کد خبر:7456
پ
۱۴۰۱۰۳۲۳۰۸۵۶۴۷۹۹۰۲۵۵۱۹۲۶۴

تحولات اوکراین| رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا به کی‌یف می‌روند/ کشته شدن سرباز انگلیسی در اوکراین

به‌عقیده سناتور روس، سخنان دبیرکل ناتو که اعتراف کرده است “کی‌یف برای بازگرداندن صلح به این کشور باید امتیازات ارضی به روسیه بدهد”، گویای این واقعیت است که تغییراتی در موضع‌گیری کشورهای غربی در قبال حل‌وفصل مناقشه اوکراین در حال شکل‌گیری است. – اخبار..

به‌عقیده سناتور روس، سخنان دبیرکل ناتو که اعتراف کرده است "کی‌یف برای بازگرداندن صلح به این کشور باید امتیازات ارضی به روسیه بدهد"، گویای این واقعیت است که تغییراتی در موضع‌گیری کشورهای غربی در قبال حل‌وفصل مناقشه اوکراین در حال شکل‌گیری است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "ینس استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو اعلام کرد: امکان حل‌وفصل مناقشه کنونی در اوکراین وجود دارد، البته سؤال اینجاست که دادن چه امتیازات ارضی برای کی‌یف مناسب خواهد بود.
وی در عین حال یادآور شد که پیمان آتلانتیک شمالی به اوکراین کمک خواهد کرد تا کمترین بهای ممکن را برای دستیابی به صلح بپردازد.

استولتنبرگ شب گذشته، یکشنبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «صلح در اوکراین هنوز ممکن است، سؤال اینجاست که قیمت آن چقدر خواهد بود، ما حاضر خواهیم بود چه‌بهایی را از لحاظ سرزمینی و آزادی و دموکراسی برای رسیدن به این صلح بپردازیم. ناتو قصد دارد به اوکراین کمک کند تا قوی‌ترین موقعیت را در میز مذاکره با روسیه به او بدهد تا بتوان به خصومت‌ها پایان داد.»

دبیرکل ناتو افزود که نظامیان کشورهای عضو ناتو در درگیری‌های اوکراین شرکت نمی‌کنند، برای اینکه این ائتلاف نمی‌خواهد مناقشه اوکراین به خارج از این کشور سرایت کند.

یک روز قبل، ایوان بیکر، یکی از اعضای پارلمان ملی کانادا از حزب لیبرال، یادآور شده است که «خستگی» از بحران اوکراین در کشورهای غربی در حال افزایش است. وی ابراز نگرانی کرد که درخواست‌هایی هم از کی‌یف برای واگذاری بخشی از سرزمین‌های خود به روسیه بیان می‌شود.

فرانک هاوارد، ستون‌نویس نشریه "American Thinker"، نیز ابراز عقیده کرده است که اوکراین باید پیشنهادهای صلح مسکو را بپذیرد، مناطق روس‌زبان را به روسیه واگذار کند و با اعلام بی‌طرفی در درگیری ژئوپولیتیکی بین غرب و روسیه موافقت کند تا مناقشه کنونی در این کشور پایان یابد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیش از این گفته بود که کی‌یف در حال سوق یافتن به‌سمت آتش‌بسی با شرایط نامطلوب است تا در کوتاهترین مدت تنش را کاهش دهد. زلنسکی در عین حال تأکید کرده بود که هرگز خودمختاری جمهوری‌های مردمی لوهانسک و دونتسک و همچنین مالکیت روسیه بر شبه‌جزیره کریمه را به‌رسمیت نخواهد شناخت.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و دهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

۱۵:۰۰- اوکراین: تا زمانی که روسیه کاملا شکست بخورد می‌جنگیم

با وجود شرایط دشوار در شرق، اوکراین همچنان شکست روسیه را به عنوان هدف روشن خود تعریف می کند. میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه در روزنامه اینترنتی بلاروسی اپوزیسیون زرکالو منتشر شد، گفت: ما تا زمانی که روسیه شکست بخورد می جنگیم. به گفته وی حداقل هدفی که توسط ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تدوین شده است، همچنان عقب نشینی نیروهای روسیه به خطوط ۲۳ فوریه – یک روز قبل از شروع جنگ است.

این مقام اوکراینی همچنین گفت: حداکثر هدف ما دستیابی به تمامیت ارضی در مرزهای شناخته شده بین‌المللی اوکراین، شکست روسیه و تحول آن است. وی گفت، در غیر این صورت، روسیه به طور مداوم تلاش خواهد کرد تا جنگ را با شدت جدید از سر بگیرد. وی افزود: جنگ تا زمانی ادامه خواهد داشت که اوکراین نشان دهد روسیه باید از خاک ما خارج شود. ما تا زمانی که روسیه شکست بخورد می جنگیم.

۱۴:۴۱- وزارت دفاع روسیه: تاکنون ۲۰۰ هواپیما و حدود ۱۲۰۰ پهپاد اوکراینی سرنگون شده است

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور طی شبانه روز گذشته هشت هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در مناطق مختلف لوهانسک سرنگون کردند که در مجموع تعداد پهپادهای منهدم شده به حدود یک هزار و ۲۰۰ فروند رسیده است.

به گفته وی، همچنین یک نقطه استقرار موقت مزدوران خارجی در منطقه لوهانسک و دو سامانه موشک پرتاب چندگانه واقع در منطقه خارکوف و ولچیاروفکا نیز منهدم شده است.

این مقام نظامی روس افزود: نیروهای مسلح روسیه با استفاده از موشک‌های بسیار دقیق تعداد زیادی از تسلیحات و تجهیزات نظامی ارسال شده از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا را منهدم کردند.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: نیروهای موشکی و توپخانه ۲۴۷ منطقه تمرکز نیروها و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین، ۱۳ مقر فرماندهی، ۶۳ موقعیت شلیک یگان‌های توپخانه و یک ایستگاه جنگ الکترونیک نیروهای مسلح اوکراین را مورد اصابت قرار دادند که شامل ۷ مورد تاسیسات سامانه موشکی پرتاب چندگانه در منطقه دونتسک است.

وی تاکید کرد: «از آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین، نیروهای مسلح روسیه تاکنون ۲۰۱ فروند هواپیما، ۱۳۰ فروند بالگرد، ۱۱۹۶ هواپیمای بدون سرنشین، ۳۳۸ سامانه موشکی ضدهوایی، ۳۵۲۵ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، ۵۱۵ سامانه موشک انداز چندگانه، ۱۹۳۳ قبضه توپخانه صحرایی و همچنین ۳۵۸۳ دستگاه خودروی ویژه نظامی ارتش اوکراین را منهدم کردند.»

۱۳:۳۵- دیپلمات روس: پاریس می‌داند ساختار امنیتی اروپا بدون روسیه ممکن نیست

آلکسی پارامانوف، مدیر بخش اول اروپایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات فرانسوی به خوبی به این واقعیت آگاه هستند که بدون روسیه ایجاد ساختار امنیتی در اروپا غیرممکن است. به گفته وی، مسکو آماده گفتگوی اصولی با پاریس در خصوص این موضوع است.

این دیپلمات امروز، دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری نووستی در این باره گفت: «پاریس اکنون دیگر متوجه شده که انطباق اجتناب ناپذیر معماری امنیتی اروپا با واقعیت‌های جدید زمان، بدون روسیه و بدون در نظر گرفتن منافع این کشور غیرممکن و بیهوده است.»

وی افزود: «امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز به این موضوع اذعان دارد، که اخیراً تاکید کرده که باید گفتگو با روسیه را ادامه دهد تا راه حل دیپلماتیکی برای مناقشه کنونی در اوکراین پیدا شود و تنها با تلاش‌های مشترک تعادل امنیتی جدیدی در اروپا ایجاد خواهد شد و نباید تسلیم وسوسه نادرست تحقیر روسیه شد.»

به گفته این دیپلمات، همه اینها به طور کامل مربوط به موضوع مذاکرات اساسی در سطح وزرای امور خارجه است که مسکو هرگز از آن اجتناب نکرده است.

پارامانوف با یادآوری اینکه نقش مستقل پاریس در جهان چند قطبی در حال از بین رفتن است، گفت: در عین حال، فرانسه هنوز آماده نیست به هشدارهای چند ساله مسکو درباره غیرقابل قبول بودن نادیده گرفتن منافع ملی و اصولی روسیه توجه کند.»

۱۳:۲۲- رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا روز پنج شنبه به کی‌یف می‌روند

روزنامه ایتالیایی "لا استامپا" گزارش می دهد که ماریو دراگی، نخست وزیر این کشور می خواهد روز پنجشنبه به همراه اولاف شولتز، صدراعظم و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به کی یف سفر کنند . سخنگوی دولت فدرال آلمان وقتی از او در این باره پرسیده شد این موضوع را تایید نکرد. پیش از این در آخر هفته گمانه زنی هایی در مورد سفر این سه رهبر اروپایی با هم به پایتخت اوکراین وجود داشت که هنوز تایید نشده است.‎

۱۳:۱۸- آلمان با وجود جنگ اوکراین همچنان جزو مهم ترین مشتریان انرژی روسیه است

با وجود کاهش واردات انرژی از روسیه، آلمان ۱۲٫۱ میلیارد یورو برای وارد کردن انرژی های فسیلی از این کشور در ۱۰۰ روز اول جنگ پرداخت کرده است. این را ارقام فعلی مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) نشان می دهد. این ارقام بر اساس آمار حمل و نقل است که محموله های کشتی و خط لوله را در بر می گیرد.

از آغاز جنگ، تنها چین گاز، نفت و زغال سنگ بیشتری از روسیه خریداری کرده است. گاز با ۷٫۸۱ میلیارد یورو بیشترین واردات آلمان از روسیه را به خود اختصاص داده است و پس از آن نفت با ۴٫۰۵ میلیارد یورو و زغال سنگ با ۰٫۲۸ میلیارد یورو قرار دارند. بر اساس این تحلیل، روسیه از ابتدای جنگ در اوکراین ۹۳ میلیارد یورو از صادرات سوخت های فسیلی درآمد داشته است.‎

۱۳:۱۴- وزیر دفاع اوکراین اتهاماتی را علیه اروپا مطرح کرد

آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، اروپا را به دلیل تعلل در تامین تسلیحاتی این کشور و خستگی ناشی از درگیری نظامی در اوکراین سرزنش کرد.

وی در مصاحبه با نشریه اکونومیست گفت: «اروپا یا کاملاً نمی‌فهمد چه اتفاقی می‌افتد، یا می‌فهمد، ولی خسته شده و دیگر کنار کشیده است».

رزنیکوف یادآور شد که برای آلمان و فرانسه، بحران اوکراین ظاهراً "یک مانع آزاردهنده" در راه رسیدن آنها به یک زندگی راحت و بدون دردسر است.

وزیر دفاع اوکراین همچنین اعتراف کرد که پس از مذاکره با همتایانش از برلین و پاریس، می‌تواند بطور واضح‌تر در این باره سخن بگوید.

۱۳:۱۰- استقبال روسیه از تلاش واتیکان برای کمک به حل مناقشه اوکراین

آلکسی پارامانوف، مدیر بخش اول اروپایی وزارت امور خارجه روسیه امروز به خبرگزاری نووستی گفت که مسکو از تلاش‌های میانجی‌گرانه واتیکان در مناقشه اوکراین استقبال می‌کند و خواستار ادامه گفت‌وگوی صادقانه و قابل اعتماد دوجانبه است.

این دیپلمات روس گفت: «رهبری واتیکان بارها آمادگی خود را برای ارائه هرگونه کمک ممکن برای دستیابی به صلح و پایان دادن به جنگ در اوکراین اعلام کرده است. صداقت در این اظهارات در عمل تایید شده و ما گفتگوی باز و قابل اعتماد با مقامات واتیکان در خصوص تعدادی از موضوعات، و در وهله نخست، درباره وضعیت انسانی در اوکراین را حفظ خواهیم کرد.»

پارامانوف همچنین تاکید کرد که ابتکارات واتیکان ممکن است تحت شرایط خاصی مورد تقاضا باشد، اگر طرف اوکراینی به سمت مذاکره روی آورد.

در عین حال، این دیپلمات خاطرنشان کرد: "در اوکراین ما با افرادی سروکار داریم که با هر مقامی بیگانه هستند."

۱۳:۰۷- آلمان مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش بیش از ۳۵۰ میلیون یورو به اوکراین را صادر کرده است

در سه ماه اول جنگ اوکراین، دولت فدرال آلمان با تحویل تسلیحات و سایر تجهیزات جنگی به ارزش ۳۵۰٫۱ میلیون یورو به اوکراین موافقت کرد ه است. این خبر بر اساس پاسخ وزارت اقتصاد فدرال و حفاظت از آب و هوای آلمان به درخواست سویم داگدلن، نماینده چپ‌ها توسط خبرگزاری آلمان منتشر شده است.

بر این اساس از روز اول جنگ در ۲۴ فوریه، تا ۱ ژوئن، دولت فدرال آلمان برای تحویل سلاح های جنگی به اوکراین به مبلغ ۲۱۹٫۸ میلیون یورو و سایر تسلیحات مانند کلاه ایمنی و جلیقه های حفاظتی به مبلغ ۸۵٫۲ میلیون یورو مجوز صادر کرده است. علاوه بر این، تسلیحات و تجهیزات ارتش آلمان به ارزش ۴۵٫۱ میلیون یورو وجود دارد که در یک روش ساده از اول آوریل برای صادرات تصویب شد. هیچ گونه تفکیک به سلاح های جنگی و سایر تسلیحات برای این کار وجود ندارد.‎

۱۳:۰۲- درخواست مجدد زلنسکی از غرب برای تحویل سامانه‌های دفاع هوایی مدرن

"ولادیمیر زلنسکی"، رئیس‌جمهور اوکراین بار دیگر از غرب خواست تا سامانه‌های دفاع هوایی مدرن را برای این کشور تامین کند. زلنسکی در سخنرانی ویدئویی روزانه خود در روز یکشنبه گفت: از زمان تهاجم روسیه در فوریه، شهرهای اوکراین مورد اصابت بیش از ۲۶۰۰ موشک دشمن قرار گرفته‌اند.

وی افزود: اینها جانهایی هستند که می‌توانستند نجات داده شوند، فجایعی هستند که می‌توانستند از آنها جلوگیری شود – اگر صدای اوکراین شنیده می‌شد. زلنسکی گفت، حتی قبل از جنگ، این کشور درخواست سیستم‌های دفاع هوایی مدرن را داشت که می‌توانست سال‌ها پیش تحویل داده شود.‎

۱۲:۵۵- درخواست شهردار کی‌یف از رهبران اروپایی در آستانه سفر به اوکراین

"ویتالی کلیچکو"، شهردار کی یف، انتظارات زیادی از سفر "اولاف شولتز"، صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا به کشورش دارد. کلیچکو در مصاحبه تلویزیونی با نشریه بیلد آلمان در کی یف گفت: ما به تحریم‌ها و تسلیحات سخت‌گیرانه سه رهبر مهم‌ترین کشورها در اسرع وقت نیاز داریم.

کلیچکو، بر این عقیده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه همچنان می خواهد کی یف را فتح کند. کلیچکو در مصاحبه با "بیلد" گفت: کی یف یک هدف بود و کی یف یک هدف باقی می ماند. پوتین گفت که مدعی تمام خاک سابق روسیه است. این مقام اوکراینی افزود: منافع پوتین به کی یف و مرز با لهستان ختم نمی شود و تا جایی که ما به او اجازه می دهیم پیشروی می کند. کلیچکو افزود: جنگ دروازه آلمان ها را نیز خواهد زد.‎

۱۲:۴۴- یک سرباز انگلیسی در جنگ اوکراین کشته شد

یک سرباز سابق بریتانیایی که برای اوکراین جنگیده بود در شهر سیورودونتسک در شرق اوکراین جان باخت. خانواده او این موضوع را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. این مرد در ماه مارس ارتش بریتانیا را ترک کرد و برای حمایت از نیروهای مسلح این کشور در برابر مهاجمان روس به اوکراین سفر کرد. وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که می خواهد از خانواده این سرباز بریتانیایی که در اوکراین جان باخته است حمایت کند.‎

۱۲:۳۳- اوکراین لیست نیازمندی‌های تسلیحاتی خود را معرفی کرد

با توجه به نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل در روز چهارشنبه، میخائیلو پودولیاک، مشاور دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستار تحویل در مقیاس بزرگ تسلیحات سنگین شده است. وی در توییتر نوشت: برای پایان دادن به جنگ، ما به تسلیحات سنگین در مقیاس برابر با روسیه نیاز داریم. نمایندگان دولت و ارتش اخیراً گزارش داده بودند که تعداد واحدهای توپخانه روسیه بسیار بیشتر است.

به گفته پودولیاک، ۱۰۰۰ قبضه توپ، ۳۰۰ راکت انداز، ۵۰۰ تانک و ۱۰۰۰ خودروی زرهی برای ایجاد شرایط تساوی مورد نیاز است. علاوه بر این، ۱۰۰۰ پهپاد مورد نیاز است‎.

۱۲:۱۷- سناتور روس: ارائه نظریه ارائه سلاح‌های هسته‌ای به اوکراین احمقانه است

ولادیمیر جباروف، معاون اول رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه اعلام کرد که برخی اظهارات درباره امکان انتقال سلاح‌های هسته‌ای به اوکراین، فراتر از واقعیت و نظری در آستانه اختلالات روانی است.

پیش از این رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه سابق لهستان و وزیر دفاع سابق این کشور که اکنون نماینده لهستان در پارلمان اروپاست، گفته بود که غرب حق دارد به اوکراین تسلیحات هسته‌ای بدهد تا روسیه دیگر جرأت حمله به این کشور را نکند.

جباروف امروز در کانال تلگرامی خود نوشت: «یک سیاستمدار حق ندارد چنین اظهاراتی را بیان کند و صحبت از انتقال احتمالی تسلیحات هسته‌ای به اوکراین فراتر از واقعیت و صادقانه بگویم، نوعی اختلال روانی است.»

این سناتور روس تاکید کرد، غرب بارها چشم خود را به روی عدم اجرای تعهدات، از جمله همکاری‌های بین‌المللی بسته است، ولی اکنون صحبت از امنیت جمعی در اروپاست که برای همه به یک اندازه اهمیت دارد.

جباروف در پایان گفت: "توافقنامه مربوط به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد و جهان باید درک کند که وقتی چنین سلاح‌هایی به دست سیاستمدارانی ناصالح بیفتد، چه تهدیدی امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار خواهد داد."‎

۱۲:۰۰- تسلیحات دقیق روسیه کارآیی خود را در اوکراین نشان داده‌اند

یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه، کارآیی تسلیحات بسیار دقیق روسی که در جریان عملیات نظامی ویژه در اوکراین مورد استفاده نظامیان این کشور قرار گرفته را بسیار خوب ارزیابی کرد.

بوریسوف امروز، دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت: «به‌درستی می توان گفت که سلاح‌های دارای دقت بالای نیروهای مسلح ما بسیار خوب کار کرده و ما در گزارش‌های روزانه وزارت دفاع درباره انهدام اهداف نظامی در اوکراین می شنویم که واحد توپخانه، پدافند هوایی و سلاح‌های استقرار هوایی عملکرد بسیار خوبی دارند.»

معاون نخست وزیر در پاسخ به این سئوال که پس از گذشت تقریباً چهار ماه از آغاز جنگ چه نتایجی از آن گرفته شده، گفت: «عصر تسلیحات بسیار دقیق در راه است، برای اینکه ارتش علاقه مند به حفظ جان سربازان تا جای ممکن است و از این رو افزایش قدرت آتش سلاح‌های دوربرد برای از کار انداختن زیرساختارها و نیروهای اصلی دشمن قبل از تماس مستقیم نظامی بین طرفین بسیار ضروری شده است و این مسئله در جریان عملیات ویژه در اوکراین در حال اجراست.»‎

۱۱:۲۸- کرملین: پیشرفت روسیه و بهبود زندگی مردم برای پوتین یک اولویت ثابت است

دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در آستانه برگزاری مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ اعلام کرد که توسعه روسیه و بهبود سطح زندگی شهروندان از اولویت‌های ثابت رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بوده و هست و هرگز تغییر نخواهد کرد.

سخنگوی کرملین یادآور شد تمرکز اصلی سخنرانی پوتین در نشست عمومی مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ روی گسترش همکاری بین‌المللی و توسعه اجتماعی و اقتصادی روسیه خواهد بود.

پسکوف پیش از این گفته بود که اظهارات رئیس جمهوری روسیه در این نشست بسیار پرمحتوا و مهم خواهد بود.

نشست عمومی مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ با حضور پوتین و برخی رهبران کشورهای متحد و شریک تجاری روسیه در تاریخ ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد ماه) برگزار می‌شود.

رئیس‌جمهور ترکیه: نمی‌توان به سیاست غرب اعتماد کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه معتقد است که نمی‌توان به کشورهای غربی و به‌خصوص به سیاست آنها اعتماد کرد.

اردوغان شب گذشته، یکشنبه گفت: «وقتی از یونان می‌پرسیم؛ "چرا این پایگاه‌های آمریکایی را ایجاد می‌کنید؟"، آنها پاسخ می‌دهند؛ "آنها برای مقابله با روسیه لازم هستند." و زمانی که از آنها سؤال شود "برای اوکراین در مقابل روسیه چه کرده‌اید؟"، حرف هایشان پر از دروغ است. نمی‌توان به غرب اعتماد کرد، به‌خصوص در مورد سیاست آنها.»

با این حال وی معتقد است که ترکیه مایل است در زمینه‌های علمی و فرهنگی با کشورهای غربی تعامل داشته باشد.

پیش از این گزارش شده بود که خوانندگان نشریه ترکی Haber7از قصد یونان برای واگذاری چهار پایگاه نظامی این کشور به ایالات متحده بسیار ناراضی هستند. آنها پیشنهاد استقرار سامانه اس‌ـ‌۴۰۰ را در پاسخ به ایجاد این پایگاه‌های آمریکایی دادند.

اردوغان قصددارد با پوتین و زلنسکی درباره غلات اوکراینی گفتگو کند

رجب طیب اردوغان، رئیس ‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که قصد دارد این هفته آینده با ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، رؤسای جمهوری روسیه و اوکراین برای تبادل نظر درباره روند اوضاع کنونی در اوکراین و همچنین «مشکل غلات» گفتگو کند.

به‌گفته وی، ترکیه در زمان حاضر به‌دلیل وقفه در عرضه محصولات کشاورزی از روسیه و اوکراین مشکلی ندارد. البته وی یادآور شد که این کشور ۵ میلیون تن گندم دارد، ولی مایل است ذخایر خود را افزایش دهد.

پیش از این، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود که آنکارا منتظر پاسخ مسکو و کی‌یف به پیشنهاد برگزاری نشستی بین روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل درباره صادرات غلات از بنادر اوکراین است.

وزیر دفاع اوکراین به اعزام سربازان آموزش‌ندیده به جبهه جنگ اعتراف کرد

آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین اعتراف کرد که با توجه به تلفات زیاد نیروهای مسلح اوکراین، مقامات این کشور سربازان جوان آموزش‌ندیده را به جبهه می‌فرستند که سپس در جریان درگیری‌ها کشته می‌شوند.

نشریه اکونومیست که با وزیر دفاع اوکراین مصاحبه کرده است، به شواهدی اشاره کرد که نشان می‌دهد سربازان جوان کم‌تجربه اوکراینی از یگان‌های داوطلب به خط مقدم جبهه جنگ با روسیه اعزام می‌شوند تا جایگزین رفقای کشته‌شده خود شوند. رزینکوف پاسخ داد که این مسئله نتیجه اجتناب‌ناپذیر حمله روسیه به اوکراین است. وی گفت: «دیگر چطور می‌توانست باشد؟ جوانان ما در خط مقدم قرار می‌گیرند، جایی که هیچ‌کس مایل نیست آنها آنجا باشند و آنها تجربه جنگ ندارند و مسلماً بسیاری از آنها کشته می‌شوند.»

وزیر دفاع اوکراین تأکید کرد که جهان باید از این مسئله مطلع شود و کاری انجام دهد.

روز شنبه مشخص شد که رئیس‌جمهوری اوکراین فرمانی را امضا کرده است که بر اساس آن نظامیان واحدهای نیروهای دفاع ارضی اوکراین اکنون می‌توانند برای انجام وظایف رزمی به مناطق جنگی اعزام شوند. در همان روز دفتر زلنسکی اعلام کرد که تلفات ارتش اوکراین هر روز بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ سرباز است.

رسانه‌ها از امکان مبادله مزدوران محکوم‌شده خارجی در دونتسک با مدویدچوک خبر دادند

"ساندی اکسپرس" روز یکشنبه به‌نقل از منابع خبری در کی‌یف گزارش داد که اوکراین امکان مبادله دو مزدور انگلیسی ـ شان پینر و آیدن آسلین را که در منطقه دونتسک محکوم به اعدام شده‌اند ـ با "ویکتور مدویدچوک" سیاستمدار مخالف اوکراینی که به‌اتهام خیانت به کشور و طرفداری از روسیه بازداشت شده است بعید نمی‌داند. به‌نوشته این نشریه، مقامات لندن هیچ گزینه‌ای را برای آزادی شهروندان انگلیسی رد نخواهند کرد.

مقام آگاه اوکراینی گفت: «پرونده این دو تبعه انگلیسی این هفته با لیز تراس، وزیر خارجه مورد بحث قرار گرفت. ما همکاری لازم در این زمینه را خواهیم داشت. قطعاً مبادله این افراد با ویکتور مدویدچوک نیز در نظر گرفته خواهد شد.»

وی همچنین یادآور شد که این موضوع باید با روسیه نیز مورد بررسی قرار گیرد، البته ابراز تردید کرد که این سیاستمدار ممکن است مورد علاقه مسکو باشد.

دنیس پوشیلین، رئیس‌جمهوری دونتسک روز گذشته گفت که دلیلی برای عفو مزدوران خارجی که توسط دادگاه عالی دونتسک به اعدام محکوم شدند، وجود ندارد.

دبیرکل اتحادیه عرب، غرب را به اعمال فشار برای مخالفت با روسیه متهم کرد

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی شب گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "مصر البلد" اعلام کرد که غربی‌ها کشورهای عربی را تحت فشار قرار داده و خواستار رأی آنها علیه روسیه در زمینه حمله نظامی روسیه به اوکراین هستند.

این مقام عرب گفت: «جهان غرب به ما فشار زیادی وارد می‌کند که "به‌نفع ما رأی دهید، علیه مواضع روسیه صحبت کنید و اقدام این کشور را سرزنش کنید."»

به‌گفته ابوالغیط، این اعمال فشارها با هدف "در محاصره قرار دادن روسیه" است.

پیش از این، نیویورک تایمز نیز گزارش داده بود که بسیاری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی روابط خود را با روسیه حفظ کرده‌اند و در برابر درخواست‌های ایالات متحده برای پیوستن به تحریم‌های ضد روسیه مقاومت می‌کنند.

طبق این اطلاعات، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به‌دنبال تأثیرگذاری بر مقامات هند، برزیل، اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس است تا مسکو را تحریم و فشار دیپلماتیک بر آن وارد کنند و به اوکراین کمک نظامی ارسال کنند، ولی موفقیت زیادی در این زمینه ندارد.

انتقاد وزیر خارجه چک از برخورد ماکرون در قبال روسیه

یان لیپاوسکی، وزیر امور خارجه چک شب گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، اصل مشکل را درک نکرده و گفته است که روسیه را نباید تحقیر کرد. وی گفت: «روسیه یک کشور متجاوز است و ما نباید به این فکر کنیم که تحقیر شده است یا نه. به‌نظر می‌رسد ماکرون اصل مشکل را به‌خوبی درک نکرده است، مسکو اهمیتی نمی‌دهد که روسیه در غرب چگونه درک می‌شود.»

وزیر خارجه جمهوری چک همچنین قول داد که این کشور بر لزوم پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا تأکید خواهد کرد. لیپاوسکی افزود: «در دوران ریاست پراگ بر اتحادیه اروپا، جمهوری چک باید تلاش کند اطمینان حاصل کند که اروپا اوکراین را فراموش نکند و به مذاکره برای پیوستن خود به اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.»

پیش از این، در اوایل ماه ژوئن، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته بود که فدراسیون روسیه نباید تحقیر شود، زیرا دیر یا زود سایر کشورها باید با مسکو همکاری کنند.

سناتور روس: تغییراتی در مواضع غرب در قبال اوکراین دیده می‌شود

آلکسی پوشکوف، عضو بلندپایه شورای فدراسیون (سنای) روسیه صبح امروز، دوشنبه، در خصوص اظهارات شب گذشته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، که اعتراف کرده است که اوکراین برای بازگرداندن صلح در این کشور باید امتیازات ارضی بدهد، اظهار نظر کرد. به‌عقیده این سناتور روس، سخنان دبیرکل ناتو حاکی از «تغییر» مواضع غرب در قبال اوکراین است.

پوشکوف در کانال تلگرامی خود نوشت: «برخی پایتخت‌های اروپایی از قبل متوجه شده‌ا‌ند که اوکراین قادر به پیروزی در جنگ نیست و در حال بررسی گزینه‌هایی برای حل‌وفصل این بحران از راه دیپلماتیک هستند.»

وی یادآور شد که علاوه بر هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، برخی دیگر از سیاستمداران غربی معتقدند که کی‌یف به‌منظور جلوگیری از ادامه درگیریها باید به مسکو امتیازی بدهد.

سناتور پوشکوف تأکید کرد: این در حالی است که برخی کشورها، از جمله ایالات متحده فقط سعی دارند مناقشه نظامی کنونی تا جای ممکن طولانی شود تا روسیه را تضعیف کنند.

مونته‌نگرو به ششمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه پیوست

مونته‌نگرو رسماً از بسته ششم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه به‌دلیل حمله به اوکراین حمایت کرد، این مسئله شب گذشته در گزارشی از سوی رادیو و تلویزیون مونته‌نگرو اعلام شد و بیانیه مربوطه در وب‌سایت شورای اتحادیه اروپا نیز منتشر شد.

همچنین گزارش شده است که دریتان آبازوویچ، نخست وزیر مونته‌نگرو، دعوت ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین را برای سفر به کی‌یف پذیرفته است، پیش از آن، آبازوویچ گفته بود که مونته‌نگرو که هنوز عضو اتحادیه اروپا نیست، آماده است کمک‌های کارشناسی و سیاسی لازم را برای پیوستن به اتحادیه اروپا به اوکراین ارائه کند.

اتحادیه اروپا تاکنون شش بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرده است.

پیش از این، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان خواستار پیوستن صربستان به تحریم‌های ضدروسی شده و تأکید کرده بود که تحریم‌ها علیه روسیه بلافاصله پس از پایان جنگ لغو نخواهد شد، بلکه این اقدام ابتدا مستلزم عادی‌سازی وضعیت است.

مقام کرملین: ساکنان دونباس هشت سال از حق روسی‌بودن خود دفاع کردند

سرگئی کرینکو، معاون اول رئیس‌جمهوری روسیه روز یکشنبه یادآور شد که ساکنان منطقه دونباس به‌مدت هشت سال است که از حق خود برای روسی‌بودن دفاع می‌کنند.

این مقام کرملین گفت: «آنچه در زمان حاضر در جهان اتفاق می‌افتد یک چالش بزرگ و جدی است، ولی برای مردم ساکن منطقه دونباس، که هشت سال از حق خود برای انتخاب سرنوشت خویش و از حق خود برای روسی‌بودن، یعنی حق خویش برای انتخاب فرهنگ روسی، صحبت به‌زبان روسی و خواندن کتاب به‌زبان روسی و آموزش زبان مادری به فرزندان خود دفاع کردند، این مسئله اهمیت زیاد و حیاتی داشته و نمونه بارز دفاع از حق خود برای انتخاب مستقل سرنوشت یک ملت است.»

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین| شولتز، ماکرون و دراگی به اوکراین می‌روند/ گشایش بیش از ۱۶هزار پرونده جنایی علیه نظامیان روسیهتحولات اوکراین| روسیه تدابیری تلافی‌جویانه در واکنش به ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین اتخاذ می‌کند/ مذاکرات وزرای خارجه روسیه و ترکیه درباره صادرات غلات اوکراینتحولات اوکراین| بی‌اعتمادی روسیه به عدم استفاده از موشک‌های دوربرد آمریکایی علیه این کشور/ مخالفت کی‌یف با طرح روسیه ـ ترکیه برای حل مشکل غلاتتحولات اوکراین| تحریم روسیه علیه ۲ وزیر آمریکایی/ پوتین: دهه ۲۰۲۰ دوره تقویت حاکمیت اقتصادی روسیه استتحولات اوکراین| حمله موشکی روسیه به کی‌یف پس از ۳۸ روز/ پوتین خطاب به غرب: اگر موشک‌های دوربرد به اوکراین بدهید به اهداف جدیدی حمله می‌کنیم

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران