کد خبر:5401
پ
۱۴۰۱۰۱۲۷۰۲۰۷۱۵۷۸۳۲۵۱۳۹۴۵۴

تظاهرات در بغداد، نجف و کربلاء در اعتراض به تأخیر در تشکیل دولت

مردم عراق روز جمعه در اعتراض به تأخیر در تشکیل دولت جدید در شهرهای مختلف این کشور از جمله بغداد، نجف و کربلاء تظاهرات کردند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عراقی‌ها عصر روز جمعه در بغداد و چند شهر دیگر مانند واسط، کربلاء،..

مردم عراق روز جمعه در اعتراض به تأخیر در تشکیل دولت جدید در شهرهای مختلف این کشور از جمله بغداد، نجف و کربلاء تظاهرات کردند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عراقی‌ها عصر روز جمعه در بغداد و چند شهر دیگر مانند واسط، کربلاء، نجف، سلیمانیه، مثنی، بصره، بابل و دیوانیه تظاهرات برگزار کرده و خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید شدند.

به گزارش السومریه نیوز، معترضان با سر دادن شعارهایی خواستار پایان دادن به اختلافات سیاسی و خروج از بن‌بست سیاسی شده و اعلام کردند که باید هر چه زودتر دولتی تشکیل شود که خواسته‌های شهروندان عراقی را برآورده کند.

در همین ارتباط، عدنان العیدانی از فعالان عراقی حاضر در تظاهرات به العربی الجدید گفته که این تظاهرات در صورت حل نشدن پرونده تشکیل دولت، تظاهرات و اعتراضات همه شهرها و مناطق عراق را در بر خواهد گرفت.

سازمان‌دهندگان تظاهرات با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که تظاهرات آنها در اعتراض به وضعیت فقر، گرانی، درمان، آموزش ضعیف، فساد و نبود قانون صورت گرفته است و به دلیل همین اوضاع است که تشکیل دولت با تأخیر مواجه می‌شود.

با گذشت شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، هنوز چشم انداز تشکیل دولت جدید در این کشور مبهم است. علت اصلی تشکیل دولت جدید عدم تفاهم احزاب و ائتلافات سیاسی در چگونگی تشکیل دولت و اصرار ائتلاف سه گانه بارزانی-صدر و حلبوسی بر تشکیل دولت اکثریت و کنار گذاشتن بخش بزرگی از نیروهای سیاسی عراق گزارش شده است. در صورتی که روند کنونی تشکیل دولت در این کشور ادامه یابد راهی برای برون رفت از بن بست سیاسی متصور نیست.

یکی از علل اصلی بن بست کنونی در عراق را ناتوانی ائتلاف سه گانه حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر و ائتلاف بخشی از سنی های عراق به رهبری الحلبوسی رئیس مجلس این کشور برای تشکیل دولت اکثریت از طریق مجاب کردن دو سوم ۳۲۹ نماینده مجلس برای تشکیل جلسه تعیین رئیس جمهور جدید کشور از میان احزاب کرد است.

این ائتلاف همچنان ناتوان از تشکیل دولت جدید عراق خواهد بود و جریان صدر با داشتن بیشترین تعداد نماینده در مجلس عراق چاره ای جز دعوت از چهارچوب هماهنگی برای مشارکت در تشکیل دولت نخواهد داشت و به این ترتیب، دولت جدید عراق نیز مانند گذشته شامل اکثر احزاب و گروه‌های سیاسی این کشور خواهد بود.

انتهای پیام

فدراسیون صنعت نفت ایران