کد خبر:6700
پ
۱۴۰۱۰۳۰۳۰۸۴۷۵۶۱۰۳۲۵۳۷۹۳۶۴

تحولات اوکراین| اعلام آمادگی زلنسکی بر مذاکره با پوتین تنها درباره توقف جنگ/ «طرح بی‌» اوکراین برای جانشینی زلنسکی

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین تنها شخص تصمیم‌گیرنده در روسیه است، بنابراین او مایل است تنها با وی گفتگو کند و این دیدار هم تنها به‌شرطی امکان‌پذیر است که موضوع “توقف درگیری‌ها” روی میز مذاکره قرار داشته باشد. – اخبا..

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین تنها شخص تصمیم‌گیرنده در روسیه است، بنابراین او مایل است تنها با وی گفتگو کند و این دیدار هم تنها به‌شرطی امکان‌پذیر است که موضوع "توقف درگیری‌ها" روی میز مذاکره قرار داشته باشد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه با تأکید بر اینکه مسکو تنها به خود و کشورهایی که قابلیت اطمینان‌شان را ثابت کرده‌اند تکیه می‌کند، اعلام کرد: دورنمای آتی روابط کاملاً به غربی‌ها بستگی دارد و آنها باید درک کنند که حمله به منافع ملی روسیه بدون مجازات باقی نخواهد ماند.
به‌گفته وی، اگر غرب تمایل خویش برای ازسرگیری مجدد روابط با این کشور را نشان دهد، مسکو به‌طور جدی، این امکان را بررسی خواهد کرد.

لاوروف شب گذشته در یک سخنرانی گفت: «این کاملاً به کشورهای غربی بستگی دارد، زمانی که آنها از "دیوانگی" خود دست بردارند و تصمیم بگیرند که روسیه وجود دارد و از بین نرفته است و من معتقدم که هر سال هم قوی‌تر خواهد شد. اگر آنها بخواهند پیشنهادی در زمینه ازسرگیری روابط ارائه دهند، ما به‌طور جدی به این فکر خواهیم کرد که آیا به چنین چیزی نیاز داریم یا نه.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ابراز عقیده کرد که این کشور مجبور است تنها به خودش و کشورهایی که قابلیت اطمینان‌شان را ثابت کرده‌اند، تکیه کند، نه به کسانی که "به‌آهنگ غربی‌ها می‌رقصند".
وی یادآور شد، سرعتی که شرکای غربی با آن در موضع‌گیری "روس‌هراسی (روسوفوبیا) قرار گرفته‌اند شگفت‌انگیز است و حتی برخی از مردم در کشورهای غرب هنوز از تصمیم ممنوعیت تدریس آثار داستایوفسکی و تولستوی در مدارس و تغییر نام خیابان‌ها ناراحت هستند.

سرگئی لاوروف در عین حال تأکید کرد که غرب بالاخره مجبور خواهد شد این واقعیت را بپذیرد و اعتراف کند که حمله مداوم به منافع حیاتی روسیه بدون مجازات باقی نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین افزود که کشور روسیه باید به‌سمت توسعه بیشتر روابط با شرکای خود در منطقه اورآسیا تکیه کند که قابل اطمینان بودن خود را سال‌هاست ثابت کرده و همواره کنار روسیه بوده و هستند.
به‌گفته وی، روسیه همچنین بر اهمیت دستیابی به استقلال کامل در توسعه صنایع حیاتی کشور واقف است و در این زمینه پیشرفت‌هایی قابل توجه داشته است.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز نودم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

۱۳:۲۵- بایدن: تهاجم روسیه به اوکراین تنها مربوط به اروپا نیست

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در جمع رهبران کشورهای استرالیا، هند و ژاپن اظهار کرد تهاجم روسیه به اوکراین تنها مربوط به اروپا نیست بلکه موضوعی جهانی و مربوط به همه دنیاست.
وی تاکید کرد این جنگ، اهمیت حفظ دستورهای بین‌المللی و جهانی، تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها را افزایش داده است.

۱۳:۰۰- موافقت ۲۰ کشور با ارسال کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد در جریان یک کنفرانس بین‌المللی درباره چگونگی تامین نیازهای کی‌یف، حدود ۲۰ کشور با ارسال بسته کمک‌های جدید امنیتی به اوکراین، موافقت کردند. (+لینک)

۱۲:۴۵- زاخارووا: دکترین جدید سیاست خارجی روسیه در حال تهیه است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که تهیه یک دکترین جدید در عرصه سیاست خارجی این کشور بسیار فعالانه ادامه دارد و این روند یک کار جمعی است.

وی گفت: «دکترین جدید سیاست خارجی روسیه در حال حاضر در حال تهیه است، این فرآیند بسیار فعال بوده و مانند هر دکترین اصولی دیگری در کشور، حاصل تلاش و کار جمعی – تحلیلی، علمی و کارشناسی دقیق است و اصلاً بدین شکل نیست که به یک باره از بالا پرتاب شده و مورد اجرا گذاشته شود.»‎

۱۲:۳۶- اوکراین: روسیه همچنان برای فتح لوهانسک تلاش می‌کند

بر اساس اطلاعات منابع اوکراینی، نیروهای روسیه در دونباس همچنان به دنبال فتح کامل منطقه لوهانسک هستند. ستاد کل ارتش اوکراین صبح سه شنبه اعلام کرد: دشمن از حمله دست نمی کشد. به ویژه، تلاش هایی برای محاصره شهرهای مهم استراتژیک Sieverodonetsk و Lysychansk در حال انجام است.

حدود سه ماه پس از آغاز جنگ، ارتش روسیه عمدتاً بر حملات در شرق کشور همسایه متمرکز شده است. به خصوص پس از سقوط شهر بندری ماریوپل در چند روز پیش، اوکراین اکنون از افزایش حملات روسیه در آنجا بیم دارد.‎

۱۲:۰۷- همکاری انگلیس و اوکراین برای یافتن راه‌‌های برای صادرات غلات

انگلیس با اوکراین برای یافتن راه هایی برای صادرات غلات همکاری می کند. "گرن شاپس"، وزیر حمل و نقل بریتانیا در این باره گفت: ما در حال بررسی همه گزینه های ممکن هستیم. راه های مختلفی برای خروج غلات و سایر کالاها از کشور اوکراین وجود دارد.

به گفته این مقام انگلیسی برای جلوگیری از قحطی، یافتن راه حل مهم است. وی هفته گذشته با "الکساندر کوبراکوف"، وزیر زیرساخت اوکراین در این باره صحبت کرد. بنادر اوکراین که اغلب غلات از طریق آنها حمل می شود، توسط نیروهای روسیه مسدود شده‌اند.‎

۱۱:۵۵- آمریکا و انگلیس روسیه را به نشر اطلاعات نادرست درباره جنگ اوکراین متهم کردند

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا روسیه را به انتشار اطلاعات نادرست آنلاین در مورد جنگ در اوکراین متهم کردند. هم زمان در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، آنها ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه هدف غرب کنترل همه جریان های اطلاعاتی و تعریف درست و نادرست از آن ها را رد کردند.

"جیمز روسکو"، معاون سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، در این نشست که در مورد استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای حفظ صلح بود گفت: روسیه حملات سایبری انجام داده و از کارخانه ترول آنلاین برای انتشار اطلاعات نادرست و تحریف افکار عمومی درباره جنگ خود استفاده کرده است.

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده هم روسیه را به ادامه مسدود کردن، محدود کردن و کاهش دسترسی به اینترنت، سانسور محتوا، انتشار اطلاعات نادرست آنلاین و ارعاب و دستگیری خبرنگارانی که حقیقت جنگ را گزارش می‌کنند، متهم کرد.‎

۱۱:۳۹- رئیس دومای روسیه: آمریکا قصد کمک واقعی به اوکراین را ندارد

ویچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی روسیه معتقد است که ایالات متحده و شرکای این کشور قصد ندارند به اوکراین کمک واقعی ارائه دهند و از ۴۰ میلیارد دلار اختصاص داده شده توسط آمریکا، تنها ۱۵ درصد آن به طور مستقیم برای اوکراین باقی خواهد ماند.

والودین امروز، سه شنبه در این باره در کانال تلگرامی خود نوشت: «واشنگتن و بروکسل واقعاً به اوکراین کمکی نکرده و مایل نیستند مشکلات این کشور در حوزه اقتصادی و اجتماعی را حل و فصل کنند. آنچه آنها به آن نیاز دارند این است که تا آخرین فرد اوکراینی علیه کشور ما بجنگند.»

به عقیده این مقام پارلمانی روس، این امر به ویژه در قانون تخصیص کمک ۴۰ میلیارد دلار آمریکا به اوکراین که اخیراً توسط جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده امضا شد، نشان داده شده است.

والودین توضیح داد، واقعیت این است که ۳۵ درصد از این مبلغ، صرف تامین مالی نیروهای مسلح خود آمریکا می شود. بیش از ۴۵ درصد آن نیز برنامه ریزی شده که نه برای خود اوکراین، بلکه برای "کشورهایی کمک کننده به آن" هزینه شود. ۴٫۸ درصد دیگر این بودجه نیز برای کمک به پناهندگان، از سرگیری فعالیت سفارت ایالات متحده در اوکراین و سایر حمایت‌های دیپلماتیک در نظر گرفته شده است.

رئیس دومای دولتی گفت: «بدین ترتیب، از این مبلغ ۴۰ میلیارد دلار، تنها ۱۵ درصد از مبلغ اختصاص یافته به طور مستقیم برای اوکراین باقی می‌ماند. این در حالی است که خود اوکراینی‌ها باید بعداً کل مبلغ ۴۰ میلیارد دلار بدهی را بپردازند.

وی افزود: «ایالات متحده در حال حاضر می‌گوید که کی‌یف نمی تواند به تنهایی بدهی خود را در آینده تامین کند. به همین دلیل است که آخرین منابع اوکراین، یعنی غلات این کشور هم از آن گرفته می‌شود، همانطور که اکنون شاهد این مسئله هستیم.»

پوتین و زلنسکی در رده‌بندی تأثیرگذارترین افراد مجله تایم قرار گرفتند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه و ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌‌جمهوری اوکراین، در رده‌بندی سال جاری مجله "تایم" ـ که صبح امروز، سه‌شنبه منتشر شده است ـ از تأثیرگذارترین افراد در گروه «رهبران» کشورهای جهان قرار گرفتند.

یادداشت مربوط به زلنسکی توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و مطلب مربوط به پوتین توسط آلکسی ناوالنی نوشته شده است.

رتبه‌بندی سال جاری تایم همچنین شامل اسامی رهبران دیگری، از جمله جو بایدن ـ رئیس‌جمهوری آمریکا، اولاف شولتز ـ صدراعظم آلمان، شی جین پینگ ـ رئیس جمهور چین و اورسولا فون درلاین ـ رئیس کمیسیون اروپا می‌شود.

زلنسکی تنها موضوع مذاکرات احتمالی خود با پوتین را نام برد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است که تنها سیاستمدار روسی که او مایل است با وی ملاقات و مذاکره کند، ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه است. زلنسکی گفت: «همه چیز توسط شخص رئیس جمهور فدراسیون روسیه تصمیم‌گیری می‌شود. اگر ما بخواهیم درباره توقف این جنگ صحبت کنیم، چنین تصمیمی بدون شخص او نمی‌تواند اتخاذ شود.»

وی در عین حال تأکید کرد: دیدار با پوتین تنها به‌شرطی امکان‌پذیر خواهد بود که در خصوص توقف درگیری‌ها گفتگو شود، بدین ترتیب، تنها با یک فرد در روسیه می‌توان صحبت کرد و تنها یک سؤال روی میز مذاکره خواهد بود.
زلنسکی همچنین مدعی شد که سازماندهی هرگونه مذاکره با طرف روسی به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است، این در حالی است که مقامات مسکو بارها آمادگی خود برای گفتگو با اوکراین را اعلام کرده‌اند.

اوکراین برای مبادله زندانیان با روسیه «حتی همین فردا» آمادگی دارد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی شب گذشته خود در اجلاس داووس که از طریق ویدئوکنفرانس انجام شد، اعلام کرد که برای مبادله اسرای روسی با اوکراینی "حتی همین فردا" آمادگی دارد. وی گفت: «ما به نظامیان روسی نیازی نداریم، ما فقط به سربازان خود نیاز داریم. ما حتی همین فردا آماده تبادل اسرا هستیم و این مبادله برای ما اهمیت زیادی دارد.»

زلنسکی افزود: «تبادل افراد در زمان حاضر یک مسئله بشردوستانه و یک تصمیم‌گیری سیاسی است که به حمایت بسیاری از کشورها بستگی دارد و به‌ویژه سازمان ملل، سوئیس و همچنین اسرائیل باید در این مبادله مشارکت داشته باشند. ما باید آنها [اسیران جنگی] را مبادله کنیم».
به‌گفته وی، کشورهای درگیر در این فرآیند باید "از طریق هر اهرمی"، به‌خصوص با توقف تجارت با روسیه و اعمال تحریم نفتی، بر مسکو فشار بیاورند.

زلنسکی "طرح بی" کی‌یف در صورت مرگ خود را فاش کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی خویش در اجلاس داووس اعلام کرد که در کی‌یف، آنها در صورت مرگ یکی از رهبران اوکراین، از جمله شخص رئیس جمهور، "طرح بی" را در نظر گرفته‌اند.

زلنسکی با اشاره به اینکه اوکراین یک کشور جمهوری پارلمانی ـ ریاست‌جمهوری است، گفت: «ما از قبل برای چنین وضعیتی آماده بوده‌ایم و تقسیم وظایف بین من، نخست وزیر و رئیس مجلس انجام شده است. ما می‌دانستیم که اگر ضروری شود، باید برای این روند آماده باشیم، به همین دلیل ما کابینه وزرا را به دو قسمت تقسیم کردیم تا کشور در شرایط اضطراری، از آسیب مصون بماند.»

پولیانسکی: تمایل زلنسکی برای دیدار با پوتین فقط یک شعار تبلیغاتی است

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل صبح امروز اعلام کرد که اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین مبنی بر اینکه آماده است تنها با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای ادامه روند مذاکرات دیدار کند، تنها یک شعار تبلیغاتی خالص است و نه چیزی بیشتر.

این دیپلمات روس توضیح داد، مذاکرات در بالاترین سطح باید با دقت آماده‌سازی شود، در حالی که دستور کار باید از طرف هر دو طرف مورد توافق قرار بگیرد.
به‌گفته وی، پیشرفت‌های کارشناسی باید قبل از شروع مذاکرات حاصل شود و در غیر این صورت، نیازی به صحبت نیست.

علاوه بر این، پولیانسکی در خصوص تعلیق روند مذاکرات با اوکراین برای رسیدن به توافق صلح نیز گفت: «مذاکرات توسط ما متوقف نشد، تماس‌هایی برای ازسرگیری این روند در حال انجام است، ضمن اینکه انتظار داریم که اوکراینی‌ها به پیشنهاداتی که مدتی پیش ارائه شده بود، پاسخ دهند.»

نماینده روسیه در سازمان ملل: غرب در حال ایجاد یک ارتش سایبری در اوکراین است که تمام جهان را تهدید می‌کند

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته، دوشنبه، در نشست شورای امنیت درباره صلح و امنیت جهانی هشدار داد که کشورهای غربی در حال پمپاژ اوکراین با سلاح‌های سایبری و ایجاد ارتشی از هکرها هستند که در نهایت تهدیدی برای خود کشورهای غربی و کل جهان خواهد بود.

این دیپلمات روس گفت: «غرب همراه با پمپاژ اوکراین با تسلیحات متعارف نظامی، توزیع کنترل‌نشده سلاح‌های سایبری و روش‌های استفاده از آنها را نیز در اوکراین انجام داده است. مهارت‌های عملی در این زمینه به‌راحتی در اختیار تعداد زیادی از مردم این کشور قرار گرفته و این اقدامی بسیار خطرناک است.»

نبنزیا با اشاره به گفته [ولادیمیر] زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین که بیش از ۳۰۰ هزار "جنگجو" در ارتش سایبری این کشور فعالیت دارد، تأکید کرد: «در نتیجه، یک "ارتش سایبری غیرقابل کنترل" ایجاد شده است که "با توسعه مهارت‌ها در اوکراین، کار به حمله به روسیه متوقف نخواهد شد. هکرهایی که شما بسیج کرده‌اید، در سراسر جهان پخش خواهند شد و تهدیدی برای خود شهروندان کشورهای غربی خواهند بود.»

نماینده روسیه در سخنرانی خود همچنین یادآور شد: اکنون دیگر حتی رسانه‌های غربی نیز مجبور شدند اعتراف کنند که مردم غیرنظامی در شهر بوچا، نه بر اثر جراحات گلوله تفنگ، بلکه بر اثر شلیک گلوله‌های توپ مورد استفاده نیروهای مسلح اوکراین جان باختند.

اردوغان: ترکیه علاقه ندارد در "نمایش" به‌راه‌افتاده درباره اوکراین شرکت داشته باشد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز دوشنبه، پس از نشست کابینه وزیران اعلام کرد که آنکارا قصد ندارد در «نمایش» به‌راه‌افتاده درباره روند اوضاع پیرامون اوکراین شرکت کند. اردوغان گفت: «ما قصد نداریم در این نمایش سهمی داشته باشیم و روابط با روسیه دقیقاً در تمامی عرصه‌ها ادامه دارد.»

وی در عین حال تأکید کرد که طرف ترکیه‌ای هنگام بیان مواضع خود در مورد حق حاکمیت اوکراین بر تمامی مناطق این کشور از کی‌یف حمایت کامل می‌کند، علاه بر این، به‌گفته اردوغان، آنکارا صادقانه‌ترین تلاش‌ها را برای اجرای آتش‌بس و برقراری صلح در این کشور انجام داده است و در عین حال حفظ روابط سیاسی، اقتصادی و انسانی با روسیه برای ترکیه مهم است و این موضع‌گیری ادامه خواهد یافت.

پنتاگون: خطر کمبود تسلیحات در آمریکا به‌دلیل کمک نظامی به کی‌یف بسیار کم است

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون اعلام کرد که خطر خالی شدن انبارهای تسلیحاتی آمریکایی از وجود سلاح، تجهیزات نظامی و مهمات در نتیجه تحویل گسترده آنها به ارتش اوکراین نسبتاً کم است.

این مقام نظامی آمریکایی در پاسخ به این سؤال که "در ارتباط با انتقال گسترده تسلیحات غربی به کی‌یف، آیا خطر کمبود مهمات، نیروهای مسلح آمریکا را تهدید نمی‌کند؟" گفت: «در زمان حاضر، چنین خطری برای ما نسبتاً کم است. ارتش آمریکا انواع خاصی از تسلیحات را به‌عنوان "سلاح ضروری" دسته‌بندی کرده است و همواره از ذخایر قابل اطمینان آنها اطمینان دارد.»

ژنرال میلی تأکید کرد: «ما در این قبیل امور به‌خوبی عمل می‌کنیم و واشنگتن "به‌درستی" خطرات مربوط به تحویل در مقیاس وسیع سلاح و تجهیزات نظامی به اوکراین را در نظر گرفته است.»

لهستان: برخی کشورهای غربی با وضعیت نامزدی اوکراین در اتحادیه اروپا مخالفند

یاکوب کوموچ، رئیس بخش سیاست بین‌المللی دفتر ریاست‌جمهوری لهستان اعلام کرد که تعدادی از کشورهای غربی از اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کنند، با این حال، وی یادآور شد که تمام کشورهای اروپای مرکزی و شرقی قادر خواهند بود "مقاومت این چند کشور" را در این زمینه بشکنند.

این مقام لهستانی اضافه کرد: «تأکید می‌کنم اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین و نه پذیرش آن در اتحادیه اروپا، برای کسی هزینه ندارد و ثروتمندترین کشورهای اروپایی، دلیلی برای نگرانی از این بابت ندارند.»
او همچنین گفت که آندری دودا، رئیس‌جمهوری لهستان در مجمع اقتصادی داووس برای اعطای وضعیت مربوط به اوکراین، اقدامات حمایتی خاصی را انجام خواهد داد.

روز یکشنبه، کلمنت بون، نماینده وزارت امور خارجه فرانسه در امور اروپا، پیشنهاد کرد که الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا با در نظر گرفتن الزاماتی که اتحادیه اروپا بر کشورهای متقاضی مشخص می‌کند، ممکن است برای چندین دهه به تعویق بیفتد و روندی بسیار طولانی دارد.

پوتین: اقتصاد روسیه با وجود تحریم‌ها در برابر ضربه وارده ایستادگی کرده است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در آغاز مذاکرات پنج‌ساعته روز دوشنبه خود با الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروس خود در بندر سوچی که پشت درهای بسته انجام شد، اعلام کرد که اقتصاد روسیه با وجود اعمال تحریم‌های غربی، با عزت مقابل این ضربه، بسیار شایسته ایستادگی می‌کند و همچنان به مسیر توسعه ادامه خواهد داد.

وتین با اشاره به این نکته که "همه شاخص‌های اصلی اقتصاد کلان از وضعیت ثبات اقتصادی روسیه حکایت دارند"، افزود: وضعیت اقتصادی کشور مستلزم تلاش ویژه مقامات روسی است، هرچند در شرایط کنونی کار آسانی نیست ولی در مجموع این تلاش‌ها نتیجه مثبت دارد.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین| استقرار سامانه‌های موشکی اسکندر در مرزهای اوکراین/ فرانسه: پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا ۲۰ سال زمان می‌بردتحولات اوکراین|روسیه در مرزهای غربی ۱۲ واحد نظامی جدید ایجاد می‌کند/ ترکیه از موضع خود درباره پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو کوتاه نمی‌آیدتحولات اوکراین|استقبال بایدن از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو/ مسکو ده‌ها دیپلمات فرانسه و ایتالیا را اخراج کردتحولات اوکراین|پوتین: روسیه به الحاق سوئد و فنلاند به ناتو واکنش نشان می‌دهد/ درخواست رسمی سوئد برای عضویت در ناتوتحولات اوکراین|پوتین: پیوستن فنلاند به ناتو اشتباه است/ مسکو: شواهد کافی از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین وجود دارد

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران