کد خبر:6630
پ
۱۴۰۱۰۳۰۱۰۷۱۱۳۴۶۹۵۲۵۳۶۵۳۰۴

تحولات اوکراین| استقرار سامانه‌های موشکی اسکندر در مرزهای اوکراین/ شروط اردوغان برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

دبیرکل ناتو و رئیس جمهوری ترکیه درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفتگو و توافق کردند که ‌نگرانی‌های امنیتی همه طرفین در نظر گرفته شود و اردوغان گفت: آنکارا باید از همبستگی استکهلم و هلسینکی با مسائل اصولی، به ویژه مبارزه با تروریسم، اطمینان یابد. -..

دبیرکل ناتو و رئیس جمهوری ترکیه درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفتگو و توافق کردند که ‌نگرانی‌های امنیتی همه طرفین در نظر گرفته شود و اردوغان گفت: آنکارا باید از همبستگی استکهلم و هلسینکی با مسائل اصولی، به ویژه مبارزه با تروریسم، اطمینان یابد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهوری ترکیه شب گذشته، شنبه، در جریان گفتگوی تلفنی خود با "ینس استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو اعلام کرد که ترکیه در صورت جلب رضایت آنکارا، از عضویت سوئد و فنلاند در ناتو حمایت خواهد کرد. وی تاکید کرد که ترکیه از سیاست درهای باز ناتو حمایت می‌کند. با این حال، موضوع درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، به "نگرش این دو کشور به منافع حیاتی امنیت ملی ترکیه مربوط است."

اردوغان یادآور شد که ترکیه نمی تواند نسبت به عضویت سوئد و فنلاند در ناتو مثبت باشد تا زمانی که این کشورها نشان دهند که در زمینه مسائل اساسی امنیتی، به ویژه مبارزه با تروریسم، با ترکیه همبستگی خواهند داشت.

رهبر ترکیه روز شنبه با ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد گفتگوی تلفنی داشت. اردوغان از مقامات استکهلم خواست حمایت از تروریست‌ها را متوقف کند.اردوغان همچنین با سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند مذاکراتی تلفنی انجام داده و تاکید کرد که ترکیه نمی تواند حضور "سازمان های تروریستی" در فنلاند که تهدیدی برای آنکارا هستند، را نادیده بگیرد.

پیش از این مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود که اکثریت شهروندان ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی مخالف هستند، زیرا این دو کشور آشکارا از اعضای سازمان تروریستی پ ک ک (حزب کارگران کردستان) حمایت می‌کنند.

روز گذشته شبکه «فاکس نیوز» در گزارشی یادآور شد که ترکیه به دلیل مواضعش در قبال اوکراین و گسترش پیمان آتلانتیک شمالی ، به "سلاح مخفی" روسیه در داخل ناتو تبدیل شده است. از زمان آغاز درگیری‌های نظامی در اوکراین، ترکیه هیچ تحریمی علیه روسیه اعمال نکرده است. ضمن اینکه، در سال ۲۰۲۰، خود آنکارا به دلیل خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفت.

به عقیده کارشناسان این شبکه، اردوغان یا از اتحادهای غربی استفاده کرده، یا بسته به اینکه چه اقدامی سود بیشتری داشته باشد، با آنها مقابله می‌کند. در عین حال برخی از آنها، اردوغان را «مرد پوتین در ناتو» نامیدند.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز هشتاد و هشتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

۱۳:۳۷- انهدام تقریباً هزار پهپاد اوکراینی در طول مدت جنگ

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه امروز، یکشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در شبانه روز گذشته ۱۱ هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را سرنگون کردند، بدین ترتیب، تاکنون تقریبا یک هزار پهپاد ارتش اوکراین منهدم شده است.

به گفته وی، هواپیماهای روسیه سه مقر فرماندهی، ۲۶ منطقه تمرکز نیروها و تجهیزات و یک انبار مهمات نیروهای اوکراینی را هدف قرار دادند. در این حملات حداقل ۲۱۰ نیروی ملی‌گرا کشته شده و ۳۸ قطعه تجهیزات نظامی از کار افتادند.

کوناشینکوف افزود: «در مجموع از ابتدای عملیات ویژه در دونباس، ۱۷۴ فروند هواپیما، ۱۲۵ بالگرد، ۹۷۷ هواپیمای بدون سرنشین، ۳۱۷ سامانه موشکی ضدهوایی، ۳۱۹۸ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، ۴۰۸ موشک انداز چندگانه، ۱۶۲۲ قبضه توپ صحرایی و خمپاره انداز و همچنین ۳۰۷۷ دستگاه خودروی ویژه نظامی نیروهای مسلح اوکراین منهدم شده است.»

۱۲:۴۱- گارد ملی روسیه از نابودی یک سنگر نظامی اوکراینی در لوهانسک خبر داد

سرویس مطبوعاتی گارد ملی روسیه امروز، یکشنبه اعلام کرد که نیروهای گارد ملی یک پناهگاه نیروهای مسلح اوکراینی را در نزدیکی لوهانسک منهدم کردند که در نتیجه آن، حداقل ۲۰ نظامی کشته شدند.

طبق اطلاعات منتشره، نیروهای گارد ملی روسیه در جریان تجسسی هوایی در یکی از مناطق لوهانسک، یک خودروی وانت و یک گروه پیاده نظام را در یک پناهگاه کشف کردند. نیروهای مستقر در آنجا در حال تدارک برای یک حمله توپخانه‌ای بودند. گروهان آتش گارد ملی روسیه به موقع وارد عمل شده و از حمله احتمالی جلوگیری کردند و با شلیک خمپاره، این سنگر منهدم شده و حداقل ۲۰ نظامی مستقر در آن هم کشته شدند.

۱۲:۲۷- تلاش اوکراین برای حذف عضویت روسیه از یونسکو

اوکراین می خواهد عضویت روسیه در سازمان ‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد ( یونسکو) را تعلیق کند. به گزارش خبرگزاری اوکراینی Ukrinform، این پیش نویس تصمیمی است که به پارلمان اوکراین ارائه شده است. این سند هم اکنون در کمیسیون مربوطه مجلس در حال بررسی است.

دلیل ارائه شده در این نامه به نقل از Ukrinform این است که حملات توپخانه، شلیک هوایی و موشکی توسط فدراسیون روسیه با هدف نابودی میراث تاریخی و فرهنگی چند صد ساله اوکراین انجام می شود. به گفته وزارت فرهنگ اوکراین، ارتش روسیه تاکنون ۳۵۳ جنایت جنگی علیه سایت‌های میراث فرهنگی این ککشور مرتکب شده است.
۱۲:۱۹- لیتوانی واردات برق از روسیه را متوقف کرد

جمهوری لیتوانی از واردات برق از روسیه صرف نظر کرده است. این تصمیم پیش از این توسط وزارت انرژی این کشور حوزه دریای بالتیک اتخاذ شده بود و از امروز، یکشنبه، ۲۲ ماه مه لازم الاجرا شده است.

وزارت انرژی لیتوانی یادآور شده که نیازهای داخلی این کشور از طریق تولید داخلی و واردات از کشورهای لتونی، لهستان و سوئد تامین خواهد شد.

تاکنون لیتوانی ۱۷ درصد برق مورد نیاز برای مصرف داخلی را از روسیه وارد می‌کرد.‎

۱۲:۰۴- بلغارستان روسیه را به استفاده از فساد به عنوان ابزار سیاست خارجی متهم کرد

"کریل پتکوف"، نخست وزیر بلغارستان، روسیه را به استفاده از فساد به عنوان ابزار سیاست خارجی متهم کرد. "پتکوف" امروز یکشنبه در گفتگویی با روزنامه "دی ولت" گفت: این امر در ساخت خط لوله گاز «جریان بالکان» نمایان خواهد شد.

وی افزود: ما تشخیص داده‌ایم که هر دو به یکدیگر تعلق دارند، مبارزه با فساد و مبارزه با وابستگی به روسیه.

نخست وزیر بلغارستان همچنین گفت: هزینه این خط لوله اگرچه با ۱٫۵ میلیارد یورو از پول مالیات دهندگان بلغارستان پرداخت شده است، اما حتی گاز بلغارستان را تامین نمی کند. پتکوف گفت: این تنها منافع ژئوپلیتیک روسیه را تامین می‌کند، زیرا گاز را از اوکراین از طریق ترکیه به صربستان و مجارستان می‌فرستد.

۱۱:۵۵- مقام نظامی آمریکایی: خطر درگیری با روسیه و چین افزایش یافته است

مارک میلی، رئیس کمیته روسای ستادهای کل نیروهای مسلح آمریکا معتقد است که خطر درگیری بزرگ بین قدرت‌های بزرگ افزایش یافته است.

ژنرال میلی صبح امروز، یکشنبه، در سخنرانی برای فارغ التحصیلان آکادمی نظامی وست پوینت گفت: «ما اکنون با دو قدرت جهانی روبرو هستیم – روسیه و چین. هر یک از این [دو کشورها] توان بالقوه نظامی قابل توجهی دارند و به طور بی وقفه مصمم به تغییر نظم کنونی در جهان مبتنی بر قوانین فعلی هستند. بدین ترتیب، ایالات متحده در حال ورود به جهانی است که در حال بی ثبات‌تر شدن است. جهانی که امکان بروز یک درگیری بین‌المللی گسترده بین قدرت‌های بزرگ در آن بسیار شده است.»

به عقیده این مقام بلندپایه نظامی، چنین توان بالقوه‌ای در حال افزایش است، نه کاهش و باید خود را برای مواجه با آن آماده کرد.

۱۱:۴۲- اوکراین از استقرار سامانه‌های موشکی "اسکندر ام" روسی در نزدیکی مرزهای خود خبر داد

بر اساس اطلاعات ستاد کل ارتش اوکراین نیروهای روسی سامانه های موشکی اسکندر-ام را در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده‌اند. بر این اساس خودروهای نظامی که می توان از آن موشک ها را شلیک کرد در منطقه بلگورود روسیه مستقر شده‌اند.

این منطقه از شمال شرقی با اوکراین هم مرز و در نزدیکی شهر خارکف است. براساس اطلاعات منابع اوکراینی روسیه همچنین پایگاه های لجستیکی و تعمیراتی را در منطقه افزایش داده است.

۱۱:۲۴- دیپلمات آلمانی: پوتین می‌خواهد بحران پناهندگان جدیدی ایجاد کند

به گفته "رودیگر فون فریچ"، سفیر سابق آلمان در روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عمداً صادرات غلات اوکراین را مسدود می کند. فون فریچ به تاگس اشپیگل گفت: ولادیمیر پوتین در تلاش است تا در خاورمیانه و شمال آفریقا بحران گرسنگی ایجاد کند. به همین دلیل است که روسیه حتی سیلوهای غلات را بمباران می کند.

به گفته وی حساب و کتاب پوتین این است که پس از فروپاشی روند تحویل غلات، مردم گرسنه از این مناطق فرار کنند و سعی کنند به اروپا بیایند.

رئیس‌جمهور روسیه می‌خواهد اروپا را با جریان‌های جدید پناهجویان بی‌ثبات کند و فشار سیاسی ایجاد کند تا کشورهای غربی از مواضع سخت خود علیه روسیه دست بکشند. این دیپلمات گفت: این یک جنگ هیبریدی جدید است.

سفیر سابق روسیه گفت که شکست در اوکراین برای پوتین قابل بحث نیست، زیرا وی اکنون برای قدرت خود در روسیه می جنگد. وی افزود: بنابراین، احتمال این که او برای ادامه و تشدید این جنگ تلاش کند زیاد است.‎

۱۱:۰۳- نشریه هیل: گسترش بیشتر ناتو برای اروپا خطرناک است

دیانا آلبام، مفسر روزنامه هیل (The Hill) امروز در مطلبی نوشت: گسترش ناتو اروپا را بی‌ثبات کرده، روند اوضاع پیرامون اوکراین را طولانی‌تر می‌کند و خطر یک درگیری هسته‌ای جهانی را به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد داد.

به نوشته این تحلیلگر، میل به تحقیر ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه) و تقویت و ادامه سلطه نظامی ایالات متحده بر جهان، کوته بینانه و بسیار خطرناک است. این خطر تشدید، گسترش و طولانی شدن درگیری‌ها بر سر اوکراین را به همراه خواهد داشت.

آلبام هشدار می‌دهد که این وضعیت احتمال تبادل هسته‌ای را که به راحتی می‌تواند به یک هولوکاست جهانی تبدیل شود، بسیار افزایش می‌دهد. به عقیده وی، پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو نه تنها از اروپا محافظت نخواهد کرد، بلکه آن را بی‌ثبات می‌کند.

این مفسر یادآور شد: «هیچ یک از این دو کشور، قبل از این بحران با تهدید جدی از جانب روسیه مواجه نبودند، اما ثروت تسلیحاتی که ناگزیر از پیوستن آنها به ناتو حاصل می‌شود ممکن است روسیه را وادار به مقابله کند».

به عقیده وی، آنچه اروپا به آن نیاز دارد و راه حل بحران کنونی، نه در ادامه سیاست فعلی گسترش ناتو، بلکه در ایجاد ساختار امنیتی جدید و نهادهای اقتصادی است که باید روسیه را نیز شامل شود.‎

۱۰:۳۴- تحولات اوکراین تغییری در موضع مخالف اتریشی‌ها برای پیوستن به ناتو ایجاد نکرده است

نتایج جدیدترین نظر سنجی ها نشان می دهد که اتریشی‌ها تحت تأثیر تحولات سوئد و فنلاند قرار نگرفته‌اند.

همانطور که مجله خبری پروفایل گزارش می دهد، نگرش اتریشی ها نسبت به پیوستن به ناتو حتی پس از تحولات اخیر تغییر نکرده است.

بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی Unique-Research، تنها ۱۶ درصد از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی اظهار داشتند که اتریش باید مانند کشورهای غیر متعهد سابق سوئد و فنلاند به ناتو بپیوندد. ۷۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی هم بر این باورند که اتریش باید بی طرفی خود را حتی پس از پیوستن این دو کشور به ناتو حفظ کند. ۱۴ درصد هیچ اطلاعاتی در این باره ارائه نکردند. این نظرسنجی از بین ۵۰۰ نفر از شهروندان اتریشی انجام شده است. ‎

۱۰:۲۲- دومین سفر رئیس جمهور لهستان به کی‌یف از آغاز جنگ اوکراین

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان برای حمایت از اوکراین جنگ زده به کی یف پایتخت این کشور رفته است. دفتر ریاست جمهوری لهستان در ورشو اعلام کرد که وی روز یکشنبه اولین رئیس جمهور یک کشور خواهد بود که از زمان آغاز جنگ از سه ماه پیش در رادا، پارلمان اوکراین سخنرانی می کند. دودا می خواهد اطمینان حاصل کند که اوکراین در اسرع وقت به عنوان نامزد اتحادیه اروپا مطرح می شود.

رئیس جمهور لهستان پیش از این هم پس از آغاز جنگ در ماه آوریل از کی یف بازدید کرده بود و همچنین در آنجا با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین دیدار کرد. وی پس از بازگشت از کی یف روسیه را به راه انداختن جنگ تمام عیار در اوکراین متهم کرد. وی به همراه روسای جمهور لیتوانی، لتونی و استونی به این کشور سفر کرده بود.‎

۱۰:۱۰- سازمان ملل: جنگ اوکراین عواقبی فراتر از مرزهای این کشور خواهد داشت

سازمان ملل متحد هشدار می دهد که جنگ در اوکراین به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی، عواقبی را فراتر از مرزهای این کشور خواهد داشت. بر این اساس در این شرایط کودکانی که بیمار یا در معرض خطر هستند حتی بیشتر تهدید می شوند. سازمان ملل از این رو درخواست حمایت کرد.‎

۱۰:۰۵- هشدار شهردار ماریوپل درباره وقوع فاجعه بهداشتی

شهردار شهر ماریوپل اوکراین نسبت به یک فاجعه بهداشتی هشدار داد. "وادیم بویچنکو"، شهردار این شهر بندری اوکراین روز شنبه در برنامه خبری تلگرام گفت: علاوه بر فاجعه انسانی که توسط اشغالگران و روس ها به راه افتاده است، این شهر در آستانه شیوع بیماری های عفونی است.

وی همچنین گفت: گورهای دسته جمعی در گودال هایی در سطح شهر وجود دارد. علاوه بر این، سیستم های فاضلاب از کار افتاده است. بویچنکو گفت که بارندگی می تواند منابع آب را آلوده کند. وی از سربازان روسی خواست تا اجازه دهند مردم محلی این شهر را ترک کنند.‎

۱۰:۰۰- تاکید مجدد زلنسکی بر لزوم گسترش تحریم‌ها علیه روسیه

"ولادیمیرزلنسکی"، رئیس جمهور اوکراین بر گسترش تحریم ها علیه روسیه تاکید کرد. وی پس از تماس تلفنی با ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، بر لزوم رفع محاصره بنادر دریایی اوکراین تاکید کرد. رئیس جمهور اوکراین در توییتی از دراگی برای حمایت بی قید و شرط از عضویت کشورش در اتحادیه اروپا تشکر کرد.

زلنسکی گفت که ارتش روسیه از زمان آغاز جنگ در حدود سه ماه پیش، ۱۸۷۳ موسسه آموزشی را در اوکراین منهدم کرده است. به گفته وی روسیه عملا تمام منابع خود را برای نابودی ما فرستاده است.

رئیس جمهور اوکراین افزود که وضعیت در دونباس بسیار دشوار است. به گفته وی ارتش روسیه در تلاش است تا به شهرهای اسلاویانسک و سورودونتسک حمله کند. نیروهای مسلح اوکراین این حمله را متوقف می کنند. هر روز که مدافعان نقشه های روسیه را خنثی می کنند، این کمکی ملموس در مسیر پیروزی است.‎

بلینکن: آمریکا برنامه‌ای برای از سرگیری روابط با روسیه ندارد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، صبح امروز، یکشنبه، طی سخنرانی در واشنگتن در جمع فارغ التحصیلان دانشگاه جورج تاون، در واکنش به تحریم‌های جدید مسکو علیه برخی مقامات آمریکایی، تاکید کرد که دولت جو بایدن هیچ برنامه ریزی برای بهبود روابط با فدراسیون روسیه، تحت رهبری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور ندارد.

وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد که مسکو در اقدامی تلافی جویانه، ۹۶۳ شهروند آمریکایی، از جمله جو بایدن- رئیس جمهوری آمریکا، هانتر بایدن- پسرش و آنتونی بلینکن- وزیر امور خارجه را بصورت دائمی از ورود به خاک فدراسیون روسیه منع کرده است.

وزارت خارجه روسیه در عین حال یادآور شد که این کشور به دنبال رویارویی نیست و پذیرای گفتگوهای صادقانه و متقابلاً محترمانه است و مردم آمریکا را که همیشه در روسیه مورد احترام هستند از مقامات آمریکایی که آشکارا روس هراسی را تحریک می‌کنند، جدا کرده است.

سفیر سابق آمریکا: مقامات واشنگتن کی‌یف را برای پیوستن به ناتو فریب دادند

مایکل مک‌فول، سفیر سابق ایالات متحده در روسیه، در جریان مناظره‌ای با کارشناسان روابط بین‌الملل در تورنتو، با موضوعیت اوکراین، اعتراف کرد که دیپلمات‌های آمریکایی برای چندین سال به دروغ وعده پیوستن اوکراین به ناتو را به مقامات این کشور داده بودند و بدین ترتیب آشکارا به آنها دروغ گفتند.

مجری این مناظره که سیاستمداری لهستانی بود، با اشاره به وعده‌های واشنگتن به اوکراین در سال ۲۰۲۱ ، این سئوال را مطرح کرد: "پس آیا دیپلمات‌های آمریکایی به مقامات کی‌یف دروغ گفتند؟". مک‌فول به این پاسخ مثبت داد و افزود که دنیای واقعی اینگونه عمل می‌کند.

تردید مقام پارلمانی روس درباره اعزام نیروی ناتو به غرب اوکراین

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه، نسبت به اعزام نیروهای ناتو به مناطق غربی اوکراین تردید دارد.

اسلوتسکی که روز شنبه به شهر دونتسک، در شرق اوکراین سفر کرد، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من فکر می کنم که پیمان آتلانتیک شمالی و کسانی که در مقر آن تصمیم گیرنده هستند، به این موضوع و عواقب آن به خوبی فکر می‌کنند. آنها با خودشان دشمن نیستند. من فکر نمی‌کنم که آنها خواستار رویارویی نظامی با روسیه باشند.»

این مقام پارلمانی افزود: «البته اگر چنین فرض غیرقابل تصوری [درباره استقرار نیروهای ناتو در مناطق غربی اوکراین] تحقق یابد، روسیه می‌تواند به بطور مناسب به آن پاسخ بدهد.» اسلوتسکی یادآور شد که روسیه از لحاظ توان بالقوه نظامی خود، "آماده ترین قدرت در روی کره زمین برای جنگ" است و هرگز نمی‌توان این کشور را غافلگیر کرد.

زلنسکی: تعداد نیروهای نظامی اوکراینی ۷۰۰ هزار نفر است

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که قدرت ارتش اوکراین ۷۰۰ هزار نفر است. وی گفت: «در اینجا نتیجه کار ۷۰۰ هزار نفر را می بینید که برای دفاع از کشور می‌جنگندند. آنها در سراسر کشور مستقر هستند.»

زلنسکی توضیح داد که اوکراین به ارتشی بسیار بزرگتر از ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار نفر قبلی نیاز دارد. وی تاکید کرد که این امر در نتیجه امضای فرمان افزایش تعداد نیروهای مسلح در ماه فوریه (بهمن ماه) میسر شده است.

درخواست مردم اوکراین از زلنسکی درباره لغو ممنوعیت سفر مردان به خارج از کشور

شهروندان اوکراینی طوماری را برای لغو ممنوعیت خروج مردانی که موظف به خدمت سربازی از کشور هستند تنظیم کرده‌اند. طی سه روز، آرای کافی (بیش از ۲۵ هزار رأی) جمع آوری شده تا مورد توجه ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین قرار بگیرد.

نویسندگان طومار از وی می‌خواهند تا ممنوعیت خروج مردان ۱۸ تا ۶۰ ساله از کشور را لغو کند و عبور رایگان از مرزها را برای شهروندان اوکراینی ممکن سازد.

زلنسکی در اواسط ماه مه لایحه تمدید حکومت نظامی و بسیج عمومی در اوکراین را به پارلمان اعلای این کشور ارائه داد که مورد تصویب قرار گرفت.

نخست وزیر ایتالیا به زلنسکی درباره حمایت کامل اطمینان داد

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز شنبه طی گفت‌وگویی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، در خصوص حمایت کامل رم از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور، از جمله در زمینه تصویب بسته ششم تحریم‌ها علیه روسیه در اتحادیه اروپا، به وی اطمینان داد.

اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال بررسی بسته ششم تحریم‌های ضدروسی است که به گفته پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اروپا، به حالت تعلیق درآمده، برای اینکه کشورهای عضو در خصوص تحریم نفت روسیه اتفاق نظر ندارند.

نخست وزیر مجارستان تحریم‌های ضدروسی را با بمب اتمی مقایسه کرد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان، اعلام کرد که عواقب برخی تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را می توان با تاثیر بمب اتمی مقایسه کرد. به گفته وی، برخی از پیشنهادات بروکسل ممکن است منجر به افزایش قیمت‌ها، گرسنگی و حتی بیشتر شدن مهاجران در کشورهای غربی شود.

نخست وزیر افزود: «مجارستان با بروکسل در اقدامات غیرمنطقی و غیرقابل قبول علیه روسیه که منجر به افزایش قیمت‌ها، گرسنگی و مهاجرت گسترده بی‌سابقه می‌شود، موافق نیست. تحریم های بی پروا علیه روسیه نباید اعمال شود، زیرا آنها شبیه بمب اتمی عمل خواهند کرد.»

مخالفت وزیر خارجه اتریش با پایان دادن به گفتگوها با روسیه

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه "کوریره دلا سرا" ابراز عقیده کرد که حذف مسکو از تمامی سکوهای گفتگوهای بین المللی اشتباه است. وی تاکید کرد که اتریش کشوری بی طرف است و طرفدار مذاکره با روسیه بوده و خواهد بود.

این مقام اتریشی توضیح داد: «بی طرفی بخشی از خودمختاری ملی ماست، وین همیشه پایتخت گفتگوها خواهد بود. در دنیایی که درگیری‌ها – اقتصادی، نظامی، فکری – گسترده‌تر شده است، بی طرفی می تواند ارزش بیشتری داشته باشد.»

شالنبرگ معتقد است که روسیه به درستی از شورای اروپا کنار گذاشته شده است، "ولی حذف مسکو از همه قالب‌های گفتگوهایی بین المللی اشتباه خواهد بود." علاوه بر این، به گفته وی، بحث تحریمباید پشت درهای بسته باشد و نه بصورت علنی. اکنون بحث تحریم‌ها به صورت علنی در جریان است.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین|استقبال بایدن از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو/ مسکو ده‌ها دیپلمات فرانسه و ایتالیا را اخراج کردتحولات اوکراین| پارلمان فنلاند عضویت در ناتو را تصویب کرد / پوتین: گسترش ناتو تنها در جهت منافع آمریکا صورت می‌گیردتحولات اوکراین| کی‌یف: تغییر مرزهای اوکراین هرگز مورد موافقت قرار نخواهد گرفت/ رای مثبت حزب حاکم سوئد به عضویت در ناتوتحولات اوکراین|پوتین: پیوستن فنلاند به ناتو اشتباه است/ مسکو: شواهد کافی از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین وجود داردتحولات اوکراین|پوتین: روسیه به الحاق سوئد و فنلاند به ناتو واکنش نشان می‌دهد/درخواست رسمی سوئد برای عضویت در ناتوتحولات اوکراین| مسکو اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را تحت نظر دارد/ آمریکا اطلاعات مربوط به مقامات روسی را به کی‌یف منتقل نخواهد کرد

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران