کد خبر:9381
پ
۱۳۹۸۱۲۰۷۱۸۲۲۴۱۷۲۴۱۹۷۹۵۵۵۴

المیادین: جهاد اسلامی سلاحی در اختیار دارد که قادر به شکستن معادلات درگیری است

گروه‌های مقاومت همچنان از سلاح‌های راهبردی خود که می‌توانند معادلات درگیری را تغییر دهند، استفاده نکرده‌اند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم منابع آگاه فلسطینی به شبکه تلویزیونی المیادین خبر دادند، جنبش جهاد اسلامی فلسطین س..

گروه‌های مقاومت همچنان از سلاح‌های راهبردی خود که می‌توانند معادلات درگیری را تغییر دهند، استفاده نکرده‌اند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم منابع آگاه فلسطینی به شبکه تلویزیونی المیادین خبر دادند، جنبش جهاد اسلامی فلسطین سلاحی در اختیار دارد که می‌تواند معادلات را تغییر دهد اما مقاومت هنوز به جمع بندی برای استفاده از آن در جنگ فعلی نرسیده است.

این منابع که المیادین هویتشان را اعلام نکرده است، تاکید کردند: این سلاح جنبش جهاد اسلامی فلسطین قادر به تغییر چهره معادلات فعلی است اما مقاومت هنوز برای استفاده از آن در این دور از درگیری یا موکول کردن بکارگیری‌اش به درگیری‌های سرنوشت ساز بعدی به قطعیت نرسیده است.

المیادین همچنین به نقل از منابع خود خبر داد، جنبش جهاد اسلامی فلسطین تصمیم گرفته است تا زمانی که انتقام خون شهدا را از دشمن نگیرد، با هیچ تلاشی برای میانجیگری تعامل نداشته باشد.

ابو حمزه سخنگوی سرایا القدس هم به این رسانه گفت: آنچه که از توانمندی موشکی که تا به امروز علیه صهیونیست‌ها به کار گرفته شده است می بینید، تنها بخش کوچکی از آماده سازی‌های ما بوده و ما ابزارهای درد آور زیادی در چنته داریم که هنوز آنها را به کار نگرفته‌ایم.

حملات موشکی علیه عمق رژیم صهیونیستی در حالی این رژیم، شهرک نشینان و گنبد آهنینش را به استیصال کشانده و به گفته برخی از کاربران فضای مجازی گنبد آهنین را به گنبد کاغذی تبدیل کرده که همچنان توانمندی حماس وارد معادلات این درگیری نشده است.

شبکه الجزیره در گزارشی که دیروز منتشر شد توانمندی که مقاومت هنوز وارد جنگ نکرده و در صورت ورود حماس به معادلات جنگ افزوده می‌شود را بر شمرده و به برخی از آنها پرداخته است

در بخشی از این گزارش آمده است موشک‌های مقاومت در حالی به تل‌آویو و عسقلان رسیده است که هنوز توانمندی‌های حماس وارد صحنه جنگ نشده است.

وبگاه الجزیره نت در این رابطه نوشت: در صورت ورود حماس به جنگ با اسرائیل ظرفیت‌های جدید موشکی وارد این جنگ خواهد شد.

این رسانه عربی با برشمردن سیر تاریخی پیشرفت موشکی مقاومت با محوریت گردان‌های عزالدین قسام شاخه نظامی حماس نوشت: گروه‌های مقاومت فلسطینی با محوریت گردان‌های قسام در حالی به این سطح از پیشرفت موشکی رسیده‌اند که غزه از محاصره و ضعف امکانات رنج می‌برد، و از همان ابتدا تا به امروز در محاصره قرار دارد.

گردان‌های عزالدین قسام کار تولید موشک را با قسام یک آغاز کرد که طول آن از ۷۰ سانتی متر تجاوز نمی‌کرد و بردش به ۳ کیلومتر می‌رسید، این موشک قادر به حمل ۱ کیلوگرم تی ان تی بود.

در سال‌های بعد با بهسازی این موشک، حماس در سال ۲۰۰۲ قسام ۲ را وارد صحنه کرد که برد آن بین ۹ تا ۱۲ کیلومتر بود در حالی که قادر به حمل مواد منفجره‌ای تا ۶ کیلوگرم بود.

قسام ۳ هم با برد ۱۵ تا ۱۷ کیلومتر در سال ۲۰۰۵ وارد عرصه مبارزه شد.

M-75 اولین موشک دور برد حماس محسوب می‌شود، حرف M هم به یمن نام یکی از رهبران این گروه ابراهیم المقادمه بر روی این موشک قرار داده شده است.

این موشک سال ۲۰۱۲ بعد از ترور شهید احمد الجعبری وارد صحنه مبارزه شد و برد آن بین ۷۵ تا ۸۰ کیلومتر است.

موشک S55 هم که به نام موشک سجیل نیز مشهور است اولین موشکی است که حماس موفق شد با آن شهر اللد را در سال ۲۰۱۴ هدف قرار داده و برد آن ۵۵ کیلومتر است.

موشک J80 هم اولین موشکی بود که با آن شهر تل‌آویو هدف قرار گرفت، این موشک به نام شهید احمد الجعبری جانشین فرمانده کل گردان‌های القسام نام گذاری شده است.

یکی از ویژگی‌های این موشک که باعث شد در اذهان باقی بماند آن است که حماس در جنگ ۲۰۱۴ اعلام کرد که در ساعت مشخصی با این موشک تل‌آویو را هدف قرار می‌دهد و این کار را هم کرد و گنبد آهنین نیز در رهگیری آن ناموفق بود. موشک مذکور بردی ۸۰ کیلومتری دارد.

از موشک R160 هم برای اولین با هدف قرار دادن شهر حیفا رونمایی شد، این موشک نیز به نام شهید عبدالعزیز الرنتیسی نامگذاری شده است و به گفته فرماندهان گردان‌های قسام، قادر است اهدافی در فاصله ۱۰۰ کیلومتری نوار غزه را مورد اصابت قررا دهد.

این موشک برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار گرفت و کارشناسان معتقدند برد آن از ۱۶۰ کیلومتر هم فراتر می‌رود.

در رابطه با موشک A120 هم باید گفت این موشک یکی از به روز‌‌ترین موشک‌هایی است که گردان‌های القسام از در اختیار داشتن آن سخن گفته است و به نام شهید رائد العطار یکی از رهبران حماس نامگذاری شده است، این موشک قادر به حمل کلاهکی با توان تخریبی بالایی است و برد آن ۱۲۰ کیلومتر اعلام شده است.

این موشک ۱۰ مه سال گذشته در هدف قرار دادن شهرک‌های مهاجرپذیر اطراف قدس مورد استفاده قرار گرفته است که منجر به هلاکت دو صهیونیست و زخمی‌شدن حدود ۳۰ نفر شد.

بعد از آن نیز گردان‌های القسام موشک SH85 را رونمایی کرد که به نام شهید محمد ابو شماله نامگذاری شده و ۱۲ مه همان سال از آن برای هدف قرار دادن تل‌آویو و فرودگاه بن گوریون استفاده شده و باعث کشته و زخمی‌شدن شماری از صهیونیست‌ها و خسارت به چند ساختمان شد.

برد این موشک ۸۵ کیلومتر اعلام شده است.

جدیدترین موشک حماس هم به نام عیاش ۲۵۰ نامگذاری شده است و دور برد‌‌ترین موشک‌های اعلام شده این جنبش محسوب می‌شود، یحیی عیاش یکی از مهم‌‌ترین فرماندهان گردان‌های عزالدین قسام محسوب می‌شد.

حماس این موشک را روز ۱۳ مه ۲۰۲۱ در هدف قرار دادن فرودگاه رامون در جنوب فلسطین اشغالی که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری غزه قرار دارد، مورد استفاده قرار داد و بعد از آن ابو عبیده سخنگوی حماس اعلام کرد، تمام خاک فلسطین در تیر رس موشک‌های ما قرار گرفته است.

انتهای پیام/*

فدراسیون صنعت نفت ایران