کد خبر:7326
پ
۱۴۰۰۰۳۱۳۰۳۳۶۲۰۷۲۲۲۹۰۲۴۲۴

برگزاری آزمون توسط ترکیه در تهران برای جذب دانش‌آموزان ایرانی! + واکنش آموزش‌و‌پرورش

یک مؤسسه فرهنگی ترکیه با برگزاری آزمون در تهران، دانش‌آموزان ایرانی را برای تحصیل در ترکیه بورسیه می‌کند! مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش‌وپرورش دراین‌باره توضیحاتی داد. – اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ اخیراً در خبری که به ..

یک مؤسسه فرهنگی ترکیه با برگزاری آزمون در تهران، دانش‌آموزان ایرانی را برای تحصیل در ترکیه بورسیه می‌کند! مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش‌وپرورش دراین‌باره توضیحاتی داد.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ اخیراً در خبری که به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه منتشر شده است، مؤسسه فرهنگی "یونس امره" ترکیه با برگزاری آزمون در تهران، دانش‌آموزان ایرانی را برای تحصیل در دبیرستان‌های ترکیه بورسیه می‌کند!

بر اساس این خبر، اغلب این دانش‌آموزان که از مناطق محروم و دورافتاده ایران برای شرکت در آزمون به تهران آمده‌اند، برای تحصیل در دبیرستان‌های امام خطیب ترکیه رقابت می‌کنند.

در این ارتباط، مهدی فیاضی؛ رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در نامه‌ای به اداره‌کل کنسولی وزارت امور خارجه نوشته است: "نظر به اینکه هرگونه فعالیت آموزشی غیردولتی در داخل کشور مطابق قانون تأسیس مدارس و مراکز غیردولتی باید با اخذ مجوز قانونی از سازمان مدارس غیردولتی انجام شود اما بر اساس اطلاعات واصله اخیراً برخی از مؤسسات خصوصی خارجی بدون اخذ مجوز قانونی برای فعالیت آموزشی نسبت به جذب و ثبت‌نام دانش‌آموزان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس کشورهای خارجی مبادرت نموده‌‌اند که این امر با منویات مقام‌ معظم رهبری در خصوص جلوگیری از فعالیت مؤسسات و مراکز آموزشی داخل کشور که موجب مهاجرت جوانان ایرانی (مهاجرفرستی) به مدارس و دانشگاه خارجی می‌شوند مغایرت دارد.

از جمله مؤسسات خارجی که هم‌اکنون در داخل کشور به‌صورت غیرقانونی و بدون اخذ مجوز نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموزان ایرانی در مدارس کشور ترکیه فعالیت می‌کند مؤسسه "یونس امره" مستقر در تهران با کمک بنیاد معارف ترکیه است.

این مؤسسه مبادرت به برگزاری امتحان برای بورسیه دانش‌آموزان در مدارس ترکیه کرده است و با اغوای دانش‌آموزان در اقصی‌نقاط ایران آنها را به تهران فراخوانده و از میان این دانش‌آموزان نخبه، مسابقه علمی برگزار کرده و نخبه‌ترین‌ها را برای ترکیه بورسیه می‌کند که معمولاً دانش‌آموزان ایرانی به‌دلیل اغوا به مال‌باخته تبدیل می‌شوند زیرا مدارس ترکیه و دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس هیچ برتری بر مدارس و دانشگاه‌های ایرانی ندارند اما تبلیغات یونس امره آنها را نهایتاً پس از مهاجرت به مال‌باخته تبدیل می‌کند.

لذا مستدعی است موضوع به سفارت ترکیه منعکس و از آنها خواسته شود فعالیت اعزام دانش‌آموزان ایرانی به مدارس ترکیه از طریق مؤسسه یونس امره و بنیاد معارف متوقف شود و امتحانات اخیر به دانش‌آموزان و خانواده‌های ایرانی کان‌لم‌یکن اعلام شود و با هیچ‌یک از مؤسسات ایرانی دیگر در این گونه اعزام‌های بدون مجوز دانش‌آموزان ایرانی به مدارس ترکیه همکاری ننمایند".

هشدار درباره تشویق دانش‌آموزان نخبه ایرانی برای ثبت‌نام در کالج‌های آن‌لاین اروپاواکنش وزیر آموزش و پرورش درباره مهاجرت نخبگانگزارش مستندی از میزان مهاجرت فارغ‌التحصیلان سمپاد وجود ندارد/ اجرای برنامه‌های تربیتی متنوع در مدارس سمپادگزارش/ آیا مدارس "سمپاد" زمینه‌ساز مهاجرت نخبگان کشور به خارج شده‌اند؟!

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران