کد خبر:6166
پ
۱۳۹۹۰۸۱۴۱۶۴۱۲۷۱۷۲۲۱۵۶۱۶۱۴

ابراز نگرانی پلیس ایران از مذاکره طالبان برای فروش مواد مخدر به اروپا

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با ابراز نگرانی از افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان گفت: همزمان با فصل برداشت تریاک، مجوزهایی به کشاورزان می‌دهند که امسال کشت و برداشت کنند و در حال مذاکره با برخی از کشورها اروپایی برای فروش‌ محصولاتشان هستند. – اخبار..

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با ابراز نگرانی از افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان گفت: همزمان با فصل برداشت تریاک، مجوزهایی به کشاورزان می‌دهند که امسال کشت و برداشت کنند و در حال مذاکره با برخی از کشورها اروپایی برای فروش‌ محصولاتشان هستند.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سردار مجید کریمی در نشست فصلی معاونان، مدیران کل و دبیران شوراهای هماهنگ مبارزه با مواد مخدر که با عنوان تبیین برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر و با محوریت "یاریگران زندگی، مشارکت اجتماعی و خیرین"، با اشاره به بازسازی و احداث ۱۴ گلوگاه و ایست و بازرسی پلیس مبارزه با مواد مخدر در استان‌هایی همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و یزد اظهار کرد: در چند سال اخیر تعامل بین فرماندهی انتظامی کشور و سایر دستگاه‌ها مقابله‌ای بسیار خوب بوده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: همه پلیس را با مأموریت‌‌های قهری و سلبی می‌شناسند اما دو سه سال است که ما در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز ورود پیدا کردیم که نمونه آن احداث مرکز سروش است.

وی با اشاره به چشم‌انداز پنج ساله پلیس مبارزه با مواد مخدر برای توسعه ظرفیت نگهداری و بازپروری ۵ هزار معتاد متجاهر در مرکز مهر سروش، بیان کرد: تقریباً ۷۰ درصد مردم و والدین از آسیب‌های مصرف مواد مخدر مطلع نیستند که همکاران من در این رابطه در برخی از مراکز آموزشی و مساجد حضور پیدا کرده و در حوزه سلبی نیز برنامه‌های خود را پیش می‌بریم.

این مقام انتظامی با اشاره به اتفاقاتی که در حاشیه کشورمان و در افغانستان و پاکستان روی می‌دهد، ادامه داد: در کشور پاکستان مجدداً دست استعمار بیرون آمد و دولت مردمی را به آن شکل کنار زدند‌ و این کشور دچار بلوا و آشوب شده است؛ در کشور افغانستان نیز مسئولانی که در حال حاضر حاکم هستند، اعلام کردند که کشت مواد مخدر را متوقف کردند هرچند که ما از این موضوع استقبال می‌کنیم اما خوشبین نیستیم زیرا آنچه اعمال شده با آن چیزی که اعلام شده، متفاوت است.

کریمی ضمن ابراز نگرانی از افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان، گفت: همزمان با فصل برداشت تریاک، مجوزهایی را مکتوب به کشاورزان می‌دهند که مستثنی هستند و اعلام کردند که امسال را کشت و برداشت کنند همچنین در حال مذاکره با برخی از کشورها همچون کانادا، استرالیا و آلمان‌ برای فروش محصولاتشان هستند تا موادی همچون تریاک یا حشیش را به آن‌ها بفروشند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: تمام موارد مذکور باعث می‌شود که مجدداً شاهد باشیم که افزایش کشت مواد مخدر در کشور افغانستان وجود داشته باشد و متأسفانه برخی از کشورها نیز همراهی می‌کنند، اهداف نیز مشخص و بحث‌های سیاسی پشت قضیه است، می‌خواهند جامعه بین‌المللی را پای کار آورده و پول‌های بلوکه شده را آزاد کنند و با فشار وارد شده، بتوانند کشورهای دیگر را در حوزه سرمایه‌گذاری در افغانستان ترغیب کنند.

وی بیان کرد: بنابر روند موجود همچنان مواد مخدر وارد کشورمان می‌شود و مواد مخدر و روانگردان شیشه نیز همچنان به صورت انبوه در افغانستان تولید می‌شود که در این رابطه گزارشاتی را خدمت دبیرکل محترم ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت امور خارجه ارائه کردیم و لازم است بخش سیاسی و دیپلماسی کشور در این حوزه تعیین و تکلیف کنند زیرا ظاهراً مسئولان فعلی افغانستان تمایل دارند با ما در این رابطه مذاکره داشته باشند‌ که البته بستگی به سیاست‌های وزارت خارجه خواهد داشت.

این مقام انتظامی با بیان‌اینکه حدود ۷۰ درصد کشفیات پلیس در شرق و حاشیه شرق کشور انجام می‌شود، گفت: ان‌شاءالله در سال جاری این میزان توسعه بخشیده شود از طرفی طرح جامع مرزبانی توسط فرماندهی معزز کل قوا به ناجا ابلاغ شده و مرزبانی چه از نظر ساختاری و چه از نظر امکانات و تجهیزات در حال تقویت است و با پشتیبانی وزارت کشور و وزیر محترم کشور، ان‌شاءالله انسداد مرزها نیز تکمیل شود و ما با خیال آسوده‌تری به مبارزه بپردازیم.

کریمی ضمن طرح یک دغدغه، خطاب به دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: اگر نگاهی به گزارش ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا و آمریکا بیندازیم، می‌بینیم تمام تجزیه و تحلیل‌های آن‌ها از کشور ما، بنا بر مصاحبه‌هایی است که طرف همکاران بنده یا سایر مسئولان صورت می‌گیرد حتی در انتها پرانتز باز کرده و گفتند فلان شخص یا مسئول این‌ مصاحبه را کرده و بعضاً سیاه‌نمایی‌هایی که صورت‌ می‌گیرد از برخی از مصاحبه‌های نابه‌جا است که گزک دست دشمنان می‌دهد البته این مصاحبه‌ها نیز با نیت خیر است و‌ کسی قصد ندارد کشور را دچار مشکل کند اما بعضاً این مصاحبه‌ها مورد سوءاستفاده دشمن قرار می‌گیرد که عزیزان باید این موضوع را مدنظر قرار دهند.

ممنوعیت کشت مواد مخدر در افغانستان توسط طالبان نباید در حد شعار باقی بماندانهدام ۸۶۰۰ باند قاچاق مواد مخدر در ۴ سال اخیر

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران