کد خبر:6130
پ
۱۴۰۰۱۱۱۶۱۴۰۰۲۶۷۹۳۲۴۶۹۱۱۴۴

پزشکی قانونی: قاتل شهید رنجبر در زمان جنایت دارای قوه تمیز و اراده بود

کمیسیون پزشکی قانونی به استعلام شعبه یک دادگاه کیفری یک استان فارس پاسخ داد و در آن اعلام کرد؛ قاتل شهید رنجبر در زمان جنایت دارای قوه تمیز و اراده بود. – اخبار اجتماعی – به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شهید علی‌اکبر رنجبر، افسر نیروی انتظام..

کمیسیون پزشکی قانونی به استعلام شعبه یک دادگاه کیفری یک استان فارس پاسخ داد و در آن اعلام کرد؛ قاتل شهید رنجبر در زمان جنایت دارای قوه تمیز و اراده بود.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شهید علی‌اکبر رنجبر، افسر نیروی انتظامی در بهمن‌ماه پارسال و در جیان مأموریت گشت شبانه از سوی یکی از متهمین و در خیایان با سلاح سرد مجروح و دقایقی بعد به شهادت رسید. قاتل، خیلی سریع شناسایی و دستگیر شد و با توجه به بروز حساسیت در جامعه برای محاکمه قاتل، دادگاه وی خیلی زود برگزار و پس از برگزاری جلساتدادرسی، حکم قصاص از سوی قاضی صادر شد.

پس از صدور حکم، وکیل قاتل به رأی صادره اعتراض کرد که در پی آن پرونده برای اعلام نظر به دیوان‌عالی کشور فرستاده شد که دیوان بعد از بررسی رأی قصاص را نقض کرد و دستور به بررسی مجدد این پرونده داد.

در حکم شعبه نهم دیوان ‌عالی در خصوص این پرونده آمده است: نظر به اینکه با توجه به محتویات پرونده پاسخ‌های روشنی توسط متهم در دفاع از خویش مطرح نشده و این امر حکایت از امکان اختلال روانی وی دارد به‌علاوه اینکه در هنگام بررسی مددکاری برای تشکیل پرونده شخصیت، عنوان شده نیاز به معاینه روانی از سوی پزشکی قانونی دارد و با توجه به اینکه به نظریه پزشکی قانونی اعتراض شده اما به هیئت تخصصی مربوطه ارجاع نشده است و هیچ انگیزه‌ای اعم از سیاسی یا شخصی در پرونده مطرح نشده و با اینکه متهم خودروی پلیس و مأموران مسلح را دیده و به‌‌صورت ابتدایی به آنها حمله کرده و اینکه گزارش شده اختلال روانی در خانواده آنها مسبوق به سابقه بوده و بعضی از افراد خانواده وی اقدام به خودکشی کرده‌اند، اعتراض وکیل محکوم‌علیه در این موارد موجه است و حکم صادره نقض می‌شود تا دستور داده شود کمیسیون تخصصی پزشکی قانونی با معاینه متهم و ملاحظه پاسخ‌هایی که در دفاع از خود ارائه داده نسبت به اعلام پاسخ درباره اینکه آیا متهم جنون حتی از نوع ادواری دارد یا خیر و این‌که آیا فعل وی از روی اراده و اختیار صادر شده است یا خیر اعلام نظر کند.

کمیسیون پزشکی قانونی در پاسخ به استعلام درخواستی از سوی شعبه یک دادگاه کیفری یک استان فارس اعلام کرده است: "از نامبرده مصاحبه و معاینه روان‌شناختی انجام شد. در حال حاضر علائمی از اختلال عمده روانی در وی مشاهده نمی‌شود و دارای قوه تمیز و اراده است. طبق قرائن در زمان ارتکاب بزه نیز دارای قوه تمیز و اراده بوده است. نامبرده مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی است."

استعلام شعبه یک دادگاه کیفری یک استان فارس از کمیسیون پزشکی قانونی مبنی بر این بوده که؛ آیا متهم در زمان ارتکاب جرم و نیز در حال حاضر دارای قوه تمیز و اراده بوده است یا خیر؟

بدین ترتیب پرونده قاتل ستوان ‌یکم شهید علی‌اکبر رنجبر وارد مرحله جدیدی شده است و شعبه یک دادگاه کیفری یک استان فارس به زودی حکم جدیدی در خصوص جنایت رخ داده در شامگاه یازدهم بهمن ۱۴۰۰ در بیدزرد استان فارس را صادر خواهد کرد.

قاتل شهید رنجبر به قصاص محکوم شد

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران