کد خبر:10545
پ
۱۴۰۱۰۶۱۷۲۲۴۹۲۷۷۷۸۲۶۰۵۵۷۸۴

ملکه الیزابت؛ آخرین بازمانده کودتاگران ۲۸ مرداد

ملکه الیزابت دوم یکی از طراحان کودتای ۲۸ مرداد و برانداختن دولت دکتر مصدق و بازگرداندن محمدرضا شاه بود. – اخبار سیاسی – به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، ملکه الیزابت دوم که ساعتی پیش کاخ باکینگهام مرگ وی در سن ۹۶ سالگی را اعلام کرد، در حوادث مختلف..

ملکه الیزابت دوم یکی از طراحان کودتای ۲۸ مرداد و برانداختن دولت دکتر مصدق و بازگرداندن محمدرضا شاه بود.

– اخبار سیاسی –

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، ملکه الیزابت دوم که ساعتی پیش کاخ باکینگهام مرگ وی در سن ۹۶ سالگی را اعلام کرد، در حوادث مختلفی در طول دوران سلطنتش در ارتباط با ایران نقش ایفا کرد.

یکی از این اتفاقات، نقش انگلستان در کودتای ۲۸ مرداد و برانداختن دولت دکتر مصدق و بازگرداندن محمدرضا شاه بود.

با این کودتا، ملی شدن صنعت نفت به فراموشی سپرده شد و با عقد قرارداد کنسرسیوم، امتیاز نفت ایران در سلطه دول بیگانه قرار گرفت.

این کودتا که با همکاری آمریکا و انگلستان و هماهنگی حکومت شاه انجام شد، به عملیات آژاکس معروف است.

البته انگلستان پیشتر عملیات چکمه را برای برانداختن دولت مصدق طراحی کرده بود اما با لو رفتن کودتا، مصدق دستور تعطیلی سفارت انگلستان و اخراج تمام دیپلمات‌های این کشور را صادر کرد.

طرح دوم در روز ۲۵ مرداد قرار بود انجام شود. در نیمه شب روز ۲۴ مرداد رمز (حالا دقیقاً نیمه شب است) از رادیو BBC اعلام شد که این کودتا نیز کشف و نافرجام ماند.

برخی مورخان کودتای ۲۵ مرداد را پوششی برای به ثمر رساندن ۲۸ مرداد می‌دانند.

کودتای ۲۸ مرداد در زمان ریاست‌جمهوری آیزنهاور در آمریکا مقارن با نخست وزیری چرچیل و سلطنت الیزابت دوم در انگلستان و پادشاهی محمدرضا پهلوی و نقش‌آفرینی سرلشگر فضل‌الله زاهدی انجام پذیرفت.

از میان عاملان این دخالت خارجی در سرنوشت ایران، تنها ملکه انگلستان زنده بود که امروز درگذشت.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران