کد خبر:7978
پ
۱۳۹۵۰۸۰۴۱۳۲۶۲۷۶۷۹۰۲۴۳۵۴

جزئیات طرح جدید مجلس برای اعطای اقامت/ اتباع درچه‌صورت می‌توانند اقامت ۱۰ساله بگیرند؟

عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی جزئیات طرح مجلس برای ساماندهی اتباع بیگانه را تشریح کرد. – اخبار سیاسی – ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جزئیات طرح سام..

عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی جزئیات طرح مجلس برای ساماندهی اتباع بیگانه را تشریح کرد.

– اخبار سیاسی –

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جزئیات طرح ساماندهی اتباع بیگانه در مجلس، گفت: تمامی کشورهای مهاجرپذیر، مهاجرت را که یک تهدید است به فرصت تبدیل کرده‌اند و با این اقدام هم مسئله کاهش جمعیت را حل کرده و هم نیروی کار مورد نیاز خود را تأمین کرده‌اند.

وی افزود: این کشورها با ساماندهی اتباع بیگانه و با برنامه‌ریزی از نظر فرهنگی در طولانی‌مدت این افراد را در جامعه خود هضم کرده‌اند که کشور آلمان در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه "ما هم می‌توانیم از تجربه کشورهایی که در این زمینه موفق عمل کرده‌اند، استفاده کنیم"، ادامه داد: یکی از راهکارهای افزایش جمعیت علاوه بر اقدامات تشویقی و حمایتی استفاده از فرصت و جذب مهاجران است که برخی از کشورها از این فرصت بهره برده‌اند.

ابوترابی اضافه کرد: با توجه به اینکه کشورمان ما مهاجرپذیر و هم مهاجرفرست است و از طرفی هم مرزهای طولانی و گسترده‌ای دارد، مهار این مرزها دشوار است و از سوی دیگر مسائل داخلی همسایگان ما در چند سال اخیر باعث شده است ایران مأمن برای مهاجران باشد.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط فوق لازم است ما نگاه امنیتی‌مان به مهاجران را به رویکرد اجتماعی تغییر دهیم، با این نگاه است که ما می‌توانیم تهدید مهاجران را به فرصت تبدیل کنیم.

نماینده نجف‌آباد در مجلس با تأکید بر اینکه "ما طرح ساماندهی اتباع بیگانه و اعطای اقامت را بر اساس مواردی که ذکر شد تهیه و تدوین کرده‌ایم"، افزود: براساس طرح مذکور، سازمان ملی مهاجرت ذیل نهاد ریاست‌جمهوری تشکیل می‌شود که وظیفه این سازمان ساماندهی کسانی که از ایران مهاجرت کرده‌اند و هم مهاجرانی که وارد ایران شده‌اند، می‌باشد.

ابوترابی با تأکید بر اینکه "مبنای کار ما در این طرح اقامت است نه تابعیت"، گفت: ما باید ابتدا از مهاجران یک بانک اطلاعاتی از جمله انگشت‌نگاری چهره‌نگاری تهیه کنیم و بعد به فرد کارت ملی یک‌ساله دهیم.

وی ادامه داد: اگر شخص جرمی مرتکب نشد، یک سال اقامت را به ۳ سال تبدیل می‌کنیم و برخی از حقوق شهروندی از جمله امکان باز کردن حساب در بانک، تشکیل پرونده در محاکم قضایی و امکان اشتغال و غیره داده می‌شود؛ پس از ۳ سال اگر بازهم جرمی مرتکب نشد این اقامت به ۵ سال افزایش می‌یابد.

نماینده نجف‌آباد در مجلس تصریح کرد: البته همه مجوز افزایش اقامت‌ها در هر مرحله با انجام مصاحبه و کسب اطلاعات از محل سکونت، شغل، پرداخت مالیات و بیمه و غیره انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از ۵ سال وارد مجوز ۷ساله می‌شویم که اتباع در این مرحله باید خواندن و نوشتن ایرانی بلد باشند، محل سکونتشان مشخص باشد، در این مرحله امکان خریدو فروش خودرو نیز به آنها داده می‌شود.

ابوترابی با ابراز اینکه "بعد از این مرحله وارد مجوز ۱۰ساله اقامت می‌شویم که فرد در این مرحل امکان خرید ملک هم دارد"، تصریح کرد: پس از این مرحله تا زمانی که فرد شرایط لازم برای اقامت را رعایت کند، می‌تواند در کشور بماند و نیازی به تمدید مدت اقامت نیست مگر اینکه جرمی مرتکب شود که در این صورت از کشور طرد می‌شود.

وی افزود: طبق این طرح یک اقامت افتخاری هم در نظر گرفته شده است که این شامل کسانی می‌شود که برای ایران اقدامات مؤثر و بسیار بزرگی انجام داده باشد. این افراد علاوه بر امکان خرید و فروش خانه و خودرو و غیره می‌توانند در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کنند و در بخش کارمندان غیرحاکمیتی استخدام شوند.

ابوترابی در توضیح پذیرفته شدن و عنوان شهروند افتخاری گفت: شورای‌عالی مهاجرت که رئیس جمهور، مسئولان ستادکل و وزرا در آن عضویت دارند باید این شخص را به‌عنوان شهروند افتخاری قبول کنند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس در پایان تصریح کرد: همچنین بر اساس این طرح تمامی کارفرمایان موظف هستند که اتباع دارای کارت ملی به‌کار بگیرند و در سامانه مربوطه مشخصات و فیش حقوقی آنها را ثبت کنند.

فراهم‌شدن امکان اقامت ۳ماهه در کشورهای "شینگن" بدون اخذ ویزا

انتهای‌ پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران