کد خبر:5474
پ
۱۴۰۱۰۱۲۸۱۴۵۵۳۲۴۳۵۲۵۱۵۰۰۹۴

گزارش| حال و هوای سفره‌های افطار در حرم مطهر رضوی/ مهمانی ماه خدا بر سر سفره حضرت رضا (ع) + فیلم

گروه استان‌ها ـ مطابق رسم هرساله، امسال هم زائران امام مهربانی ها مهمان ضیافت افطاری ساده در جوار بارگاه مطهر رضوی شدند. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، وقتی پا به بارگاه مطهر رضوی(ع) می‌گذاریم حال و هوایی عجیب انسان را فرا می..

گروه استان‌ها ـ مطابق رسم هرساله، امسال هم زائران امام مهربانی ها مهمان ضیافت افطاری ساده در جوار بارگاه مطهر رضوی شدند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، وقتی پا به بارگاه مطهر رضوی(ع) می‌گذاریم حال و هوایی عجیب انسان را فرا می‌گیرد، این همان حس و حالی است که همه مشتاقانی که این روزها مهمان حضرت(ع) هستند از آن سخن می‌گویند.

افطار، اطعام و اکرام سنتی نیکو بوده که از دیرباز در فرهنگ مسلمانان وجود داشته است، در صحن‌های حرم مطهر تعدادی از خادمان آقا پذیرایی شایسته‌ای از میهمانان امام رضا(ع) دارند.

در ورودی‌های بست باب الهادی و باب الکاظم حرم مطهر امام رضا (ع)، سفره‌های نورانی حضرت پهن شده و در این سفره‌ها که انتهای آن به‌سختی قابل رؤیت است، وعده افطاری در حال چیده شدن بوده و اینجا حال و هوای دیگری دارد، هرکس سرگرم انجام وظیفه محوله خود است، یکی سفره‌ها را پهن می‌کند، دیگری بطری‌های آب معدنی را به‌فاصله مناسب روی آن قرار می‌دهد و در بخشی از این مجموعه نیز ده‌ها نفر در حال مهیا کردن بساط چای هستند.

دیگ‌های بزرگ در حال جوشیدن است و صد‌ها کتری آماده شده در حال پر شدن است، عده‌ای فلاکس‌های چای را به سفره‌ها انتقال می‌دهند و برخی دیگر هم در حال پر کردن کاسه‌های مخصوص سوپ و گذاشتن آن‌ها روی سفره‌ها هستند.

در این فضای وسیع کبوتران آقا نیز به زمین آمده‌اند تا از این فضای معنوی بهره‌ای برند، گویا آسمانیان هم از این سفره به وجد آمده‌اند، در اینجا حال و هوای خاصی حاکم است و در قسمت ویژه بانوان نیز شرایط مشابهی دیده می‌شود، و خدام خواهر در حال خدمت هستند.

‌امین بهنام معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی در این ارتباط اظهار داشت: از ابتدای ماه مبارک رمضان، سفرهای اطعام رضوی با همکاری مواکب امام رضا(ع) در باب الهادی و باب الکاظم برپا شده که در این سفره‌ها روزانه از ۲ هزار ۵۰۰ زائر و مجاور حرم رضوی پذیرایی و دعوت‌نامه‌های آن نیز همه‌ روزه در حرم مطهر توزیع می‌شود.

وی افزود: علاوه بر آن از دهه دوم ماه مبارک رمضان با دستور تولیت آستان قدس، پذیرایی از مجاوران در سفره‌های اطعام رضوی در صحن امام حسن مجتبی(ع) آغاز شده که در این سفره‎ها روزانه از ۳ هزار مجاور پذیرایی می‎شود.

بهنام در مورد نحوه توزیع دعوت‌نامه‌های سفره اطعام رضوی در میان مجاوران توضیح داد: توزیع دعوت‌نامه‌های سفره‌ افطاری صحن امام حسن مجتبی(ع) ویژه مجاوران، از ۲۴ فروردین مصادف با ۱۱ ماه مبارک رمضان آغاز شده و خادمان رضوی با حضور در نقاط مختلف شهر مشهد، این دعوت‌نامه‌ها را در درب منازل توزیع می‌کنند.

وی عنوان کرد: همچنین هر شب ۳ هزار زائر روزه‌دار مهمان خوان پربرکت رضوی در مهمانسرای حضرت رضا(ع) می‌شوند که دعوت‌نامه آن از طریق نرم‌افزارهای «نعیم رضوان» و «نسیم رضوان» به زائران ارائه می‌شود.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی تصریح کرد: علاوه بر سفره‌های افطاری داخل حرم مطهر، روزانه در حریم حرم مطهر نیز از ۷ هزار زائر و مجاور حضرت رضا(ع) با غذای گرم و بسته‌های افطاری ساده با مشارکت مواکب حسینی(ع) پذیرایی می‎‌شود.

بهنام همچنین از توزیع افطاری متبرک حضرت رضا(ع) در مناطق حاشیه شهر مشهد خبر داد و گفت: روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ غذای متبرک مهمانسرای حضرت رضا(ع) در مناطق حاشیه شهر مشهد توسط خدام بارگاه منور رضوی توزیع می‌شود.

وی با اشاره به توزیع بسته‌های افطاری ساده بین صفوف نماز مغرب و عشا در حرم مطهر گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان هر شب حدود ۵۰ هزار بسته افطاری ساده نیز در میان صفوف نمازگزاران در حرم مطهر رضوی توزیع می‌شود که پذیرایی از ۲ میلیون نمازگزار تا پایان این ماه مبارک پیش‌بینی شده است.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی درباره بازه زمانی اجرای این سنت حسنه گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و فراهم بودن امکان میزبانی از زائران در صحن‌ها، این طرح‌ها تا پایان ماه پربرکت رمضان ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ش

فدراسیون صنعت نفت ایران