کد خبر:2733
پ
۱۴۰۰۱۱۰۹۱۱۱۸۵۴۶۲۷۲۴۶۳۵۴۵۴

کتاب «منطق ستیز با استکبار» در آستانه دهه فجر منتشر شد

کتاب «منطق ستیز با استکبار» که به واکاوی چرایی و چگونگی استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی پرداخته، در آستانه‌ی دهه فجر روانه بازار شد. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، در آستانه آغاز ایام‌الله دهه فجر و جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتاب «منطق ستیز با استکبار» به قلم روح‌..

کتاب «منطق ستیز با استکبار» که به واکاوی چرایی و چگونگی استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی پرداخته، در آستانه‌ی دهه فجر روانه بازار شد.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، در آستانه آغاز ایام‌الله دهه فجر و جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتاب «منطق ستیز با استکبار» به قلم روح‌الامین سعیدی از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر و روانه بازار کتاب شد. این کتاب در ۳۰۵ صفحه و در قالب نه فصل به واکاوی چرایی و چگونگی استکبارستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی پرداخته است. در بخشی از کتاب منطق ستیز با استکبار آمده است:

پالایش، صیقل دائمی و بازتولید گفتمان‌ها برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی و بقای آن لازم و ضروری است. بی‌شک گفتمان انقلاب اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از مهم­‌ترین مفاهیم گفتمان انقلاب، مفهوم «استکبارستیزی» است که در ارتباط تنگاتنگ و معنادار با سایر مفاهیم مانند آزادی، عدالت، استقلال، جهاد، ایثار و شهادت یک منظومه­‌ی کامل گفتمانی را هویت و معنا می­‌بخشد. اهمیت استکبارستیزی از آن جهت است که جزو ارکان اصلی فلسفه­‌ی نهضت امام خمینی(ره) محسوب می­‌شود و لذا همواره در صدر اهداف و آرمان­‌های رهبران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی قرار داشته است.

به‌همین خاطر تبیین، غبارزدایی و بازتفسیر این مفهوم بسیار ضروری به نظر می­‌رسد و علی­‌الخصوص می­‌تواند رافع شبهاتی باشد که امروزه در اذهان برخی از آحاد جامعه به‌ویژه نسل جوان وجود دارد. از جمله این­که چرا علی­رغم تحمل فشارهای سیاسی و اقتصادی فراوان، طی سالیان گذشته همچنان بر راهبرد تخاصم با ایالات متحده­‌ی آمریکا پافشاری نموده و نسبت به عادی­‌سازی روابط خود با ابرقدرت جهانی اقدام نکرده­‌ایم؟

کتاب پیش­رو معرفی، تبیین، ریشه­‌یابی و بررسی مفهوم استکبارستیزی به‌عنوان یکی از اساسی­‌ترین آرمان­‌های جمهوری اسلامی ایران و تعیین جایگاه آن در منظومه­‌ی گفتمانی انقلاب اسلامی را در دستورکار دارد. مفهوم‌شناسی واژه امپریالیسم، جایگاه استکبارستیزی در آموزه‌های شریعت مبین اسلام، حرکت‌های ضداستکباری در آمریکای لاتین و آفریقا و آسیا، مطالعه حرکت‌های ضداستکباری تاریخ سده‌های اخیر ایران، نمودهای استکبارستیزی جریان نهضت امام خمینی قدس‌سره از خرداد ۱۳۴۲ تا بهمن ۱۳۵۷، جایگاه آرمان استکبارستیزی در اندیشه‌های امام خمینی قدس سره و امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، و توجه به سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران به آرمان استکبارستیزی ساختار اثر حاضر را تشکیل داده‌اند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران