کد خبر:7014
پ
۱۴۰۱۰۳۱۱۰۹۵۴۴۱۳۳۲۵۴۳۴۹۶۴

تاز‌ه‌ترین اخبار متروپل| ‌واکنش فرماندار آبادان به خبر توقف عملیات جست‌وجو/ آواربرداری به مراحل پایانی رسید/ افزایش جانباختگان به ۳۷ نفر + تصاویر

گروه استان‌ها ـ با گذشت ۱۰ روز از وقوع این حادثه عملیات آواربرداری با بسیج امکانات و تجهیزات و نیز حضور شبانه روزی نیروهای امدادی ادامه دارد و ‌نیروهای امدادی ‌توانسته‌اند به زیرزمین ساختمان متروپل برسند و ضلع شمالی زیرزمین را کاملا تخلیه کنند. – اخب..

گروه استان‌ها ـ با گذشت ۱۰ روز از وقوع این حادثه عملیات آواربرداری با بسیج امکانات و تجهیزات و نیز حضور شبانه روزی نیروهای امدادی ادامه دارد و ‌نیروهای امدادی ‌توانسته‌اند به زیرزمین ساختمان متروپل برسند و ضلع شمالی زیرزمین را کاملا تخلیه کنند.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، با گذشت ۱۰ روز از ریزش برج دوقلوی متروپل در خیابان امیری آبادان، پس‌لرزه‌های آن همچنان ادامه دارد. ساختمان غیراستانداردی که به گفته استاندار خوزستان، قرار بود در شش طبقه احداث شود، اما با خودسری مالک، دو، سه طبقه دیگر به آن اضافه شد. چهار ستون برج حالا به‌شدت سست است و هر لحظه امکان دارد ستون فقراتش بشکند و باز هم فروریزد. همه جای خیابان امیری، پر از تکه آجر و آهن‌پاره‌های برج است. چند روز است که خواب به چشم خیلی از آبادانی‌ها نیامده.‌نیرو‌های هلال‌احمر، آتش‌نشانی و اورژانس هنوز پای‌کار هستند. سگ‌ها و دستگاه‌های زنده‌یاب هم تلاش می‌کنند تا اجساد را از زیر خروار‌ها آوار بیرون بکشند.

با گذشت ۱۰ روز از وقوع این حادثه عملیات آواربرداری با بسیج امکانات و تجهیزات و نیز حضور شبانه روزی نیروهای امدادی ادامه دارد و ‌نیروهای امدادی ‌توانسته‌اند به زیرزمین ساختمان متروپل برسند و ضلع شمالی زیرزمین را کاملا تخلیه کنند.

تازه‌ترین اخبار از روز دهم ریزش ساختمان مترو‌پل در آبادان

۱۴:۱۶ ـ جزئیات تازه از ۲۵ ساختمان بسیار ناایمن و خطرآفرین اراک

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، یکی از اقدامات در راستای تحلیل بهتر اخبار و حوادث در استان مرکزی راه‌اندازی میزهای خبر و تحلیل در دفتر استانی خبرگزاری تسنیم استان مرکزی بوده که با دعوت از کارشناسان و مسئولان به صورت موردی و تحلیل دقیق کارشناسانه مسائل به بحث و گفت‌و‌گو گذاشته می‌شود.

۱۲:۴۳ ـ فرماندار آبادان: عملیات جست‌و‌جو متوقف نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان، احسان عباس‌پور ‌فرماندار ‌آبادان ظهر امروز در جمع خبرنگاران در محل ساختمان متروپل با بیان اینکه آواربرداری با سرعت بسیار خوبی در حال انجام است، اظهار داشت: در کنار آن این عملیات با دقت و حساسیت بیشتری دنبال می‌شود تا در صورت مشاهده اجساد بتوانیم آنها را از زیر آوار خارج کنیم.

وی با بیان اینکه عملیات آواربرداری در متروپل با استفاده از تجهیزات سنگین به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رسیده است، افزود: بر اساس آخرین آمار این حادثه ۳۷ نفر مصدوم داشت که ۳۵ نفر به خانه‌های خود بازگشتند و ۲ نفر از آنان که دارای وضعیت پایدار هستند در بیمارستان اهواز بستری هستند. در این حادثه و تا این لحظه پیکرهای ۳۷ نفر از زیر آوار خارج شده است.

عباسپور ضمن قدردانی از همه گروه‌های امدادی، جهادی که در عملیات امدادی و آواربرداری تلاش زیادی کرده و همچنان پای کار هستند گفت:این نیروها بی وقفه و جهادگونه پای کار بوده ضمن اینکه تلاش گروه‌های مردمی که از روز نخست در کنار نیروهای امدادی بودند جای تقدیر دارد.

۱۲:۱۰ ـ اموال مالک متروپل برای جبران خسارت‌ها توقیف شده است

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت تمام امکاناتش را برای رسیدگی به حادثه متروپل بسیج کرده و امیدواریم به زودی با جبران خسارت‌ها این موضوع تمام شود؛ البته اموال مالک توقیف شده تا از محل آن خسارت‌ها جبران شود.

محمد مخبر ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: حادثه متروپل آبادان حادثه بسیار بدی بود که اتفاق افتاد و ما شاهد تخلفات جدی صورت گرفته توس مالک و مراکز صدور مجوز بودیم که منجر به این حادثه شد.

وی افزود: دولت تمام امکاناتش را برای این حادثه بسیج کرد و امیدواریم به زودی با جبران خسارت‌ها این موضوع تمام شود؛ البته اموال مالک توقیف شده تا از محل آن خسارت‌ها جبران شود.

مخبر در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال خطر شیوع بیماری آبله میمون، گفت: تاکنون هیچ مورد مثبتی از این بیماری را نداشتیم اما در حال مطالعه و بررسی آن هستیم.

۱۱:۲۲ ـ عملیات آواربرداری متروپل به مراحل پایانی رسید

فرمانده عملیات آواربرداری متروپل با بیان اینکه عملیات آواربرداری ‌متروپل ‌به مراحل پایانی نزدیک شده است، گفت: با ورود ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز اکنون عملیات آواربرداری در متروپل پیشرفت قابل توجه‌ای دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان، قدرت‌الله محمدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در محل ساختمان متروپل ‌‌اظهار داشت: وجود میلگرد، تیرآهن‌و مصالح ساختمانی سنگین در این سازه عملیات آواربرداری را دشوار کرده ولی با کار شبانه روزی این عملیات رو به پایان است.

فرمانده آواربرداری میدانی متروپل با بیان اینکه مقاوم‌سازی باقی‌مانده سازه سرعت آواربرداری را شتاب داد، افزود:‌با ایمنی بیشتری این عملیات ادامه دارد.

وی با بیان اینکه احتمال وجود اجساد زیر آوار تیم‌های امدادی را مجبور کرده با دقت عملیات را انجام دهند، تصریح کرد:‌ هر جا که آثاری از اجساد مشاهده شود ادامه کار به صورت دستی انجام می‌شود.

فرمانده عملیات آواربرداری حادثه متروپل آبادان گفت: اگر در انجام عملیات مشکل خاصی به وجود نیاید در دو یا سه روز آینده جستجوی مفقودان این حادثه به اتمام می‌رسد و وارد مرحله بعد که جمع آوری و پاکسازی سازه است می‌شویم.

وی تاکید کرد: پیچیده‌ترین عملیات بعد از حادثه پلاسکو این جا در آواربرداری متروپل بوده است و نیرو‌های امدادی تا این لحظه با احتیاط کامل در حال انجام عملیات هستند و با رعایت مسایل ایمنی در تمام ابعاد تاکنون هیچ حادثه‌ای برای نیرو‌های امداد و نجات پیش نیامده است.

۹:۵۹ ـ تعداد جانباختگان متروپل به ۳۷ نفر افزایش یافت

احسان عباسپور فرماندار ویژه آبادان صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل سازه متروپل با بیان اینکه ‌با تلاش گروه‌های جست‌وجو پیکر یکی دیگر از شهروندان حادثه متروپل از زیر آوار بیرون کشیده شد، اظهار داشت: ‌تعداد کشته‌شدگان این حادثه ‌تا صبح امروز به ۳۷ رسید و تلاش برای یافتن پیکرهای احتمالی زیر آوار توسط گروه‌های امدادی حاضر در میدان ادامه دارد.

وی افزود: همچنین ۳۷ نفر از شهروندان در این حادثه مصدوم شدند که ۳۵ نفر پس از مداوا از بیمارستان مرخص و دو نفر نیز برای مداوای بیشتر در بیمارستان بستری هستند.

۹:۴۰ ـ تخریب سازه با کمترین ریسک

نماینده قرارگاه خاتم الانبیاء در حادثه متروپل گفت: پس از پایان عملیت جستجوی جانباختگان حادثه ریزش ساختمان متروپل برای تخریب بخش‌های باقیمانده این سازه تصیم نهایی گرفته خواهد شد.

مصطفی متدین افزود: مردم آبادان در این حادثه بسیار نارحت و غم دیده هستند و باید عملیات تخریب به گونه‌ای انجام شود تا به غم آنان افزوده نشود.

وی ادامه داد: به همین منظور یک کارگروه از بهترین اساتید کشور تشکیل شد بخش‌های باقیمانده با کمترین آسیب به تاسیسات زیربنایی و بنا‌های مجاور عملیات تخریب و آواربرداری انجام شود.

۸:۵۸ ـ استاندار خوزستان: تا یافتن آخرین جسد تلاش می‌کنیم

صادق خلیلیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ۲ روز نخست حادثه متروپل، به دلیل حضور خانواده‌های جانباختگان و مردم در محل حادثه آواربردرای کُند پیش رفت و از سوی دیگر به دلیل ناپایدار بودن بخش باقی مانده سازه نمی‌توانستیم دقت و احتیاط را فدای سرعت کنیم.

وی افزود: پس از چند روز آواربرداری و مقاوم سازی بخشی از باقی مانده سازه عملیات شتاب بیشتری یافته است و اکنون بیشتر ماشین آلات‌ سنگین عملیات آواربرداری را انجام می‌دهند و با ورود آنها احتمال خطر ریزش آوار روی گروه‌های امدادی کاهش یافته است.

خلیلیان افزود: در مرحله کنونی فناوری و دستگاه‌ها حرف اول را می‌زنند و شرکت‌های مختلف منطقه و قرارگاه خاتم الانبیا با آوردن ماشین آلات فوق سنگین و تجهیزات از چهار جبهه عملیات را دنبال می کنند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه دولت با ارسال تجهیزات لازم پشتوانه مناسبی برای عملیات آواربرداری در حادثه متروپل داشت گفت: تلاش می‌شود عملیات جست و جو در متروپل تا امروز به پایان برسد.

وی تصریح کرد: در ضلع جلوی سازه به زیرزمین برج متروپل دسترسی پیدا کرده و بامداد روز سه‌شنبه چهار پیکر از زیر آوار خارج شد.وی افزود: کار با قدرت در حال دنبال شدن است و تقسیم کار مناسبی بین گروه‌ها شکل گرفته تا این عملیات در کمترین زمان ممکن پایان یابد.

استاندار خوزستان گفت: همه قدرت ملی و استانی در آبادان پای کار هستند تا پیکر سایر جانباختگان از زیر آوار خارج و عملیات آواربرداری انجام شود.خلیلیان گفت: چند تیم کارشناسی نظر داده‌اند که امکان سرپا نگه داشتن مابقی سازه متروپل وجود ندارد و احتمالا مابقی سازه از طبقات بالا تخریب خواهد شد.

گزارش در حال تکمیل

فدراسیون صنعت نفت ایران