کد خبر:5353
پ
۱۳۹۷۰۴۲۲۱۷۲۱۵۴۰۵۱۴۷۳۰۱۸۴

گفت‌وگو| آصفی: دولت کشور را معطل نتیجه مذاکرات نگه نداشته است/ آمریکا حقوق ایران را به رسمیت بشناسد

کارشناس مسائل بین المللی گفت: رهبر انقلاب اشاره کردند که مذاکرات به هرجایی که برسد و نتیجه‌ی آن چه مثبت، نیمه مثبت و چه منفی بشود کشور معطل نتیجه مذاکرات نشود؛ دولت این را در حد قابل قبولی انجام داده و شرایط کشور را مرتبط به نتایج برجام نکرده است. – اخبار سیاسی – حمیدرضا آصفی سفیر اسبق کشورمان در فر..

کارشناس مسائل بین المللی گفت: رهبر انقلاب اشاره کردند که مذاکرات به هرجایی که برسد و نتیجه‌ی آن چه مثبت، نیمه مثبت و چه منفی بشود کشور معطل نتیجه مذاکرات نشود؛ دولت این را در حد قابل قبولی انجام داده و شرایط کشور را مرتبط به نتایج برجام نکرده است.

– اخبار سیاسی –

حمیدرضا آصفی سفیر اسبق کشورمان در فرانسه و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درخصوص بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران نظام مبنی بر جهت‌گیری خوب دیپلماسی کشور، اشارات ایشان به مذاکرات هسته‌ای و مقاومت تیم مذاکره‌کننده‌ی ایرانی اظهار داشت: در سخنان مقام معظم رهبری درخصوص مذاکرات هسته‌ای چند نکته کلیدی وجود داشت؛ یکی این‌که باید کسانی که در میدانِ عمل هستند حمایت بشوند و اگر هم نقد و نقطه‌نظری هست، به روشی مناسب و به‌گونه‌ای طرح بشود که مذاکره‌کنندگان حمایت بشوند و در جهت تقویت آن‌ها استفاده بشود و ایشان در گذشته نیز این‌طور عمل کرده‌اند.

وی افزود: نکته مهم بعدی اینکه فرمودند مذاکرات به هرجایی که برسد و نتیجه‌ی آن چه مثبت، نیمه مثبت و چه منفی بشود کشور معطل نتیجه مذاکرات نشود؛ دولت فعلی این را در حد قابل قبولی انجام داده و شرایط کشور را مرتبط به نتایج برجام نکرده است. اگر برخی مشکلات در کشور مانند مشکلات اقتصادی و شرایط برخی اقشار و دهک‌های پایین اوضاع سختی دارند، دلایل این را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد و دولت سعی کرده این وضعیت را از موضوع برجام جدا کند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با بیان اینکه نکته‌ی بعد این‌که مذاکرات تا حالا خوب جلو رفته و تیم مذاکره‌کننده مقاومت قابل توجهی داشتند، تصریح کرد: تیم مذاکره‌کننده از خود دست‌پاچگی نشان نداد و خیلی تلاش کرده و می‌کند که این مذاکرات به نتیجه برسد، چون به نتیجه رسیدنِ مذاکرات، حراست و نگهداری از ۱۴ سال تلاش دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران است. بنده معتقد هستم که این مذاکرات هر وقت به نتیجه برسد، حاصل تلاش بیش از یک دهه‌ دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران است که به پشتوانه‌ی میدان جلو رفته و این تلاش‌ها هم به پشتوانه‌ی اقتدار و تقویت بنیه دفاعی و نظامی کشور بوده که جلو رفته است؛ وقتی می‌"ویییم این به نتیجه برسد یعنی تلاش همه‌ی دست‌اندرکاران نظام را ارج می‌نهیم.

آصفی گفت: تیم مذاکره‌کننده ایران بدون دست‌پاچگی کار را دنبال کرده و نکته‌ای که مقام معظم رهبری تاکید کردند که ما در بن‌بست نیستیم و آمریکا در بن‌بست است، نکته دقیقی است و یعنی ما کار خود را می‌کنیم و در حوزه هسته‌ای نیز طبق برنامه اقدامات‌مان را انجام می‌دهیم؛ در مورد تحریم‌ها نیز به‌نحوی که در توان‌مان بوده آن‌ها را خنثی می‌کنیم. البته اصرار داریم که اگر آمریکا حقوق ایران را به رسمیت بشناسد، مذاکرات را دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون شرایط به‌نحوی نیست که جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال آمریکا بدَود و این شرایط عوض شده و الان آمریکاست که باید تکلیف خود را مشخص کند، ما با اروپا‌یی‌ها صحبتی نداریم و بحث‌ها تمام شده و چین و روسیه هم با مواضع ما مشکلی ندارند. سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین در روزهای گذشته اعلام کرد که بلوکه کردنِ پول‌های ایران و برخی کشورها تأییدی است بر این‌که آمریکا راهزن بین‌المللی شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: عملا موضوع بین ایران و آمریکا هست و آمریکا باید حقوق ایران را به رسمیت بشناسد و اگر این درایت و عقل‌گرایی در هیأت حاکمه‌ی آمریکا به‌وجود بیاید می‌شود برجام و مذاکرات احیای برجام را در کوتاه‌ترین مدت امضا کرد و به نتیجه رساند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران