کد خبر:7820
پ
۱۳۹۶۰۹۱۶۱۵۱۴۲۴۷۹۱۱۲۷۱۶۰۴۴

عراق| از سفر حج مقتدی صدر تا موضع حزب دموکرات درباره ایران

در آستانه جلسه فردای پارلمان عراق رایزنی‌های هیئت هماهنگی با گروه‌های سیاسی دیگر و نیز تلاش برای قانع کردن صدر از تصمیمش ادامه دارد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جاسم العلوی» نماینده ائتلاف دولت قانون عراق گفت: گروه‌ها..

در آستانه جلسه فردای پارلمان عراق رایزنی‌های هیئت هماهنگی با گروه‌های سیاسی دیگر و نیز تلاش برای قانع کردن صدر از تصمیمش ادامه دارد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «جاسم العلوی» نماینده ائتلاف دولت قانون عراق گفت: گروه‌های سیاسی به‌دنبال خروج صدر از روند سیاسی کمیته‌های گفتگو به‌منظور ترسیم شکل دولت آتی تشکیل داده‌اند.

وی از تداوم رایزنی میان چارچوب هماهنگی و گروه‌های سیاسی خبر داد و به تلاش‌ها برای منصرف کردن صدر از تصمیمش اشاره کرد.

العلوی گفت: اگر صدر بر تصمیمش اصرار داشته باشد که نمایندگان جایگزین نمایندگان صدر انتخاب خواهند شد و روند تشکیل دولت دنبال خواهد شد زیرا باوجود بحران‌های زیاد مانند آب و برق ادامه تأخیر جایز نیست.

ائتلاف فتح به‌دنبال تشکیل دولتی قوی است

«محمود الحیانی» از رهبران ائتلاف فتح عراق هم گفت: ائتلاف فتح به‌دنبال تشکیل دولتی قوی است که قادر به مقابله با مشکلات باشد. این دولت با مشارکت همه خواهد بود. ائتلاف فتح خواهان مشارکت جریان صدر در دولت آتی است زیرا آنها وزنه سیاسی مهمی هستند.
الحیانی در عین حال تشکیل دولت را آسان ندانست.

سفر مقتدی صدر به عربستان

«حیدر الخفاجی» نماینده مستعفی صدر در پارلمان عراق از عزم مقتدی صدر برای سفر به عربستان و ادای فریضه حج پرده برداشت.

وی به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد.

حزب دموکرات: روابط خوبی با ایران داریم

«بنکین ریکانی» عضو حزب دموکرات کردستان عراق گفت که ائتلاف حزبش با جریان صدر و السیاده به‌منظور تغییر در روند سیاسی در عراق بوده است.

وی افزود: پس از خروج صدر از روند سیاسی عراق دستان ما به‌سوی فراکسیون بزرگ به‌منظور خروج عراق از بن‌بست سیاسی دراز است. «پارتی» و «السیاده» به اصول هم‌پیمانی با ائتلاف «نجات میهن» پایبند هستند.

ریکانی در ادامه حذف گفتگوی ملی را فاجعه سیاسی دانست و دودستگی را به‌نفع عراق ندانست.

وی بیان کرد: پارتی و السیاده روند جایگزینی نمایندگان پارلمان را به چالش نخواهند کشید.

این عضو حزب دموکرات گفت: احتمالاً فتح بزرگترین تشکل سیاسی و به‌دنبال آن ائتلاف دولت قانون و جریان حکمت ملی و دیگر گروهها خواهند بود.

وی درباره ویژگی‌های نخست وزیر آتی هم اعلام کرد که باید دارای حکمت، مقبولیت و پیشینه سیاسی درخشان باشد.

عضو حزب دموکرات کردستان عراق درباره روابط حزب دموکرات با ایران هم گفت: پارتی روابط خوبی با ایران دارد و سوءبرداشت‌هایی از سوی برخی طرف‌های سیاسی وجود دارد.

السیاده: ماراتن تشکیل دولت آسان نیست

«رعد الدهلکی» نماینده وابسته به ائتلاف حاکمیت هم گفت روند سیاسی دارای ابهامات زیادی است و افقی روشن از تشکیل دولت جدید وجود ندارد.

وی نبود جریان صدر را تأثیرگذار دانست و در ادامه تأکید کرد: ماراتن تشکیل دولت آسان نیست و همه باید نرمش به خرج دهند. تاکنون جلسات گفتگو درباره تشکیل دولت آتی تشکیل نشده است.

در جلسه فردا چه خواهد گذشت؟

«عائد الهلالی» تحلیلگر سیاسی عراقی گفت: جلسه فردا (پنج‌شنبه) مجلس نمایندگان، نقطه شروع تکمیل فرایند مطالبات و سرفصل‌های قانون اساسی و تشکیل دولت است.

گفت: به‌نظر می‌رسد کسی در سوت فرایند سیاسی دمیده است و در جلسه مجلس در روز پنج‌شنبه شاهد سوگند اعضای جدید مجلس خواهیم بود و پس از آن مذاکرات جدی و فعال برای تشکیل دولت آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: تنها گام‌هایی باقی مانده است که باید رؤسای فراکسیون‌ها با یکدیگر برای تکمیل برخی سرفصل‌های قانون اساسی در جلسه انتخاب ریاست‌جمهوری بردارند و به‌نظر من کردها در این موضوع و همچنین موضوع نخست‌وزیری درنگ نخواهند کرد.

این تحلیلگر عراقی با اشاره به اینکه هیئت اعزامی اقلیم کردستان با چارچوب هماهنگی و دیگر شرکای سیاسی دیدار کرده و مسیرهای فرایند سیاسی را مشخص کرده‌اند و کسی نیست که به تأخیر در تشکیل دولت تمایل داشته باشد، بیان کرد: چارچوب هماهنگی تأکید کرده است که دولت آتی دولت خدمت ملی و یک دولت توافقی است.

براساس اعلام رئیس مجلس عراق، جلسه فوق‌العاده مجلس عراق فردا (پنج‌شنبه) برگزار می‌شود.

موضع‌گیری الکاظمی درباره روابط با همسایگان

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق تصریح کرد: عراق در سیاست خارجی خود در منطقه، سیاست آرام کردن را در پیش گرفته است.

وی افزود: سیاست ما از لحظه اول، پیروی از سیاست توازن و تلاش برای برقراری روابط حسنه با همسایگان و دوستانش بوده است تا این روابط در خدمت شهروندان باشد.

جلسه فوق‌العاده پارلمان عراق / تاکتیک آتی صدر چیست؟عراق| از درخواست برای جلسه اضطراری پارلمان تا آخرین فرصت گروه‌های سیاسیعراق| از رایزنی هیئت هماهنگی برای تشکیل دولت تا موضع‌گیری بارزانی

الکاظمی تأکید کرد: عراق تمامی عناصر موفقیت را دارد و از موقعیت استراتژیک مهم و مردم خلاقی برخوردار است که می‌تواند در تکامل اقتصادی و توسعه ایفای نقش کند.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران