کد خبر:5757
پ
۱۴۰۱۰۲۰۶۱۶۴۶۱۱۹۹۴۲۵۲۱۴۶۴۴

جزییات جدید از ملاقات مقامات ایران و طالبان/اعلام سیاست‌های طالبان در قبال مسائل مرزی با ایران

رئیس ارکان قوای مسلح و سرپرست هیئت رهبری طالبان در دیدار با معاون سفارت ایران سیاست‌های هیئت حاکمه افغانستان در قبال مسایل مرزی با ایران را اعلام کرد. – اخبار بین الملل – به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلا..

رئیس ارکان قوای مسلح و سرپرست هیئت رهبری طالبان در دیدار با معاون سفارت ایران سیاست‌های هیئت حاکمه افغانستان در قبال مسایل مرزی با ایران را اعلام کرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ساعاتی قبل با «مولوی شبیر احمد» رئیس ارکان قوای مسلح و سرپرست هیئت رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی با جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

شبیر احمد با اشاره به فضای همکاری میان دو دولت جمهوری اسلامی ایران و هیئت حاکمه سرپرست افغانستان، در مورد حل و فصل برخی سوء تفاهم‌های مرزی اظهار داشت: بنا بر دستور هیئت رهبری طالبان، هیئتی چهار نفره از مقامات نظامی و دفاعی افغانستان تشکیل شده تا با مذاکره و گفت‌گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران شرایط همکاری‌های مرزی میان دو کشور را تسهیل کند.

وی همچنین تصریح کرد: سیاست بزرگان ما در قبال کشورهای همسایه به ویژه جمهور ی اسلامی ایران که میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است، عدم بروز هرگونه جنگ و درگیری و حرکت به سوی همکاری‌های همه‌جانبه مرزی است.

شبیر احمد در مورد حضور برخی نیروهای طالبان در مرز کشورمان گفت: بزرگان حکومت به ویژه وزیر دفاع دستور داده‌اند که هیچ فردی اجازه بروز کوچکترین درگیری را در مرزهای جمهوری اسلامی ندارند و آرایش نظامی در مرز مشترک ممنوع است.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود از گذشته در مرزهای مشترک دو کشور افزود: از جمهوری اسلامی ایران این درخواست را داریم تا در زمینه‌های مختلف امنیت مرزی اعم از جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر و همچنین مبارزه با تروریسم با حکومت جدید افغانستان همکاری همه‌جانبه‌ای داشته باشد.

در پایان این دیدار مقرر گردید هیئت چهار نفره هیئت حاکمه سرپرست افغانستان بعد از عید فطر با مقامات کشورمان در یکی از پایتخت‌ها و یا در مرز مشترک دیدار و مسائل مختلف مرزی را حل و فصل نمایند.

همچنین مقرر گردید تا مولوی بریانی معاون سپاه هرات وعضو هیئت امروز در مرز با سردار شجاع مرزبان جمهوری اسلامی در خراسان بمنظور رفع سوء تفاهمات دیدار دوستانه داشته باشند.

امنیت مرزها محور دیدار معاون سفارت ایران با رئیس کارگروه وزارت دفاع طالبانوزیر امور مهاجرین هیئت حاکمه افغانستان به ایران سفر می‌کند

گفتنی است که دو روز گذشته اخباری مبنی بر تشکیل آرایش نظامی و احتمال بروز درگیری در مرزهای مشترک ایران و افغانستان منتشر گردیده بود که مقامات هر دو کشور این موضوع را رد کرده و تاکید نمودند که به دنبال حل مسائل موجود از طریق گفت‌وگو و مذاکره هستند.

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران