده کند؟

لبنان و فلسطین اشغالی مرزهای زمینی و دریایی دارند. مناقشات در مرزهای دریایی به‌دلیل وجود نفت در دریای مدیترانه بالا گرفته است. آقای نبیه بری از حدود ۱۰ سال پیش گفتگوها در این زمینه را شروع کرده است. ایشان نگفته است که مرز کجاست، اما گفته که "طبق توافق‌های بین‌المللی باید بنشینیم صحبت کنیم و ببینیم دقیقاً مرز کجاست".

اکنون اسرائیلی‌ها در منطقه‌ نفتی و گازی به‌نام «کریش» در لبنان حضور دارند. کار اکتشاف آن‌ها از ۵ سال پیش شروع شد و اکنون در مرحله استخراج گاز هستند؛ متأسفانه ما لبنانی‌ها هیچ اقدامی در راستای اکتشاف و استخراج انجام ندادیم. شرکت‌های خارجی هم به‌دلیل ترس از تحریم آمریکا و اسرائیل همکاری نمی‌کنند.

ما می‌گوییم برخی از تحریم‌های آمریکا هراس ندارند و آن‌ها بیایند اما برخی از دوستانمان در لبنان قبول نمی‌کنند، حال یا می‌ترسند یا دلیل دیگری دارند، سیاست موجود موجب شده است لبنان در اکتشاف و استخراج عقب بماند.

اسرائیلی‌ها در این قسمت خیلی جلو رفتند. اکنون مشکل اصلی ما مرز است، مرز مشخص نیست، دولت یک چیزهایی اعلام کرده است، لبنان هم یک‌رأی نیستند و اگر یک‌رأی بشویم، قدرتمان خیلی بالاتر خواهد رفت. گفتگوهایی در جریان است و باید در این یکی دو هفته به نتیجه برسد، این موضوع دست دولت و رئیس‌جمهور است و برحسب تصمیم‌گیری‌هایشان مشخص خواهد شد که چه باید کرد.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران