کد خبر:5433
پ
۱۴۰۰۰۸۱۴۰۸۳۰۴۷۷۰۱۲۳۹۸۱۶۲۴

هواشناسی ایران ۱۴۰۱/۰۱/۲۶؛ هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی/ احتمال سیلاب ناگهانی در ۲۲ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به احتمال وقوع سیلاب ناگهانی، آب‌گرفتگی معابر و برخورد صاعقه در ۲۲ استان هشدار داد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگ..

سازمان هواشناسی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به احتمال وقوع سیلاب ناگهانی، آب‌گرفتگی معابر و برخورد صاعقه در ۲۲ استان هشدار داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی تا روز سه‌شنبه آینده گذر متناوب امواج تراز میانی جو از کشور پیش‌بینی شده و امروز در مناطقی از جنوب غرب، جنوب و مرکز کشور، نیمه غربی کرمان، یزد، دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌های همدان، مرکزی،‌ قم، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز،‌ شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ابرناکی، رگبار باران،‌وزش باد شدید،‌ خیزش گردوخاک و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

فردا شنبه گستره فعالیت سامانه بارشی نوار شمالی، مرکز، شرق، جنوب، جنوب شرق کشور و همچنین دامنه‌های زاگرس در استان‌های مرکزی،‌ قم و شرق لرستان و ارتفاعات جنوب غرب کشور را در برمی‌گیرد.

طی امروز و فردا شمال خلیج‌فارس مواج و متلاطم است و در شمال غرب و غرب کشور روند کاهش نسبی دما روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه آینده گستره فعالیت سامانه بارشی در شرق دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز در شرق تهران و سمنان،‌ شمال شرق و شرق کشور و شمال سیستان و بلوچستان و کرمان است و در شرق خراسان رضوی و غرب خراسان شمالی رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

دوشنبه آینده در منطق خراسان، شرق سزد، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات کرمان افزایش ابر،‌رگبار،‌وزش باد شدید،‌رعدوبرق و کاهش نسبی دما روی می‌دهد. در مناطقی از خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش‌ها شدت خواهد داشت. سه‌شنبه هفته آینده سامانه بارشی در خراسان رضوی باعث رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید شده و در بعدازظهر این روز از کشور خارج می‌شود.

همچنین طی روزهای شنبه و یکشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و در دامنه‌های جنوبی البرز و شمال کشور روند کاهش دما و در برخی مناطق رویداد تگرگ انتظار می‌رود.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹

نوع مخاطره: رگبار باران،رعدوبرق، تگرگ، وزش باد شدید، خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: گلستان، سمنان، خراسان شمالی، شرق مازندران.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸: گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات و شرق تهران.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹: خراسان رضوی، خراسان جنوبی و نیمه شرقی خراسان شمالی.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی محلی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، برخورد صاعقه، اختلال در ترددهای برون شهری، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، آسیب به سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده.

توصیه: عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در تردد و سفرهای برون‌شهری. پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره.

*توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک ،در برخی نقاط بارش تگرگ.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۲۶: تهران، البرز، قزوین، قم، شمال سمنان، گلستان، خراسان شمالی، مرکزی لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، نیمه غربی یزد، ارتفاعات کرمان.

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: تهران، البرز، قم، مرکزی، شمال اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، یزد، ارتفاعات کرمان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸: سمنان، مازندران، شمال سیستان و بلوچستان، شرق اصفهان، یزد، شمال کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید، اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، استحکام سازه‌های موقت.

*توصیف سامانه دوم: وزش باد نسبتا شدید موقت و خیزش گردوخاک

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۵: مرکزی، زنجان، قم، قزوین، تهران، البرز، سمنان، یزد، اصفهان.

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۲۶: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، هرمزگان، همدان، مرکزی، البرز، تهران، قم، قزوین.

شنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۷: قم، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، بوشهر، جنوب استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس.

اثر مخاطره: گردوخاک، کاهش دید افقی ، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد.

توصیه: احتیاط در ترددهای برون شهری و جاده های کویری، استحکام سازه‌های موقتی، عدم تردد و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران