کد خبر:5899
پ
۱۳۹۵۰۷۱۸۱۱۰۱۲۸۷۱۱۸۸۸۷۵۴۴

ازبکستان: بالگردهای دولت سابق افغانستان را به طالبان نمی‌دهیم

مشاور ارشد رئیس جمهور ازبکستان اظهارداشت که این کشور بالگردها و هواپیماهای نیروی هوایی دولت سابق افغانستان که به ازبکستان انتقال یافته بودند را به طالبان تحویل نمی‌دهد. – اخبار بین الملل – به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عصمت الله ارگاشف» مشا..

مشاور ارشد رئیس جمهور ازبکستان اظهارداشت که این کشور بالگردها و هواپیماهای نیروی هوایی دولت سابق افغانستان که به ازبکستان انتقال یافته بودند را به طالبان تحویل نمی‌دهد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «عصمت الله ارگاشف» مشاور ارشد «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان اظهارداشت که حدود ۵۰ فروند هواپیما و بالگرد متعلق به نیروی هوایی افغانستان که به ازبکستان منتقل شده بود، در واقع متعلق به آمریکا است و این هواپیماها و بالگردها به طالبان تحویل داده نخواهد شد.

براساس گزارش‌ها، در اواخر ماه اگوست شماری از خلبان‌های نیروی هوایی افغان همراه با اعضای خانواده‌شان چند ساعت قبل از سقوط کابل توسط حدود ۵۰ فروند هواپیما و بالگرد به ازبکستان و تاجیکستان فرار کردند.

نماینده ویژه ازبکستان در امور افغانستان به «صدای آمریکا» گفت: دولت آمریکا هزینه این بالگردها و هواپیماها را پرداخته است، واشنگتن دولت سابق افغانستان را تامین مالی می‌کرد و بنابرین ما معتقدیم که این کاملاً به واشنگتن بستگی دارد که با این بالگردها و هواپیماها چه می‌کند.

مانور هوایی ازبکستان در نزدیکی مرز افغانستانتاجیکستان و ازبکستان بالگردهای افغانستان را تحویل نداده‌اندسفر هیئتی از طالبان به ازبکستان برای رایزنی درباره گسترش روابط اقتصادی

وی افزود که ازبکستان این تجهیزات نظامی را با موافقت با آمریکا نگه داشته و به طالبان تحویل نداده و این موضوع را با هیئت حاکمه افغانستان نیز در میان گذاشته است.

به گفته «راب لودیک» از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا ۴۶ فروند بالگرد و هواپیمای دولت سابق افغانستان در ازبکستان و ۱۸ فروند بالگرد و هواپیما نیز در تاجیکستان وجود دارد که شامل بالگردهای بلک هاوک، می-۱۷ و همچنین هواپیماهای بال ثابت PC-12، C-208، AC-208 و A-29 می‌باشد.

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران